Kompletny przewodnik po Turcji z plecakiem

Language Specific Image

Turcja jest rozległym i zróżnicowanym krajem, ale wiele z jej starożytnych skarbów i cudów natury nie stało się jeszcze podstawą na szlaku turystycznym.

To dobra wiadomość dla żądnych przygód podróżników, którzy mogą wygrzewać się na dziewiczych plażach wybrzeży Morza Egejskiego i Śródziemnego, zanim uwolnią się od tłumów i wyruszą dalej na wschód. Tutaj znajdziesz więcej zabytków i uroczych miasteczek, a także potężną dawkę surowego naturalnego piękna – pomyśl o chwiejących się górach i głębokich, błękitnych jeziorach.

Dorzuć do tego tętniące życiem miasta, światowej klasy scenę kulinarną i wielkie połacie backcountry godnego pocztówki, a będziesz się zastanawiać, dlaczego wcześniej nie odkryłeś tego pięknego kraju. Jeśli marzysz o podróży już teraz, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Niezależnie od tego, czy masz tydzień, czy miesiąc, oto jak zaplanować idealną przygodę z plecakiem w Turcji.

Przejdź bezpośrednio do:

 1. Najlepszy czas na wizytę w Turcji
 2. Wiza do Turcji
 3. Poruszanie się po Turcji
 4. Turcja budżet
 5. Hostele w Turcji
 6. Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Turcji
 7. Plan podróży po Turcji
 8. Tureckie jedzenie
 9. Kultura turecka
 10. Czy Turcja jest bezpieczna?
 11. Porady dotyczące podróży do Turcji

backpacking turkey - man standing under lanterns in market

📷 @_nana.kweku_

Najlepszy czas na wizytę w Turcji

Klimat w tym ogromnym kraju jest zróżnicowany, więc warto być przygotowanym. Wzorce pogodowe w Turcji zmieniają się w zależności od regionu. Zasadniczo najlepiej jest unikać południowo-zachodniego wybrzeża Morza Egejskiego i południowego wybrzeża Morza Śródziemnego przez całe lato (mniej więcej od czerwca do września). W szczycie sezonu te nadmorskie obszary są gorące i zalane ludźmi. Zamiast tego odwiedź od kwietnia do maja lub od października do listopada, aby uzyskać przyjemniejszy klimat i szansę na znalezienie spokojnego kawałka plaży.

Północno-zachodni region Marmara (obszar obejmujący Stambuł) również może być wilgotny i parny latem – wiosna i jesień zapewniają bardziej komfortowe temperatury, choć tętniące życiem miasto pozostaje zatłoczone.

Temperatury we wschodniej Anatolii są zwykle znacznie niższe niż na zachodzie, więc letnia wycieczka sprawdzi się dobrze, jeśli odwiedzasz te części. Tymczasem Anatolia Środkowa, ogromne wnętrze kraju, doświadcza spadających temperatur w zimie, ale latem panują tam skwierczące upały. Z drugiej strony wybrzeże Morza Czarnego pozostaje przyjemne, bujne i zielone dzięki obfitym opadom deszczu przez cały rok.

Zima w Turcji ogólnie oznacza mniej tłumów i niższe ceny, ale znacznie większe prawdopodobieństwo deszczu w większości części, w tym w Stambule i wzdłuż wybrzeża. W tym sezonie niektórzy podróżni przyjeżdżają do wschodniej Anatolii na narty. Najlepszym miejscem do uprawiania sportów zimowych jest Palandöken w Erzurum, który ma dobre zaplecze, wiele miejsc noclegowych i oczywiście dużo śniegu.

Kilka innych czynników może pomóc w podjęciu decyzji, kiedy przyjechać do Turcji. Znaczna część ludności kraju to muzułmanie, co oznacza, że większość ludzi przestrzega Ramadanu, islamskiego świętego miesiąca, podczas którego muzułmanie poszczą. Przypada on na dziewiąty miesiąc roku islamskiego, choć konkretne daty różnią się co roku, ponieważ kalendarz islamski jest księżycowy. W większości przypadków miejsca interesujące dla turystów pozostaną otwarte, choć warto to sprawdzić z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli podróżujesz do bardziej odległych miast, które są mniej przygotowane dla odwiedzających.

Dotyczy to również kawiarni i restauracji – większe miejsca nastawione na turystów będą prawdopodobnie trzymać się swoich zwykłych harmonogramów, podczas gdy mniejsze rodzinne lokale mogą zostać zamknięte. Chociaż podróżni niebędący muzułmanami nie muszą pościć, pamiętaj, aby być wyrozumiałym dla tych, którzy poszczą (unikaj na przykład ucztowania na pysznie wyglądającej baklavie na ulicy).

W zależności od zainteresowań, inne daty, które warto wpisać do kalendarza, obejmują Stambulski Festiwal Filmowy, który rozpoczyna się na początku kwietnia – a dla sępów kultury udających się w kierunku wybrzeża, warto również odwiedzić wrześniowy Festiwal Kultury i Sztuki Side.

backpacking turkey, girl standing by turkish flag

@findingalexx

Wymagania wizowe dla Turcji

Jeśli jesteś obywatelem Wielkiej Brytanii, musisz uzyskać wizę, aby odwiedzić Turcję. Możesz łatwo ubiegać się o e-wizę za pośrednictwem oficjalnego internetowego elektronicznego systemu składania wniosków wizowych Republiki Turcji – będzie to kosztować 20 USD (około 16,50 GBP) i jest ważne do 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu.

Upewnij się, że organizujesz swoją wizę co najmniej 48 godzin przed planowaną podróżą, aby uniknąć jakichkolwiek problemów. Wskazane jest, aby mieć przy sobie wydrukowaną e-wizę podczas podróży z plecakiem po Turcji.

Poruszanie się po Turcji

Turcja to duże miejsce, ale jej przyzwoity system transportu publicznego oznacza, że podróżowanie po kraju nie jest trudne. Autobusy, pociągi i loty krajowe odgrywają swoją rolę w łączeniu kropek.

Autobusy w Turcji

Autobusy międzymiastowe zazwyczaj okazują się najbardziej niezawodnym i wygodnym sposobem podróżowania po kraju. W rzeczywistości, przemierzanie tureckiej wsi autobusem dalekobieżnym może nawet okazać się główną atrakcją podróży.

Pojazdy obsługujące sieci autobusów dalekobieżnych są zwykle znacznie bardziej luksusowe, niż można by się spodziewać, ze stosunkowo wygodnymi siedzeniami, muzyką, klimatyzacją oraz bezpłatnymi napojami i przekąskami. Niektóre mają nawet darmowe Wi-Fi i ekran multimedialny na siedzeniu przed tobą.

Spośród wszystkich tureckich przewoźników autobusowych, Metro Turizm i Ulusoy oferują najbardziej rozległe sieci, a ich trasy przecinają duże połacie kraju. Obejmują one główne miasta i hotspoty dla turystów, takie jak Stambuł, Ankara, Antalya, Göreme w Kapadocji i pobliskie Kayseri.

Docierają również na zachód do kurortów Turkusowego Wybrzeża, takich jak Bodrum i Fethiye, oraz na wybrzeże Morza Czarnego do miejsc takich jak Trabzon. Metro Turizm kieruje się również na wschód, docierając do mało turystycznych miast, takich jak Erzurum i Van (więcej o nich później). Zarówno Ulusoy, jak i Metro Turizm mają łatwe w obsłudze strony internetowe, dzięki czemu można z wyprzedzeniem zaplanować swój plan podróży.

Inne dobre firmy to Pamukkale Turizm, która obejmuje głównie zachodnie wybrzeże Morza Egejskiego i Kamil Koç, która również oferuje szeroką sieć.

O ile nie jest to święto państwowe, zazwyczaj nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji, aby skorzystać z tureckich autobusów. Wystarczy pojawić się na dworcu autobusowym (zwanym po turecku otogar ) i kupić bilet. Wiele dłuższych podróży odbywa się w nocy, a warto również zauważyć, że niezamężni mężczyźni i kobiety nie powinni siedzieć razem. Zasada ta raczej nie dotyczy grup mieszanych, które podróżują razem, ale jeśli podróżujesz samotnie, możesz zostać poproszony o siedzenie z osobami tej samej płci.

Niektóre z najczęstszych podróży z plecakiem najlepiej odbyć autobusem. Po pierwsze, możesz podróżować ze Stambułu do Antalyi z Metro Turizm – podróż trwa około 12 godzin, ale po drodze będzie wiele przystanków na odpoczynek. Za przejazd należy zapłacić około 135 lir tureckich (niecałe 20 GBP).

Inne popularne podróże obejmują Stambuł do Kapadocji. Ta trasa jest również obsługiwana przez Metro Turizm i powinna zająć około 10 godzin. Podróż z Ankary do Kapadocji jest jednak znacznie szybsza. Dzięki Metro Turizm możesz podróżować ze stolicy do Nevşehir (kolejna brama do regionu Kapadocji) w zaledwie 3,5 godziny i za jedyne 70 TL (około 10 GBP). Podróż tę można również odbyć z Kamilem Koç.

backpacking turkey, girl looking out over mountains

@pounelemieux

Wynajem samochodów w Turcji

Biorąc pod uwagę świetną sieć autobusową w Turcji, nie ma desperackiej potrzeby wynajmowania samochodu. Mając to na uwadze, posiadanie własnego pojazdu zapewnia wolność na otwartej drodze i szansę na zejście z turystycznego szlaku. Wyobraź sobie podróż przez surowe tureckie krajobrazy, zatrzymując się po drodze w małych miasteczkach i wioskach. Brzmi dobrze? Jeśli tak, wypożyczony samochód może być dla Ciebie – ale jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim usiądziesz za kierownicą.

Po pierwsze, należy pamiętać, że turecka jazda może być nieregularna, a wypadki drogowe są dość powszechne – musisz być wyjątkowo czujnym i pewnym siebie kierowcą, aby poruszać się po tureckich drogach.

Powiedziawszy to, warunki drogowe są ogólnie dobre z przyzwoitym oznakowaniem, szczególnie w okolicach najczęściej odwiedzanych części. Jednak im dalej na wschód, tym warunki na drogach nieco się pogarszają, szczególnie z dala od większych miast. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić trasę przed wyruszeniem w drogę i zapytać miejscowych, jeśli nie masz pewności – jest to najważniejsze, jeśli chodzi o obszary górskie i regiony o ostrzejszych zimach (takie jak północno-wschodnia Anatolia).

Jeśli jesteś zdecydowany na jazdę samochodem, wypożyczenie samochodu w Turcji jest proste. Musisz mieć co najmniej 21 lat i posiadać prawo jazdy od roku – osoby poniżej 25 roku życia mogą również zostać obciążone dodatkowymi opłatami. Renomowane firmy, takie jak Hertz, Avis i Europcar, są dobrymi opcjami i można je znaleźć w głównych miastach i na lotniskach. Jeśli to możliwe, najlepiej trzymać się tych dużych marek.

Loty krajowe w Turcji

Turcja jest również dobrze obsługiwana przez loty krajowe. Ta opcja jest zwykle szybsza niż podróż autobusem dalekobieżnym, ale jest też droższa i mniej przyjazna dla środowiska. Będziesz mieć również mniej okazji do podziwiania widoków tureckich krajobrazów, gdy przelatują obok, lub do nawiązania rozmów z innymi podróżnymi.

Jeśli jednak masz naprawdę napięty harmonogram, lot pozwoli Ci zaoszczędzić trochę czasu. Narodowym przewoźnikiem jest Turkish Airlines, a linie Anadolu Jet, Pegasus i Sun Express również posiadają rozległe siatki połączeń, które przewożą podróżnych po całym kraju – od dużych miast, takich jak Stambuł i Ankara, po mniej odwiedzane miejsca, takie jak Trabzon i Gaziantep. Poza szczytem sezonu można znaleźć bardzo tanie oferty lotów.

Pociągi w Turcji

Chociaż wprowadzane są ulepszenia, jeśli chodzi o komfort i zasięg, sieć kolejowa w Turcji jest mniej rozwinięta niż system autobusowy. Stanowi ona jednak tańszą opcję niż podróż autobusem, co będzie atrakcyjne dla osób z ograniczonym budżetem. Pociąg sypialny pozwoli ci również odzyskać cenny czas w planie podróży.

Sieć pociągów jest obsługiwana przez Tureckie Koleje Państwowe, a niektóre z całkiem nowych szybkich tras okazują się popularne i przydatne dla turystów. Należą do nich połączenia ze Stambułu do Ankary (przez Eskisehir) i z Ankary do Konyi. Szacuje się, że do 2023 r. większość Turcji będzie korzystać z sieci szybkich pociągów, co z pewnością jeszcze bardziej otworzy kraj na ciekawskich podróżników.

backpacking turkey, hot air balloons over rocks

@estudiodelmar

Budżet Turcji

Turcja koszt za dzień

Zwłaszcza w najbardziej turystycznych obszarach, ceny w Turcji stale rosną na przestrzeni lat, ponieważ kraj ten utrzymuje swoją reputację raju dla turystów.

Mimo to Turcja jest nadal tańsza niż niektóre inne miejsca w Europie Zachodniej i można z łatwością podróżować po kraju z plecakiem przy ograniczonym budżecie. Oczywiście zależy to również od wartości liry tureckiej w stosunku do waluty kraju ojczystego w czasie podróży. Jak to zwykle bywa, zaoszczędzisz również pieniądze, jeśli podróżujesz poza szczytem sezonu i nie trzymasz się wyłącznie najczęściej odwiedzanych miast i kurortów turystycznych.

Możesz wydać zaledwie 150 TL (około 20 GBP) dziennie, jeśli zatrzymasz się w hostelach, będziesz korzystać z autobusów i pociągów (zamiast wynajmować samochód lub korzystać z lotów) i jeść w restauracjach bez fanaberii i na ulicznych straganach z jedzeniem (gdzie i tak często znajdziesz najbardziej tradycyjne potrawy).

Rozsądniej jest przeznaczyć około 350 TL dziennie (około 50 GBP), jeśli spędzasz dużo czasu w droższych miastach, takich jak Stambuł, chłonąc życie nocne i płacąc za wstęp do atrakcji, takich jak Pałac Topkapı.

Ceny żywności i napojów w Turcji są rozsądne, jeśli wiesz, gdzie szukać. Poszukajlokantas, najbardziej wyluzowanych i niedrogich tureckich restauracji, a możesz spodziewać się, że za posiłek zapłacisz zaledwie 30 TL (nieco ponad 4 GBP).

Piwo może kosztować 10-20 TL (1,50-3 GBP) i zwykle można oczekiwać, że zapłacisz mniej za piwo krajowe niż za międzynarodowe marki. Ponownie, napój będzie tańszy, jeśli wybierzesz tradycyjne tureckie miejsca zamiast modnych barów nastawionych na turystów.

Hostele w Turcji

W Turcji nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem miejsca na odpoczynek – hostele dla turystów, rodzinne schroniska i pensjonaty są rozsiane po całym kraju. Oto moje ulubione miejsca na nocleg, obszar po obszarze.

Najlepsze hostele w Stambule:

 • Cheers Lighthouse Hostel: Ten elegancki hostel, jeden z najpopularniejszych w Stambule, znajduje się w starej części miasta. Głównymi atrakcjami są niesamowite widoki na ocean, a także sauna i wanna z hydromasażem. Przygotuj się na dzień zwiedzania miasta, delektując się tureckim śniadaniem wliczonym w cenę pokoju.
 • Second Home Hostel: “Second Home” to odpowiednia nazwa dla tego przyjaznego hostelu, który organizuje wycieczki po pubach i mieście oraz oferuje wiele kolorowych przestrzeni wspólnych, w których można spotkać innych podróżników. Zwiedzanie dużych zabytków, takich jak Hagia Sophia i Wielki Bazar – oba w odległości spaceru – przed powrotem, aby spędzić czas na wypełnionym muzyką tarasie na dachu.
 • Hostel Bahaus Guesthouse, Stambuł: To najlepszy wybór dla najbardziej towarzyskich podróżników, ten hostel organizuje wszystko, od grilla na dachu po pokazy tańca brzucha, więc nie będziesz miał trudności z poznaniem innych gości. Szczyci się on również świetną lokalizacją, rzut kamieniem od najważniejszych zabytków miasta. Możesz wybierać między jasnymi pokojami wieloosobowymi lub prywatnymi pokojami dwu- lub trzyosobowymi, a rano nie przegap pysznego tureckiego śniadania.

backpacking turkey, cheers lighthouse hostel room with single beds

cheers Lighthouse Hostel

Porównaj więcej hosteli w Stambule

Najlepsze hostele w prowincji Antalya:

 • Gold CoastHostel: Usytuowany w historycznej dzielnicy miasta, Gold Coast Hostel jest świetną bazą wypadową dla turystów chcących odkryć największe zabytki Antalyi (od zamku po Bramę Hadriana). Taras na dachu zapewnia ładne widoki zarówno na miasto, jak i góry na horyzoncie, a dormy, pokoje prywatne i pomieszczenia ogólnodostępne są kolorowe i designerskie – pomyśl o jasnych ścianach, roślinach doniczkowych i drewnianych wykończeniach.
 • Kadir’s Tree House: Być może najsłynniejszy hostel w całej Turcji, Kadir’s Tree House jest jednym z kilku tego rodzaju w raju dla backpackerów Olympos. Będziesz doskonale usytuowany, aby odkrywać turkusowe wybrzeże Turcji, od plaż po starożytne ruiny, podczas gdy sam hostel ma wiele do zaoferowania. Zachwyć się jego dziwacznym drewnianym wystrojem i skorzystaj z klubu nocnego na miejscu, boiska do siatkówki i pełnych przygód wycieczek, od nurkowania po paralotniarstwo.

backpacking turkey, kadir's tree house

kadir’s Tree House

Porównaj więcej hosteli w Antalyi

Najlepsze hostele w Kapadocja (Göreme):

 • Sato CaveHostel Göreme: Wiele hosteli w Göreme w pełni wykorzystuje charakterystyczny krajobraz Kapadocji, z jej jaskiniami i ciekawymi formacjami skalnymi. Rodzinny hostel Sato Cave położony jest w mieście Göreme w Kapadocji i oferuje pięć wspaniałych pokoi w jaskiniach. Z części wspólnych goście mogą podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na okolicę, a w cenie noclegu otrzymują śniadanie i powitalnego drinka.
 • Hostel Terra Vista: Położony przy głównej ulicy Göreme hostel Terra Vista oferuje jasne, przestronne pokoje wieloosobowe oraz klimatyczny salon w jaskini, idealny do poznania innych turystów. Przyjaźni gospodarze zorganizują również wycieczki po Kapadocji, w tym wycieczki konne i loty balonem na ogrzane powietrze nad spektakularnym krajobrazem.
 • Homestay Cave Hostel: Homestay to kolejny wspaniały hostel jaskiniowy w regionie. Przytulne pokoje wieloosobowe w jaskiniach lub pokoje prywatne i skorzystaj z szerokiej gamy wydarzeń i zorganizowanych wycieczek, w tym lekcji gotowania prowadzonych przez turecką rodzinę bezpośrednio w hostelu. Miłośnicy psów będą również zadowoleni, wiedząc, że to miejsce jest również domem dla przyjaznego czworonożnego gościa: Fifi, schroniskowy pies.

backpacking turkey, homestay cave hostel dorm room

homeStay Cave Hostel

Porównaj więcej hosteli w Kapadocji

Najlepsze hostele w prowincji Muğla:

 • Hostel Oludeniz: Idealne miejsce dla plażowiczów, ten modny hostel znajduje się zaledwie 2 km od piasku. Spodziewaj się skromnych akademików, fajnych, lekceważących dzieł sztuki na ścianach i tarasu do opalania. Niektóre z udogodnień są jednak niedostępne poza okresem letnim, więc należy o tym pamiętać podczas rezerwacji.
 • La Luna Hostel: Ten przyjazny hostel cieszy się popularnością w samym centrum Bodrum. Od oceanu dzieli go zaledwie kilka kroków, a dworzec autobusowy oraz bary i kawiarnie w Bodrum są na wyciągnięcie ręki. Hostel koncentruje się również na ekologii i odnowie biologicznej, z fajnymi meblami z recyklingu i sesjami jogi od właściciela obiektu, który podwaja się jako certyfikowany instruktor jogi.
 • Karaca Apart Hotel: Idealny na powrót do natury, ten niedrogi hotel położony jest w uroczym miasteczku Dalyan, w niewielkiej odległości od takich atrakcji jak plaża İztuzu. Spędź czas w przyjaznej restauracji i barze hostelu, ochłodź się w basenie i koniecznie skorzystaj z fantastycznej lokalizacji.

backpacking turkey, la luna hostel outdoor terrace with chairs

hostel La Luna

Najlepsze hostele w okolicy Pamukkale:

 • Bellamaritimo Hotel: Komfortowy hotel z przyjazną atmosferą hostelu, Bellamaritimo stanowi idealną bazę wypadową do zwiedzania trawertynowych basenów Pamukkale. Przygotuj się na swoje przygody, delektując się domowymi tradycyjnymi potrawami w hotelowej restauracji i znajdź czas na kąpiel w basenie, który jest wypełniony słynnymi wodami Pamukkale bogatymi w wapń.

Porównaj więcej hosteli w Pamukkale

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Turcji

Od plaż po tętniące życiem miasta, w Turcji nie brakuje atrakcji dla turystów z plecakiem – oto te, których nie można przegapić.

Najpopularniejsze miasta w Turcji:

 • Stambuł: Stambuł, centrum kulturalne wypełnione po brzegi zabytkami, muzeami i artystycznymi skarbami, znajduje się wysoko na listach życzeń większości turystów. To największe miasto w Turcji jest punktem startowym dla wielu podróżników, którzy przyjeżdżają tu, aby zobaczyć takie zabytki jak Hagia Sophia – święty budynek z VI wieku znany ze swojej kopuły, minaretów i mozaik wewnętrznych. Nie przegap też wycieczki do Wielkiego Bazaru – to gigantyczne zadaszone targowisko pęcznieje od wszystkiego, od ręcznie robionych pamiątek po przyprawy.

backpacking turkey, view of istanbul with birds in the sky

@ashta

 • Ankara: Choć często przyćmiewana przez Stambuł, Ankara, około 300 mil na południowy wschód, ma swój własny urok. Pod względem wielkości ustępuje tylko Stambułowi i choć może pochwalić się mniejszą liczbą zabytków, zdobywa popularność wśród turystów dzięki tętniącej życiem atmosferze, nowoczesnym atrakcjom i najlepszej scenie kulinarnej. Warto wybrać się do centralnej dzielnicy Kızılay, gdzie tureckie restauracje bez zbędnych dodatków są ściśle połączone z modnymi kawiarniami i sklepami. Jeśli lubisz muzea, warto zatrzymać się w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, które oferuje solidne podstawy fascynującej starożytnej historii Turcji.
 • Antalya: Ośrodek wypoczynkowy Antalya na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji to pewny wybór dla miłośników plaż, znany z dużych hoteli, piaszczystych plaż i labiryntowej zabytkowej dzielnicy. Kaleiçi, stare centrum miasta, powinno być pierwszym portem dla miłośników historii – zachwyca współczesnych turystów architekturą w stylu osmańskim i odważną bramą z czasów rzymskich (Brama Hadriana). Piaszczyste plaże Konyaaltı i Lara znajdują się w niewielkiej odległości od zabytków miasta.
 • Çanakkale: Çanakkale jest najbardziej znane jako trampolina do starożytnych ruin Troi – ale ma też wiele do zaoferowania podróżnym. Jest otoczone pięknymi plażami wyróżnionymi Błękitną Flagą i szczyci się uroczym centrum miasta z XIX-wieczną wieżą zegarową.
 • Izmir: Czule nazywany słonecznym miastem Turcji, Izmir znajduje się na wybrzeżu Morza Egejskiego. Jest zbyt często pomijany przez turystów, którzy chcą udać się na południe do Turkusowego Wybrzeża, ale warto tu zostać na dłużej. Jeden dzień i odkryjesz miasto bogate w historię, którego oszałamiająca architektura jest ukłonem w stronę wielu władców na przestrzeni lat (od Rzymian po Osmanów). Warto też znaleźć czas na zagubienie się na rozległym bazarze: Kemeraltı jest pełen tradycyjnych sklepów z bibelotami, sklepów ze słodyczami i ciastkami oraz miejsc, w których można napić się tureckiej herbaty.

Słynne zabytki w Turcji:

Zabytki:

 • Hagia Sophia, Stambuł: Być może najsłynniejszy zabytek w całej Turcji, Hagia Sophia w Stambule pochodzi z 537 r. n.e., kiedy to rozpoczął życie jako ważny grecki kościół prawosławny. Później została przebudowana na meczet, a obecnie służy jako muzeum, przyciągając rzesze turystów, którzy podziwiają potężną kopułę budowli i skomplikowane mozaiki.
 • Pałac Topkapı, Stambuł: Pałac Topkapı, również znajdujący się w Stambule, depcze po piętach Hagii Sophii. Ten imponujący budynek znajdował się w samym sercu imperium osmańskiego, działając jako centrum polityczne i pomieszczenia mieszkalne. Obecnie jest to ważne muzeum, które kronikuje ten fragment przeszłości Turcji poprzez piękną plątaninę pokoi, wraz ze sklepionymi sufitami i zdobionymi kolumnami.

backpacking turkey, girl with pink umbrella outside castle walls

@bratpackerss

 • Efez: To starożytne miasto było domem słynnej Świątyni Artemidy, jednego z oryginalnych “Siedmiu Cudów Świata”. Niestety niewiele pozostało z historycznej świątyni, ale jest wiele innych rzeczy, które mogą zaintrygować podróżników. Wspaniale zachowane ruiny oferują wgląd w minione epoki Turcji, od czasów hellenistycznych po rzymskie – szczególnie imponujący jest Wielki Teatr i biblioteka Celsusa.
 • Stanowisko archeologiczne w Troi: Bez wątpienia słyszałeś o Troi i legendarnej wojnie trojańskiej, kiedy to Grecy oszukali i pokonali mieszkańców Troi, ukrywając się w gigantycznym drewnianym koniu. Chociaż prawdziwe granice starożytnego miasta były przedmiotem wielu dyskusji, współcześni odwiedzający mogą zwiedzić chronione przez UNESCO stanowisko archeologiczne Troi. Znajduje się ono na kopcu Hisarlik, z kamiennymi ścianami i zrekonstruowanym koniem.
 • Nemrut Dağ: Warto udać się na wschód do Nemrut Dağ, hellenistycznego grobowca świątynnego wzniesionego na szczycie wysokiej góry w tureckim paśmie Taurus Wschodni. Pomnik został zbudowany dla starożytnego króla, a najbardziej oszałamiające są gigantyczne posągi ponurych głów, które rozsiane są po okolicy.

Cuda natury:

 • Kapadocja: Ten nieziemski krajobraz mógł zostać zapożyczony z innej planety, ale znajdziesz go w tureckim regionie Anatolii Środkowej. Na klasycznym obrazku z broszury, kolorowe balony na ogrzane powietrze szybują nad dziwacznymi formacjami skalnymi (znanymi jako “kominy wróżek”) i jaskiniami, i jest to również świetne miejsce dla turystów pieszych. Zawsze przyciągającym tłumy jest skansen Göreme, w którym znajduje się mnóstwo zapierających dech w piersiach kościołów wykutych w skale.

backpacking turkey, girl standing in small cave

@findingalexx

 • Góra Ararat (Mount Ağrı): Góra Ararat to w rzeczywistości para strzelistych szczytów: Mały Ararat i Wielki Ararat, najwyższa góra w Turcji, wznosząca się na ponad 5000 metrów. Uważa się również, że jest to miejsce ostatniego spoczynku biblijnego Noego. Widok tych ośnieżonych turni jest główną atrakcją każdej podróży na daleki wschód Turcji, a żądni przygód podróżnicy będą zadowoleni, wiedząc, że można wspiąć się na szczyt. Będziesz potrzebował pozwolenia na wspinaczkę, a doświadczony lokalny przewodnik będzie Ci towarzyszył podczas trzy- lub czterodniowej wędrówki.
 • Park Narodowy Kanionu Köprülü: Jeden z najbardziej malowniczych parków narodowych w Turcji, Park Narodowy Kanionu Köprülü jest mekką dla entuzjastów sportów wodnych, z fantastycznymi możliwościami raftingu. Rzeka Koprucay wytycza ścieżkę przez surowe ściany kanionu, które rozciągają się na około 14 km i wznoszą się na wysokość 400 m. Jeśli wolisz pozostać na suchym lądzie, park jest również rajem dla turystów pieszych, którzy przyjeżdżają, aby odkrywać lasy, dostrzegać starożytne ruiny i robić zdjęcia mostu Oluk z czasów rzymskich.
 • Park przyrody jeziora Bafa: To rozległe jezioro znajduje się na wybrzeżu Morza Egejskiego, w pobliżu nadmorskiego miasta Didim. Słone jezioro Bafa to spokojne miejsce z dala od tętniących życiem kurortów wakacyjnych niedaleko jego wód. Otoczone jest bujną przyrodą i starożytnymi ruinami, a także jest domem dla wielu gatunków ptaków. Wybierz się na szlaki turystyczne, odkrywaj wody kajakiem, a nawet spróbuj sesji jogi nad jeziorem.
 • Pamukkale: Te błyszczące trawertynowe baseny są jednym z najbardziej chwalonych cudów natury w Turcji, zdobiąc strony przewodników turystycznych i zachwycając turystów, którzy się tu wybierają. Położony w pobliżu miasta Denizli w południowo-zachodniej Turcji, Pamukkale (co oznacza Bawełniany Zamek) jest utworzony przez bogate w minerały gorące wody źródlane pędzące po zboczu wzgórza. Znajdź czas, aby odwiedzić ruiny starożytnego miasta Hierapolis w pobliżu.

backpacking turkey, view of pamukkale travertine pools

@xooox

5 najlepszych plaż w Turcji:

Turcja jest obdarzona mnóstwem pięknych plaż, od spokojnych pasm z kilkoma udogodnieniami po tętniące życiem odcinki piasku usiane parasolami i wyłożone kawiarniami. Chociaż trudno jest wybrać ulubione, te oszałamiające fragmenty wybrzeża wyróżniają się na tle innych.

 • Plaża Belcekiz i Błękitna Laguna, Ölüdeniz: Kurort Ölüdeniz, na południowo-zachodnim wybrzeżu Turcji, jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych w kraju, z białymi piaskami i turkusowym morzem. Błękitna Laguna jest niczym innym jak rajem, z idealnie czystymi i spokojnymi wodami oferującymi idealne warunki do nurkowania z rurką lub kajakarstwa. Plaża Belcekiz jest bardziej rozwinięta, ale także bardzo przyjemna dla oka – tutaj można wygrzewać się na piaskach otoczonych klifami i wyłożonych wyluzowanymi restauracjami.
 • Plaża Çıralı , Çıralı: Dla tych, którzy chcą uciec od szlaków turystycznych, zaciszne Çıralı jest idealną opcją. Na południowy zachód od miasta Antalya, ten spokojny półksiężyc jest otoczony górami i lasami i uniknął nadmiernego rozwoju wielu plaż w pobliżu. Co najlepsze, Çıralı jest bramą do tureckiej chimery, ciekawych wiecznych płomieni płonących z górskich skał.
 • Plaża Konyaaltı i plaża Lara, Antalya: Antalya jest jednym z najpopularniejszych miejsc do plażowania w Turcji, a w niewielkiej odległości od miasta znajduje się kilka malowniczych plaż. Ogromna plaża Konyaaltı przyciąga tłumy. Składa się z piasku i żwiru, z mglistymi widokami na góry i mnóstwem kawiarni do wyboru. Bardziej błyszczącą opcją, na wschód od Konyaaltı, jest plaża Lara. Ta ekskluzywna plaża znana jest z eleganckich hoteli i znakomitych restauracji.

backpacking turkey, turquoise sea with a boat in antalya

@yolda1deli

 • Plaża Patara, Patara: Często reklamowana jako najpiękniejsza plaża w Turcji, Patara jest wspaniałą piaszczystą plażą i najdłuższą plażą w kraju. Jest cudownie dziewicza, z wydmami i górami oraz ruinami rzymskiego miasta – a ze względu na jej ogromny rozmiar, nie będziesz też leżał łokieć w łokieć z innymi podróżnikami. Warto też zwrócić uwagę na żółwie loggerhead, które gniazdują tu w miesiącach letnich.
 • Plaża İztuzu,niedaleko Dalyan: Ta plaża znana jest jako “Turtle Beach”, ze względu na żółwie loggerhead, które tworzą tu swój dom. Miejsca lęgowe są starannie oznaczone i chronione, dzięki czemu plaża pozostaje szczęśliwie dziewicza. Spokojne wody i miękkie piaski oznaczają, że jest to również świetne miejsce do pływania.

Backpacking na południu Turcji – najlepsze rzeczy do zrobienia:

W poszukiwaniu złotych piasków całowanych przez czyste wody i rozpadających się ruin usianych sosnami, większość podróżników udaje się na południe Turcji. Tutaj znajdziesz skąpane w słońcu wybrzeże Morza Śródziemnego i niektóre z najczęściej odwiedzanych atrakcji.

Odcinek wybrzeża od Antalyi do Bodrum znany jest jako Turkusowe Wybrzeże, ze względu na światowej klasy plaże, piękne kurorty i wspaniałą pogodę. Oto kilka miejsc, których nie można przegapić podczas podróży z plecakiem na południe Turcji.

 • Ölüdeniz: Nie można odwiedzić Turkusowego Wybrzeża bez wygrzewania się na bajecznych plażach Ölüdeniz. Jeśli masz głowę na wysokości, jest to również najlepsze miejsce do parasailingu.
 • Fethiye: Bardzo blisko Ölüdeniz, Fethiye jest uroczym miastem portowym z jeszcze bardziej oślepiającymi plażami i atrakcyjnym portem. Jest to również świetna baza wypadowa do odwiedzenia Kaya Köyü, nawiedzonego (i mało znanego) miasta duchów opuszczonego w latach dwudziestych XX wieku po wojnie grecko-tureckiej.
 • Olympos: Olympos jest ważnym punktem na trasach większości backpackerów, głównie ze względu na sugestywne ruiny, fajne hostele na drzewach i tętniącą życiem scenę backpackerską. Olympos było także starożytnym miastem licyjskim sięgającym 300 r. p.n.e., a dziś ciekawi podróżnicy mogą wędrować po porośniętych drzewami pozostałościach, w tym rzymskim teatrze. Spośród dziwacznych domków na drzewie, Kadir’s Tree House, z kolorowymi malowidłami ściennymi i trio barów, pozostaje ulubionym wyborem.

backpacking turkey, boat near the shore on clear blue water

@yolda1deli

 • Antalya: Antalya, największe miasto na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji, ma bogatą historię i naturalne piękno. Przyjedź tu ze względu na klimatyczną zabytkową dzielnicę i łatwy dostęp do cudów natury, w tym Parku Narodowego Kanionu Köprülü, wodospadów Düden i oczywiście mnóstwa plaż.
 • Perge i Asp endos: W niewielkiej odległości od Antalyi i kurortu Side, Perge i Aspendos to zarówno starożytne miasta, jak i intrygujące zabytki. Imponująco zachowany rzymski teatr w Aspendos i zrujnowane filary agory w Perge są tutaj najważniejszymi atrakcjami.

Podróż z plecakiem na wschód Turcji – najlepsze rzeczy do zrobienia:

Mniej uczęszczana wschodnia część Turcji pozostaje tajemnicą dla wielu backpackerów, którzy wybierają miasta pełne zabytków, takie jak Stambuł i rozkosze Turkusowego Wybrzeża. Jednak ci, którzy zapuszczą się na wschód, zostaną nagrodzeni surową scenerią, poprzecinaną jeziorami i wodospadami oraz zapierającymi dech w piersiach zabytkami, od wykutych w skale świątyń po mauzolea na szczytach gór. Oto kilka zabytków i miejsc docelowych, które powinny znaleźć się w Twoim planie podróży:

 • Góra Ararat: Nie można wspomnieć o wschodniej Turcji bez ukłonu w stronę góry Ararat, chwiejącego się szczytu, równie przesiąkniętego legendą, co śniegiem.
 • Jezioro Van: Kolejny z naturalnych skarbów wschodniej Turcji, jezioro Van można by wyrwać prosto z islandzkiego krajobrazu, z jego przyciągającymi wzrok błękitnymi wodami i surowym górskim otoczeniem. Tatvan, na zachodnim krańcu jeziora i Van nieco dalej na wschód są dobrymi bazami wypadowymi do zwiedzania malowniczego regionu. Można również popłynąć łodzią na wyspę Akdamar w południowej części jeziora, na której znajduje się fotogeniczny kościół.
 • Göbekli Tepe: Jedno z najbardziej niesamowitych i najrzadziej odwiedzanych miejsc w Turcji, Göbekli Tepe jest powszechnie uważane za pierwszą świątynię na świecie, której początki sięgają 10 000 lat p.n.e.. Miejsce to składa się z dużych kamiennych płyt, artystycznie wyrzeźbionych ze zwierzętami od lwów po skorpiony.
 • Klasztor Sumela: Kolejnym zapierającym dech w piersiach i niedocenianym miejscem jest klasztor Sumela, położony około 30 mil na południe od miasta Trabzon na wybrzeżu Morza Czarnego. Grecki klasztor prawosławny przylega do stromej ściany klifu, wysoko nad doliną Altındere i można do niego dotrzeć leśnym szlakiem.
 • Gaziantep: Jedna z najstarszych osad w tej części Turcji, Gaziantep potrafi uhonorować swoją przeszłość, jednocześnie patrząc w przyszłość. Większość ludzi przyjeżdża do imponującego Muzeum Mozaiki Zeugma, jednej z najwspanialszych kolekcji mozaik na świecie, odzyskanej ze starożytnego miasta Zeugma.

Plan podróży po Turcji

Turcja to duży i zróżnicowany kraj, do którego trzeba wracać wielokrotnie, aby naprawdę zwiedzić najważniejsze zabytki (i mieć czas na relaks na plaży…). Mając to na uwadze, jeśli masz ograniczony czas, generalnie lepiej jest wybrać jedną część kraju i trzymać się jej – w ten sposób unikniesz gigantycznych podróży lądowych, które pochłaniają twój plan podróży.

Będziesz miał zupełnie inne doświadczenia, jeśli będziesz trzymać się regionów Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego w Turcji, niż jeśli wyruszysz na wschód, więc zdecyduj, co najbardziej Ci odpowiada i zbuduj plan podróży wokół swojej listy życzeń.

Poniższe trasy w dużej mierze koncentrują się na konkretnym regionie – możesz cieszyć się poznawaniem odrębnej części kraju lub połączyć je w dłuższą przygodę.

7-dniowy plan podróży z plecakiem po Turcji: Stambuł i odyseja po Morzu Egejskim

Najlepsze dla: dużych miast i zabytków

Dzień 1: Przyleć na lotnisko w Stambule i od razu rozpocznij zwiedzanie mnóstwa kulturalnych i historycznych zabytków miasta. Oprócz Hagia Sophia i Pałacu Topkapı, Błękitny Meczet (którego oficjalna nazwa to Meczet Sułtana Ahmeda) jest kolejnym obowiązkowym punktem orientacyjnym. Jest równie piękny jak Hagia Sophia, a jego wnętrza wypełnione są błyszczącymi niebieskimi kafelkami, które nadały budynkowi jego przydomek.

Oprócz zabytków jest tu także wiele innych atrakcji. Dzielnica Kadıköy (po azjatyckiej stronie miasta) to świetne miejsce do spędzania czasu, z targowiskami, muralami (dzięki uprzejmości Mural Istanbul Festival) i fajną kulturą kawiarnianą. Kreatywne osoby powinny udać się do ArtHere, modnego studia, galerii i kawiarni z mnóstwem artystycznych wydarzeń.

backpacking turkey, view of the blue mosque in istanbul

@adliwahid

Dzień 2: Warto spędzić drugi dzień w Stambule, aby upewnić się, że zwiedziłeś najważniejsze zabytki i spędziłeś trochę czasu w boho dzielnicach miasta (Karaköy i Galata to inne najlepsze dzielnice do odwiedzenia).

Dzień 3: Wstań wcześnie i udaj się na południowy zachód do miasta Çanakkale – podróż autobusem dalekobieżnym zajmie około 5 godzin i 30 minut, co jest najdłuższym czasem spędzonym w drodze podczas tego planu podróży. Stwórz swoją bazę w Çanakkale, którego duża populacja studentów wypełnia miasto wyluzowanym, dobrym nastrojem. Warto wybrać się w krótką podróż do starożytnego miasta Troja, a następnie wrócić do barów i tętniącego życiem nabrzeża Çanakkale.

Dzień 4: Następnie skieruj swój wzrok ponownie na południe i jedź około trzech godzin w dół wybrzeża Morza Egejskiego, aby dotrzeć do nadmorskiego miasta Ayvalık. To kolorowe miasto portowe jest przyjemne do wędrowania i stanowi spokojną bazę na noc. Udaj się na Stare Miasto, aby podziwiać malownicze domy w greckim stylu i znaleźć czas na drinka nad wodą.

Dzień 5: Kolejna trzygodzinna podróż na południe wyląduje w Izmirze. Kup pamiątki na ogromnym bazarze i sprawdź nocne życie w dzielnicy Alsancak.

Dzień 6 : Przyjemnie krótka podróż na południe (zwykle około godziny) zabierze Cię do małego miasteczka Selçuk, nadal w prowincji Izmir. Miłośnicy historii docenią szereg starożytnych miejsc w Selçuk, od akweduktów z czasów bizantyjskich po zamek Selçuk. Najlepsze jest jednak to, że to historyczne miasto jest portalem do starożytnego miasta Efez. To wspaniałe starożytne greckie miasto pozostaje cudownie nienaruszone.

Dzień 7 : Ostatnim etapem podróży jest Denizli, około 2,5 godziny jazdy na wschód od Selçuk. Ta przemysłowa metropolia stanowi dogodną bazę wypadową do zwiedzania olśniewających basenów Pamukkale (zaledwie 10 mil na północ) i innego intrygującego starożytnego miasta: Laodycei (5 km na północ).

10-dniowy plan podróży z plecakiem po Turcji: wycieczka na Turkusowe Wybrzeże

Najlepsze dla: plaże, naturalne piękno i tętniące życiem miasta

Dzień 1: Leć bezpośrednio do miasta Bodrum, wspaniałej bramy do Turkusowego Wybrzeża. To nadmorskie miejsce jest zawsze popularne wśród wczasowiczów i nietrudno zrozumieć dlaczego: jego zamek nadaje mu pewnego majestatu, a zgubienie się wśród bielonych domów i rozległego bazaru może pochłonąć całe popołudnie. Kilka świetnych hosteli oznacza, że nie będziesz miał problemów z noclegiem tutaj na noc.

Dzień 2: Podróż na południowy wschód w kierunku Dalyan (jeśli jedziesz autobusem, musisz przesiąść się w Ortaca), ruchliwego miasteczka z kilkoma intrygującymi atrakcjami w środku. Plaża İztuzu, słynąca z żółwi karetta, jest na wyciągnięcie ręki, a oszałamiające skalne grobowce starożytnego miasta Kaunos znajdują się po drugiej stronie rzeki Dalyan.

Dzień 3: Następnie kontynuuj podróż na południowy wschód, a za nieco ponad godzinę dotrzesz do Fethiye (ponownie będziesz musiał przesiąść się w Ortaca, jeśli zdecydujesz się na podróż autobusem). Oprócz własnego portu i pobliskiego miasta duchów, do najważniejszych atrakcji należą wykute w klifie skalne grobowce Amyntas i wspaniała Dolina Motyli. Jak sama nazwa wskazuje, ten niesamowity krajobraz klifów, piasków i wodospadów jest domem dla około 100 gatunków motyli.

Dzień 4: Poświęć dzień na pływanie w morzu i wygrzewanie się na plaży w Ölüdeniz, zaledwie 10 mil na południe od Fethiye. Błękitna Laguna pozostaje jedną z najpiękniejszych plaż w kraju.

Dzień 5 : Jedź dalej na południe, aby dotrzeć do plaży Patara, znanej ze starożytnych ruin i kilometrów złotego piasku. Nocleg w jednym z rodzinnych pensjonatów.

Dzień 6: Około 30 mil na południowy wschód znajduje się Kaş, wyluzowane nadmorskie miasteczko, które stanowi doskonałą bazę wypadową do wodnych przygód, od nurkowania po spływy kajakowe. Centra nurkowe mogą zabrać Cię pod wodę, aby zobaczyć życie morskie i niesamowite wraki, w tym parę samolotów. Jeśli nie jesteś nurkiem, ten wodny raj jest również doskonałym miejscem do snorkelingu.

backpacking turkey, view from the top of antalya beach with sun loungers

@sebulllba

Dzień 7: To prosta dwugodzinna podróż autobusem na wschód od wyluzowanego Kaş do backpackerskiego hotspotu Olympos. Tutejsze domki na drzewie są legendą i żadna podróż z plecakiem do tej części Turcji nie jest kompletna bez pobytu w jednym z nich. Spędź dzień spotykając się z innymi turystami i pływając w morzu – i znajdź czas, aby zobaczyć starożytne ruiny Olympos.

Dzień 8 : Po szumie Olympos, będziesz zadowolony z następnego celu podróży: zacisznych plaż Çıralı i słynnej chimery.

Dzień 9: Na ostatnim etapie przygody na Turkusowym Wybrzeżu wyrusz na północ wzdłuż wybrzeża, aby dotrzeć do Antalyi, z jej urokliwym starym miastem i łatwym dostępem do cudów natury otaczającej prowincji. Spędź swój pierwszy dzień na zapoznaniu się z historyczną dzielnicą Kaleiçi – ożywa ona nocą, z tętniącymi życiem barami i mnóstwem miejsc grających muzykę na żywo.

Dzień 10: Spędź swój ostatni dzień relaksując się na plaży przed lotem do domu. Lub, jeśli masz jeszcze trochę energii, zarówno Park Narodowy Kanionu Köprülü, jak i Park Narodowy Góry Güllük-Termessos są idealnymi miejscami na powrót do natury. W każdym z nich znajdują się szlaki turystyczne, starożytne ruiny i bogata flora i fauna.

14-dniowy plan podróży: anatolijska przygoda

Najlepsze dla: zejście z utartych szlaków

Dzień 1: Przyleć do miasta Antalya na Turkusowym Wybrzeżu Turcji i podziwiaj zabytki w spokojnym tempie, zanim rozpocznie się Twoja przygoda poza szlakiem turystycznym.

Dzień 2 : Dwugodzinna podróż autobusem na północ do Eğirdir, spokojnej oazy nad brzegiem tytułowego jeziora Eğirdir, ze szlakami turystycznymi dookoła. Popływaj w wodach jeziora otoczonego górami lub spędź popołudnie podczas malowniczej wycieczki łodzią przed powrotem do miasta.

Samo Eğirdir ma wiele atrakcji, które zainteresują podróżnych, w tym potężny zamek. Około 30 minut na południe znajduje się również inny obszar o oszałamiającym naturalnym pięknie: Park Narodowy Jeziora Kovada, z błyszczącym górskim jeziorem, lasami sosnowymi i bogatą fauną i florą. Żądni przygód podróżnicy przyjeżdżają tutaj, aby wspinać się, wędrować i biwakować w malowniczym otoczeniu.

Dni 3-4: Od jednego zapierającego dech w piersiach krajobrazu do drugiego: następnie udaj się na północny wschód do małego miasteczka Göreme, idealnej bazy wypadowej do Kapadocji. To długa podróż (zajmuje nieco ponad 5 godzin jazdy samochodem i prawdopodobnie ponad 7 autobusem) – jeśli masz wypożyczony samochód, możesz przerwać podróż w Konyi, mieście uniwersyteckim znanym ze swojego religijnego znaczenia.

Biorąc pod uwagę długi czas podróży, warto również spędzić kilka dni w tym regionie, aby naprawdę pochłonąć wszystko, co ma do zaoferowania. Przejażdżka balonem na ogrzane powietrze nad fascynującym krajobrazem “bajkowego komina” pozostawi Cię w zachwycie, a noc spędzona w jednym z okolicznych schronisk jaskiniowych to również fajne doświadczenie.

backpacking turkey, man standing underneath hot air balloons in cappadocia

@canmandawe

Dzień 5 : Wstań wcześnie i przygotuj się na kolejny długi odcinek podróży – będzie warto. Miasto Gaziantep na południowym wschodzie Turcji jest często pomijane przez turystów, ale biorąc pod uwagę jego fajną atmosferę, gwiezdną scenę kulinarną i mnóstwo zabytków, to prawdziwa szkoda. Znajduje się około 300 mil na południowy wschód od Göreme i trzeba złapać autobus z Kayseri, większego miasta otoczonego górami, położonego na północ od miasta.

W Gaziantep jest wiele do zrobienia, nie tylko gigantyczne muzeum mozaik. Oprócz atrakcji kulturalnych i historycznych, miasto to ma tętniącą życiem kulturę kawiarnianą, którą pokochają backpackerzy. Słynie również z fantastycznej sceny kulinarnej. Powszechnie uważa się, że serwuje najlepsze kebaby w kraju, a także najlepszą baklawę pistacjową. Zjeść można je w wyluzowanej restauracji Imam Cagda.

Gdy już odkryjesz uroki tego niedocenianego miasta, możesz nawet zdecydować się na kilka dodatkowych dni.

Dzień 6 : Dziś czeka Cię krótsza podróż: łatwa dwugodzinna przejażdżka autobusem lub samochodem na wschód do atrakcyjnego i świętego miasta Şanlıurfa. Większość podróżnych, którzy chcą zobaczyć Göbekli Tepe, zatrzymuje się tutaj – ta niesamowita starożytna świątynia jest warta odwiedzenia. Po powrocie do miasta rozległy bazar jest atakiem na zmysły, a rozległe muzeum archeologiczne rzuca światło na historię tego obszaru.

Dzień 7 : Więcej niesamowitych starożytnych miejsc czeka po podróży na północny wschód do Malatyi, dużego miasta często pomijanego przez turystów. Jest to brama do górskiego grobowca świątynnego Nemrut Dağ z gigantycznymi kamiennymi głowami – stąd wyruszają organizatorzy wycieczek, jeśli masz ochotę podróżować w grupie.

Jeśli będziesz w Malatyi w ostatnich dwóch tygodniach lipca, zdążysz również na coroczny festiwal moreli w mieście.

Dzień 8: Teraz udaj się na północny wschód do wysoko położonego miasta Erzurum z zapierającymi dech w piersiach widokami na góry i niesamowitą architekturą. Miasto otoczone jest ośnieżonymi szczytami i wypełnione wspaniałymi meczetami i innymi zabytkami religijnymi (w tym uderzającym Yakutiye Medresesi z cylindrycznymi wieżami i spiczastymi wieżyczkami).

Jeśli podróżujesz zimą, jest to również świetny obszar do jazdy na nartach – pamiętaj jednak, że temperatury spadają do minus trzydziestu.

Dzień 9 : Ponownie udaj się na północ, kierując swój wzrok na mało uczęszczany region wybrzeża Morza Czarnego. Nieco ponad 150 mil od Erzurum znajduje się Rize, bujne miasto znane z ogrodów herbacianych i szlaków. Patrząc na zielone tarasy, można by pomyśleć, że zostałeś wyrwany z Turcji i porzucony w Tajlandii – ale po powrocie do miasta oszałamiający meczet Şeyh Camii z przysadzistą kopułą i minaretami przypomina podróżnym, gdzie naprawdę się znajdują.

Dzień 10: Rize stanowi fantastyczną odskocznię do zwiedzania Parku Narodowego Gór Kaçkar, wypełnionego wyniosłymi szczytami, rzekami i gęstymi lasami. Jest to popularne miejsce na trekking, a wędrowcy powinni wypatrywać dzikich zwierząt, takich jak zające i krążące ptaki drapieżne.

Dzień 11: Z Rize wyrusz na zachód wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego do zielonego miasta Trabzon, jednego z najważniejszych w regionie. Piękny główny plac (Atatürk Alanı) jest centrum miasta. Wiele osób wybiera się również do klasztoru Sumela, zapierającego dech w piersiach klasztoru na klifie, który mógłby zostać przeniesiony prosto z Himalajów.

Dzień 12 : (Długa) podróż wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, z Trabzon do Sinop (jedna z głównych atrakcji tego regionu) jest atrakcją samą w sobie, biorąc pod uwagę szerokie widoki na wodę.

Ostateczne miejsce docelowe jest również warte długiej podróży. Sinop, często określany jako najładniejsze miejsce wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, ma piękny port usiany łodziami rybackimi oraz potężne mury miejskie. To przyjemne miejsce na wędrówkę, a gdy zmęczysz stopy, odpocznij przy zachodzie słońca nad wodą.

Dzień 13 : Kolejny krok na zachód zaprowadzi Cię do Amasry, kolejnego ładnego miasta portowego na wybrzeżu Morza Czarnego. Zachwyca turystów (i tureckich tubylców na wakacjach) fotogenicznym rzymskim mostem, ruchliwym portem i kilkoma plażami. Po zapadnięciu zmroku nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem tętniącego życiem baru.

Dzień 14: Zakończ w Ankarze, niedocenianej stolicy Turcji, i zanurz się w jej wyluzowanych dzielnicach i plątaninie historycznych atrakcji przed lotem powrotnym do domu. Najważniejsze zabytki to Anıtkabir, mauzoleum Kemala Atatürka, założyciela nowoczesnej Turcji, oraz Cytadela Ankara, której imponujące mury zawierają sieć atrakcyjnych krętych uliczek.

backpacking turkey, person standing on hill overlooking ankara

@febiyanr

Dodatkowy plan podróży: najważniejsze atrakcje Morza Śródziemnego

Ten mini plan podróży wybiera kilka najlepszych miejsc wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża Turcji. Zaczynając od miasta Antalya, można go łatwo włączyć do dłuższego planu podróży.

Dzień 1: Zatrzymaj się w mieście Antalya, a następnie udaj się do starożytnego miasta Perge. Uważa się, że Perge, schowane na bukolicznym podwórku Antalyi, pochodzi z XIII wieku pne. Obecnie jego pozostałości zachwycają współczesnych podróżników, którzy przybywają, aby podziwiać rozpadającą się bazylikę, agorę i ogromny teatr.

Dzień 2 : To tania i szybka (około 1,5 godziny) podróż na wschód wzdłuż wybrzeża do Side, historycznego miasta portowego i ładnego kurortu z malowniczym portem i złotymi plażami. Side ma również starożytne zabytki, w tym rzymski teatr oraz świątynie Apolla i Ateny.

Co najlepsze, jest to fantastyczna trampolina do wodospadu Manavgat, oszałamiającej kaskady, która przyciąga turystów i fotografów. Pływacy mogą również zanurzyć się w orzeźwiających wodach Manavgat Stream.

Dzień 3: Następnie udaj się ponownie na wschód do miasta Alanya, kolejnej wspaniałej bazy nad Morzem Śródziemnym. Nie bez powodu jest to popularne miejsce turystyczne, z dostępem do wspaniałych plaż i enigmatycznego zamku z czasów Seldżuków. Udaj się na piaski plaży Kleopatra, wybierz się na wycieczkę na paddleboardingu z Surf Center Alanya i odwiedź jaskinie Damlatas z uderzającymi stalagmitami i stalaktytami.

Droga Licyjska

Jeśli jesteś zapalonym piechurem, to Droga Licyjska może być już na Twoim radarze. Jest uważana za jeden z najlepszych na świecie długodystansowych szlaków turystycznych, rozciągający się na ponad 300 mil. Ścieżka wije się na wschód od Fethiye nad Morzem Egejskim do Antalyi nad Morzem Śródziemnym, całując wybrzeże i pokonując ścieżkę przez dziewicze pustkowia usiane starożytnymi ruinami.

Jeśli chcesz przejść cały odcinek, będziesz potrzebować około miesiąca. Malownicze śródziemnomorskie miasteczka, takie jak Kalkan, to przyjemne przystanki na nocleg po drodze lub, aby naprawdę wrócić do natury, możesz zamiast tego rozbić namiot pod gwiazdami.

Tureckie jedzenie

Turecka kuchnia jest po prostu przepyszna. Restauracje korzystają z obfitości doskonałych, łatwo dostępnych produktów z całego kraju, a najlepsze dania obejmują zarówno pocieszające wypieki, jak i gulasze pełne warzyw. W rzeczywistości smakosze tradycyjnie uważają kuchnię turecką za jedną z trzech wielkich kuchni świata – pozostałe to francuska i chińska.

Jest tylko jeden sposób, aby przekonać się, czy się z tym zgadzasz: ucztować tureckimi przysmakami podczas podróży, od świeżych półmisków meze po rozgrzewające zupy z kurkami. Oto smakołyki, których nie można przegapić.

Tureckie śniadanie

Turcy wiedzą, jak dobrze rozpocząć dzień, a ich śniadaniowe uczty słusznie cieszą się sławą. Udaj się najpierw do tureckiej kawiarni bez fanaberii, aby zobaczyć, o co tyle zamieszania – alternatywnie, w zależności od miejsca pobytu, możesz zostać poczęstowany pełnym śniadaniem w miejscu zakwaterowania.

backpacking turkey, Turkish breakfast

Tradycyjne tureckie śniadanie znane jest jako kahvalti (co oznacza “przed kawą”) i składa się z różnorodnego pieczywa, wędlin, serów i oliwek, a także słodkich przetworów i tureckiej herbaty. Typowe mięsa na stole to sujuk, rodzaj pikantnego, czosnkowego salami i pastırma (peklowana wołowina), podczas gdy potrawy z jajek mogą obejmować omlety i menemen: jajka gotowane z papryką, cebulą i pomidorami.

Nie zabraknie również pysznego tureckiego pieczywa i wypieków. Warto zwrócić uwagę na simit, posypany sezamem krążek chleba podobny do bajgla, lub börek, kruche ciasto filo często wypełnione szpinakiem i fetą.

Tureckie meze

Nie można opuścić kraju bez zjedzenia tureckiego meze (co oznacza “przystawkę”). Leniwe zajadanie się różnymi mniejszymi potrawami w towarzystwie innych gości to prawdziwa przyjemność. Typowe dania, które można zobaczyć na stole, to sarma (liście kapusty lub boćwiny nadziewane mięsem mielonym lub ryżem), dolma (nadziewane warzywa, takie jak papryka) i imam bayıldı (bakłażan z cebulą, czosnkiem i pomidorami).

Można również spodziewać się serów (takich jak biały ser Ezine lub bogaty ser Kars gruyère), a także pikli, hummusu, oliwek i chleba.

backpacking turkey, turkish meze with olives, dips, tomatoes and pita

Tradycyjne tureckie jedzenie – 5 potraw, których warto spróbować:

Piękno kuchni tureckiej tkwi w jej różnorodności, ale istnieje garść dań, bez spróbowania których nie można opuścić tego kraju. Te przysmaki można znaleźć w tradycyjnych restauracjach w całym kraju. Zwróć uwagę zwłaszcza na lokantas są to bardzo wyluzowane miejsca koncentrujące się na domowej kuchni, często z gotowym jedzeniem gotowym do podania głodnym klientom.

Oto jak poznać prawdziwy smak tradycyjnej Turcji:

 • Manti: Często opisywane jako rodzaj tureckich ravioli lub tureckich pierogów, manti są wypełnione mielonym mięsem i cebulą, a następnie duszone w roztopionym maśle, polane jogurtem i wykończone płatkami chili i pikantnymi ziołami.
 • Kuru fasulye: Jest to rozgrzewający gulasz z białej fasoli w bogatym sosie pomidorowym. Jest szczególnie dobry, jeśli podróżujesz z plecakiem po Turcji zimą.
 • Pide: Prawdopodobnie słyszałeś o pide – ta pizza w kształcie łódki stała się popularna również w Wielkiej Brytanii, trafiając do modnych restauracji koncepcyjnych i ulicznych pop-upów, a także do tradycyjnych tureckich lokali. Można ją znaleźć z różnymi satysfakcjonującymi składnikami, od mielonego mięsa jagnięcego po jajka i oczywiście z dużą ilością sera.
 • Çorba (zupa): Turcy są również wielkimi fanami zup, a tradycyjne buliony można znaleźć w całym kraju. Do najpopularniejszych należą bogata zupa z czerwonej soczewicy (mercimek) i zupa tarhana, przygotowywana ze sfermentowanego jogurtu i ziaren.
 • Turecki chleb: Niezależnie od tego, jaki posiłek jesz w Turcji, prawdopodobnie będzie mu towarzyszył jakiś rodzaj chleba lub ciasta, a istnieje kilka rodzajów tradycyjnych tutaj. Należą do nich lawasze, rodzaj uniwersalnego, puszystego placka, świetnie podawanego z zupą lub po prostu z kozim serem i masłem. Warto również spróbować przypominającego naan chleba bazlama i cudownie sprężystego chleba pide.

backpacking turkey, pide

Pide 📷 @eatonthestreetldn

Turecki street food – 8 najlepszych potraw:

Uliczne stragany z jedzeniem są sercem tureckiej sceny kulinarnej, a zwłaszcza w większych miastach, na każdym rogu ulicy można spotkać sprzedawców przygotowujących pyszne przysmaki. Od rozpychających brzuch mięsnych wrapów po pobłażliwe słodkie wypieki, oto osiem ulicznych potraw, których nie możesz przegapić podczas podróży.

 • Dürum: Ta turecka rozkosz jest daleka od post-pubowego doner kebabu. Tutaj najprawdopodobniej zjesz mięso donera w dürum – rodzaju tureckiego wrapa, zwykle wykonanego z płaskiego chleba lavash – lub czasami w miękkiej, białej bagietce. Wrap jest wypełniony świeżymi warzywami, od pomidorów po paprykę, i wykończony jogurtem lub serem. Czasami można też znaleźć dürum wypełnione kurczakiem lub warzywami.
 • Kokoreç: To prawda – ten szczególny turecki przysmak uliczny może okazać się nieco podzielony. Turecka odpowiedź na szkocki haggis, kokoreç to w rzeczywistości jelita baranie posiekane i ugotowane z dużą ilością przypraw. Następnie podaje się je w miękkim, białym chlebie i przyozdabia gotowanymi warzywami, takimi jak papryka i cebula. Jest to najwyraźniej ulubione jedzenie po nocnym wyjściu wśród tureckiej młodzieży.
 • Balık ekmek: Turcy uwielbiają swoje obfite kanapki uliczne, a kolejną z nich jest balık ekmek. Jest ona wypełniona świeżymi rybami i, co nie jest zaskoczeniem, można ją znaleźć głównie w nadmorskich miastach Turcji. W wielu miejscach można go nawet kupić prosto z łodzi zacumowanych nad brzegiem wody. Jest również bardzo często sprzedawany w Stambule w portowej dzielnicy Eminonu.
 • Misir: Ta pyszna kukurydziana przekąska jest powszechna w całym kraju. Prosta, ale pyszna kukurydza jest grillowana, przyprawiana i podawana na gorąco.
 • Midye dolma: Kolejna smaczna przekąska z owoców morza, midye dolma to tak naprawdę nadziewane małże. Małże są wypełnione ryżem z ziołami i wykończone obficie wyciśniętą cytryną. Sprzedawca będzie je podawał tak długo, aż poczujesz się najedzony.
 • Kumpir: Niewiele rzeczy jest bardziej pocieszających niż pieczony ziemniak, a Turcy wiedzą, jak zrobić to dobrze. Ten przysmak z żeberkami jest jednym z najbardziej wszechobecnych dań ulicznych w kraju, a szczególnie obfituje w małą stambulską dzielnicę Ortaköy. Wybór nadzienia należy do Ciebie, ale najczęściej są to oliwki, kiełbasa, ser i sałatka rosyjska (z groszkiem, marchewką, ogórkami, ziołami i dużą ilością majonezu).
 • Nohutlu pilav : Jednym z najprostszych tureckich przysmaków ulicznych jest nohutlu pilav, sycące danie z kurczaka, ciecierzycy i białego ryżu. To naprawdę takie proste.
 • Baklava: Znajdziesz tu wszelkiego rodzaju tureckie pieczywo i wypieki sprzedawane przez ulicznych sprzedawców w całym kraju. Ulubionym jest baklava, słodkie syropowate ciasto z orzechami i miodem – najlepsze można znaleźć we wschodnim mieście Gaziantep. Oprócz baklavy, na ulicznych straganach sprzedawane są również börek i simit.

Tureckie napoje:

 • Rakı: Rakı, czule znany jako “napój lwa”, to narodowy napój Turcji. Nie każdemu przypadnie do gustu, ponieważ ma silny anyżowy smak, ale popijanie tego napoju jest rytuałem przejścia dla większości turystów.Rakı jest zwykle łączony z chłodną wodą lub lodem i podawany podczas meze. Uważa się, że jest to napój niezwykle towarzyski, więc przed rozpoczęciem piciarakı należy wznieść toast z innymi turystami.
 • Ayran: Mniej znany niżrakı, ayran jest zazwyczaj podawany latem. Jest to prosty, bezalkoholowy napój z jogurtu, wody i soli. Choć może wydawać się to dziwnym połączeniem, jest zaskakująco orzeźwiający.
 • Herbata: Turecka herbata od dawna jest oznaką gościnności i szacunku. Pijana w całym kraju i o każdej porze dnia, nie jest podawana z mlekiem, ale możesz dodać cukier lub cytrynę, jeśli chcesz. Jedną z najlepszych herbat można znaleźć w regionie wybrzeża Morza Czarnego, gdzie uprawia się większość tureckiej herbaty.

backpacking turkey, turkish tea

@bratpackerss

Turecka kultura

Tureckie zwyczaje:

Turcja ma swój odrębny zestaw zwyczajów, a zapoznanie się z nimi przed wyjazdem sprawi, że podróż z plecakiem przebiegnie bez zakłóceń. Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć:

 • Paszport należy mieć zawsze przy sobie: Posiadanie przy sobie dowodu tożsamości ze zdjęciem jest w Turcji wymogiem prawnym, a losowe kontrole mogą się zdarzać, zwłaszcza w dużych, ruchliwych miastach. Przechowuj paszport (i wydrukowaną e-wizę) bezpiecznie w zapinanej na zamek przegródce w plecaku, aby uniknąć przyłapania.
 • Ubieraj się konserwatywnie w meczetach i innych miejscach kultu religijnego: W przypadku kobiet oznacza to zakrycie włosów, ramion, ramion i kolan. Mężczyźni również powinni unikać szortów i koszulek bez rękawów. Należy również pamiętać o zachowaniu ciszy i szacunku podczas odwiedzania tych świętych miejsc.

Warto również pamiętać, że chociaż Turcy są przyzwyczajeni do zachodnich turystów, Turcja jest nadal dość konserwatywnym krajem, jeśli chodzi o strój. Z szacunku najlepiej jest zakryć się po opuszczeniu plaży lub basenu i unikać skąpych ubrań, zwłaszcza jeśli wybierasz się poza szlak turystyczny.

 • Unikaj PDA: Z tych samych powodów, co powyżej, staraj się ograniczyć publiczne okazywanie uczuć do minimum, aby uniknąć obrażania miejscowych.
 • Nie przesadzaj z piciem: Picie towarzyskie jest częścią tureckiej kultury – ale chociaż Turcy lubią wypićrakı lub dwa, publiczne pijaństwo jest źle widziane, zwłaszcza poza turystycznymi hot spotami. Upewnij się, że znasz swoje granice.
 • Bądź pełen szacunku: Mówienie źle o narodzie tureckim lub jego rządzie podczas pobytu tutaj jest w rzeczywistości przestępstwem prawnym i może nawet skutkować karą więzienia. Upewnij się, że pomyślisz, zanim zaczniesz mówić.
 • Spodziewaj siękilku zaproszeń na herbatę: Turcy są znani ze swojej gościnności. Jeśli w końcu przyjmiesz zaproszenie, pamiętaj, aby zabrać ze sobą mały prezent dla gospodarza i zdjąć buty przed wejściem do jego domu. Należy pamiętać, że niegrzeczne jest również kierowanie stóp w stronę kogokolwiek.

backpacking turkey, coloured steps in street

@antony_sex

Kobiety w kulturze tureckiej

Podobnie jak w wielu (lub większości) krajów na całym świecie, stosunek do kobiet jest różny, a w Turcji jest on bardziej tradycyjny i konserwatywny niż na Zachodzie. Najlepiej jest, aby zagraniczne podróżniczki ubierały się skromnie, jeśli wybierają się poza najbardziej turystyczne części kraju (a mianowicie duże zachodnie miasta i nadmorskie kurorty).

Turecka religia

Turcja jest krajem świeckim, choć około 98 procent populacji to muzułmanie. Mając to na uwadze, prawie na pewno usłyszysz dźwięk wezwania do modlitwy wiele razy podczas swojej podróży i zauważysz piękne meczety w całym kraju.

Znaczna część populacji przestrzega również Ramadanu – jeśli podróżujesz do mniejszych miast i bardziej odległych miast w tym czasie, najlepiej zabrać ze sobą własne jedzenie. Restauracje w większych miastach, takich jak Stambuł, pozostaną otwarte, ale warto zwrócić uwagę na otoczenie i być uważnym na osoby wokół siebie, zanim zjesz lunch.

Tureckie tradycje

Turcja jest krajem bogatym w tradycje – oto kilka, o których warto wiedzieć:

 • Złe oko (Nazar Boncugu): To uderzające niebieskie oko jest częstym widokiem wiszącym na tureckich bazarach, w sklepach, restauracjach i domach, a także noszonym jako biżuteria. Turcy wierzą, że przekłute oko odpędza zło.

backpacking turkey, a tree hanging with the turkish evil eye

@bratpackerss

 • Turecka łaźnia turecka: Jeśli masz czas, koniecznie odwiedź tradycyjną turecką łaźnię t urecką i zatrać się w jej relaksujących rytuałach. Wielu mieszkańców nadal czyni wizytę w łaźni tureckiej częścią swojej rutyny. Podczas pobytu w łaźni tureckiej doświadczysz wieloetapowego rytuału obejmującego czas spędzony zarówno w gorących, jak i zimnych strefach, a także mycie pianą, złuszczający peeling ciała i masaż.
 • OilWrestling Festival: Turcja ma swój spory udział w festiwalach, a to jest jedno z bardziej dziwacznych wydarzeń w kraju. Festiwal Zapasów Olejowych w Kırkpınar (który jest dokładnie tym, na co wygląda) odbywa się od ponad 650 lat. Znajduje się on nawet na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Podstawy języka tureckiego

Chociaż wiele osób mówi tutaj po angielsku, Turcy zawsze docenią, jeśli podejmiesz wysiłek nauczenia się kilku słów lub zwrotów w ich ojczystym języku. Dobra wiadomość? Turecki jest językiem fonetycznym. Oznacza to, że każda litera ma tylko jeden dźwięk, więc słowo jest zawsze wymawiane tak, jak jest zapisane.

Oto kilka prostych rzeczy, które pomogą Ci zacząć:

 • CześćMerhaba
 • Do widzenia – Hoşçakal lub güle güle
 • TakEvet
 • NieHayir lub Yok
 • Jak się masz?Nasilsin?
 • Proszę Lütfen
 • DziękujęTeşekkür ederim
 • Ile to jest?Ne Kadar
 • Gdzie jest przystanek autobusowy?Gdzie jest przystanek autobusowy?

Czy Turcja jest bezpieczna?

Próba zamachu stanu z lata 2016 r., a także ataki terrorystyczne, takie jak strzelanina w klubie nocnym w Stambule w 2017 r., wywołały pytania dotyczące bezpieczeństwa podróżowania po Turcji.

Według Foreign and Commonwealth Office (FCO) większość wizyt w Turcji jest “bezproblemowa”, choć istnieją określone obszary, których należy unikać. FCO odradza wszelkie podróże “do obszarów w promieniu 10 km od granicy z Syrią” Odradza również wszelkie podróże poza niezbędnymi do wszystkich innych obszarów Sirnak, Kilis (w tym miasta Kilis) i prowincji Hatay, a także prowincji Diyarbakir, Tunceli i Hakkari (więcej informacji można znaleźć w podsumowaniu FCO).

Osobom podróżującym z plecakiem do jakiejkolwiek innej części Turcji, w tym do wakacyjnych hotspotów, takich jak Marmaris i Antalya, zaleca się po prostu zapoznanie się z wytycznymi FCO przed wyruszeniem w podróż. Nie trzeba dodawać, że osoby podróżujące z plecakiem po Turcji powinny zachować czujność, ostrożność i zdrowy rozsądek, tak jak w każdym innym miejscu na świecie.

Podróżując po dużych miastach, takich jak Stambuł, należy zawsze mieć oko na swoje torby i drogie przedmioty, takie jak telefony i aparaty fotograficzne – podobnie jak w większości dużych miast, kieszonkowcy mogą być aktywni.

Wreszcie, należy pamiętać, że niektóre części Turcji są podatne na trzęsienia ziemi. FCO sugeruje podróżnym zapoznanie się z przydatnymi wytycznymi rządu USA dotyczącymi postępowania w przypadku trzęsienia ziemi i oczywiście stosowanie się do wszelkich porad udzielanych przez urzędników w samej Turcji.

backpacking turkey, view of istanbul with market and churches

@bananablackcat

Porady dotyczące podróży do Turcji

Czy potrzebujesz szczepień do Turcji?

W przypadku podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, o ile jesteś na bieżąco ze wszystkimi rutynowymi szczepieniami i odpowiednimi szczepieniami przypominającymi, w chwili pisania tego tekstu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia.

Może to jednak ulec zmianie, dlatego ważne jest, aby sprawdzić najbardziej aktualne informacje na stronie internetowej National Travel Health Network and Centre . Znajdziesz tam najnowsze informacje dotyczące wszelkich niezbędnych szczepień, a także szczegóły dotyczące epidemii, które mogą mieć wpływ na nadchodzącą podróż.

Jakkolwiek kuszące, ważne jest również, aby nie głaskać bezpańskich psów, które zobaczysz w Turcji – istnieje możliwość, że mogą one być nosicielami wścieklizny.

Kilka ostatnich wskazówek:

Jesteś już prawie gotowy na swoją turecką przygodę, więc oto kilka wskazówek na wynos:

 • Podróżuj nocą, aby odzyskać czas w planie podróży: Wiele tras kolejowych i autobusowych można pokonać w nocy, a jeśli jesteś dobry w spaniu w transporcie publicznym, jest to świetna opcja, aby zapewnić sobie więcej czasu w miejscu docelowym. Biorąc pod uwagę wielkość Turcji, niektóre podróże w planie podróży mogą trwać do dwunastu godzin, więc może to zrobić prawdziwą różnicę. Wagony sypialne są dostępne w niektórych pociągach, a turecki system autobusowy jest znany z tego, że jest bardzo wygodny.
 • Miej przy sobie trochę gotówki: Podczas gdy karty są powszechnie używane w większych restauracjach i obszarach turystycznych, w mniejszych placówkach i miejscach mniej przystosowanych dla odwiedzających, rządzi gotówka. Znajdziesz wiele bankomatów, więc upewnij się, że jesteś przygotowany. Pamiętaj też, że miejscowi będą oczekiwać, że będziesz się targować na bazarach – bądź uprzejmy i pełen szacunku, aby zarówno Ty, jak i sprzedawca otrzymali uczciwą cenę.
 • Weź ze sobą szal lub dwa: Dla kobiet chusta lub szal może być łatwym sposobem na zakrycie się przed wejściem do miejsc kultu religijnego, takich jak meczety, gdzie wymagana jest skromność.
 • Jedzenie uliczne: Turecka scena ulicznego jedzenia jest jedną z najlepszych na świecie. Naprawdę nie można się pomylić z żadną z tureckich podstawowych potraw ulicznych, które są tanie, pocieszające i pyszne.
 • Bądź odważny: Zgodnie z ogólną zasadą, z Turcji wydobędziesz to, co włożysz. Podczas gdy najpopularniejsze plaże, miasta i starożytne miejsca są znane nie bez powodu, krótka wędrówka może nagrodzić cię piaszczystym półksiężycem tylko dla siebie.

backpacking turkey, girl in hot air balloon in cappadocia

@findingalexx

Tak wiele Turcji wciąż znajduje się pod radarem podróżników – nadszedł czas, aby się tam dostać i odkryć ją dla siebie!

O autorze:

Jacqui jest niezależną pisarką podróżniczą i redaktorką. Kiedy nie jest w drodze, można ją spotkać jedzącą w północnym Londynie lub tropiącą psy na Hampstead Heath. Śledź jej przygody w USA, Europie i poza nią na Instagramie i Twitterze.

Czytaj dalej: ⬇️

10 rzeczy do zrobienia w Kapadocji

16 najlepszych rzeczy do zrobienia w Stambule

🌟 Najlepszy przewodnik po Grecji z plecakiem

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top