Smoki, książki i róże: jak świętować dzień Sant Jordi?

Każdego23 kwietnia ulice mojego miasta, Barcelony, wypełniają się czerwonymi różami i stoiskami z książkami z okazji święta przesiąkniętego historią. Czy słyszałeś o Dniu Sant Jordi? To jeden z najpiękniejszych festiwali w Katalonii i najbardziej romantyczny. Brytyjczycy mogą już znać Sant Jordi jako świętego Jerzego, patrona zarówno Katalonii, jak i Anglii. Jestem Mariona, Hostelworld Insider i podzielę się moimi wskazówkami, abyś mógł cieszyć się tym katalońskim świętem jak miejscowy.

O co chodzi w Dniu Sant Jordi?

WXV wieku Sant Jordi (Święty Jerzy) został patronem Katalonii, a23 kwietnia każdego roku w całym regionie zaczęły pojawiać się targi róż, reprezentujące różę, którą Sant Jordi podarował księżniczce po pokonaniu smoka.

Sant Jordi Day - roses

John PX na Flickr

Od tego czasu w Katalonii tradycją stało się, że tego dnia chłopcy i mężczyźni powinni podarować różę kobietom, które kochają. Obejmuje to ich żony, dziewczyny lub sympatie, ale także ich nauczycieli, siostry, babcie i mamy… zaufaj mi, nie chciałbyś być facetem, który nie dał róży swojej mamie!

W końcu targi zaczęły zapełniać się stoiskami z książkami, aby upamiętnić legendę Sant Jordi, a tradycją stało się dawanie mężczyznom książek w tym dniu.

W ten sposób, dzięki kwiatom i książkom, dzień Sant Jordi stał się najbardziej romantycznym dniem w Katalonii. Kto w ogóle potrzebuje Walentynek?

Sant Jordi Day - books

Ajuntament d’Esplugues de Llobregat na Flickr

Legenda stojąca za tradycją

Historia stojąca za Dniem Sant Jordi znana jest również jako Święty Jerzy i Smok – prawdopodobnie słyszałeś ją już wcześniej, ale na wypadek, gdybyś zapomniał, jestem tutaj, aby odświeżyć twoją pamięć. Oto legenda Sant Jordi, jaką pamiętam:

W średniowieczu, w odległej krainie, żyło miasto nieustannie zagrożone przez przerażającego smoka. Mieszkańcy wioski zmęczyli się tym, że ich domy zostały spalone, a ich rodziny zjedzone, więc poprosili swojego króla o rozwiązanie. Król zawarł pakt ze smokiem i codziennie karmił go zwierzęciem hodowlanym w zamian za pozostawienie wioski w spokoju. Ale pewnego dnia w wiosce nie było już zwierząt, więc król musiał wymyślić inne rozwiązanie. Od tego dnia losowano imiona, aby zdecydować, która osoba zostanie poświęcona, aby uratować resztę wioski.

Wynik pierwszego losowania był zaskoczeniem dla wszystkich – wyczytano imię księżniczki! Król próbował losować ponownie, twierdząc, że to pomyłka, ale Księżniczka zaakceptowała swój los i wystąpiła naprzód, aby się poświęcić.

Gdy księżniczka stała przed smokiem, dzielny rycerz, który przechodził w pobliżu (AKA Sant Jordi) zauważył niezwykłą scenę, podbiegł do smoka i zabił go mieczem. Z krwi smoka wyrósł krzak róży, a Rycerz wyciął kwiat i podarował go Księżniczce.

W podziękowaniu za uratowanie wioski i córki, król oddał rycerzowi rękę księżniczki i wszyscy żyli razem długo i szczęśliwie.

Sant Jordi Day - dragon on stage

Ajuntament d’Esplugues de Llobregat na Flickr

Feministyczny Dzień Sant Jordi

Jak już pewnie zauważyliście, historia Sant Jordi ma już swoje wieki i wymaga aktualizacji. Została ona przerobiona przez kilka niesamowitych autorek z feministycznym akcentem, jak ta autorstwa Elisendy Pascual, która zawiera kochającego muzykę Smoka, Rycerza-filozofa i niezbyt kobiecą Księżniczkę. Inne wersje zawierają żeńskiego Rycerza, romans między Smokiem i Księżniczką oraz związek między Smokiem i Rycerzem. Która z tych bajecznych kombinacji jest twoją ulubioną? 💕

I kto powiedział, że książki są tylko dla chłopców? Mimo że tradycyjnie dziewczynki dostawały kwiaty, obecnie również otrzymują książki od swoich partnerów – lub same je dostają. Tak więc, jeśli masz dziewczynę, mamę lub siostrę, której chcesz podarować prezent na Sant Jordi, książki są fantastycznym wyborem.

Zrównoważony dzień Sant Jordi

Niestety, 60% róż sprzedawanych w dniu Sant Jordi jest importowanych z innych krajów. Nie chodzi o to, że w Katalonii nie ma róż, po prostu róże uprawiane w cieplejszych miejscach są wyższe i smuklejsze i są uważane za bardziej “doskonałe”

Zrób światu przysługę i spróbuj kupić lokalne róże z lokalnych gospodarstw. Będziesz w stanie je zidentyfikować, ponieważ kwiat jest szerszy i bardziej otwarty. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj sprzedawcę, a na pewno Ci pomoże.

Sant Jordi Day - Red Roses

Ajuntament de Vilanova i la Geltrú na Flickr

Jestem wielką fanką chodzenia bez papieru i wszędzie noszę ze sobą kindle’a, ale zdobycie papierowej książki w dniu Sant Jordi jest częścią magii tego święta. Świetną opcją jest zakup książek z drugiej ręki – znajdziesz wiele stoisk, które je sprzedają! Zazwyczaj są one znacznie tańsze i zawsze można znaleźć ukryte perełki.

Najlepsze miejsca do świętowania Dnia Sant Jordi

Wszędzie w Katalonii jest dobre miejsce na świętowanie Dnia Sant Jordi. Udaj się do dowolnego centrum miasta, aby cieszyć się targami z książkami, różami i wszelkiego rodzaju ręcznie robionymi dekoracjami i smakołykami w kształcie róż. Oto kilka moich osobistych rekomendacji, jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać to święto:

Dzień Sant Jordi w Montblanc

Aby świętować Sant Jordi jak średniowieczna rodzina królewska, powinieneś odwiedzić Montblanc. Jego dobrze zachowane średniowieczne dziedzictwo sprawia, że czujesz się, jakbyś cofnął się w czasie, a ponadto w tygodniu, w którym odbywa się Dzień Sant Jordi, odbywa się Średniowieczny Festiwal, który ubiera całą wioskę we flagi, broń i wszelkiego rodzaju ciekawostki.

Sant Jordi Day in Montblanc

Miguel Campo na Flickr

Jeśli odwiedzisz Montblanc w dniu Sant Jordi, będziesz mógł również zobaczyć przedstawienie przedstawiające Sant Jordi wręczającego różę księżniczce, które obejmuje żywy pokaz tańca średniowiecznego.

  • Jak dostać się z Barcelony do Montblanc? Możesz pojechać pociągiem (zapytaj o linie R13 i R14 na głównych stacjach) lub wynająć prywatny pojazd. Podróż pociągiem kosztuje około 10 € w każdą stronę i trwa około dwóch i pół godziny.

Dzień Sant Jordi w Puigverd de Lleida

W Puigverd de Lleida odbywa się kolejny średniowieczny festiwal z okazji Dnia Sant Jordi. Po dniu pełnym atrakcji, w tym tańca gigantów i muzyki popularnej, odbywa się przedstawienie teatralne na świeżym powietrzu przedstawiające legendę Sant Jordi. Możesz nie rozumieć, co mówią, ale kostiumy i atmosfera to wynagrodzą.

A jeśli jeszcze cię nie przekonałem, to założę się, że teraz to zrobię: po teatrze serwowana jest bardzo tania kolacja z pyszną katalońską kiełbasą o nazwie “butifarra”. Posiłek obejmuje napój i chleb i kosztuje 10 euro.

  • Jak dostać się z Barcelony do Puigvert de Lleida? Chociaż z Barcelony kursują pociągi, nie są one zbyt regularne, więc polecam połączyć siły ze znajomymi z hostelu i zorganizować wycieczkę samochodową.

Dzień Sant Jordi w Barcelonie

Oczywiście, ultra-słynne święto w Barcelonie nie mogło zostać pominięte na mojej liście. Miasto jest pięknie udekorowane różami na każdym rogu i targami sprzedającymi każdy rodzaj książki, jaki można sobie wyobrazić. Jedynym minusem jest to, że zwykle jest bardzo tłoczno, co jest częścią uroku miasta – a przynajmniej tak sobie powtarzam co roku, aby poradzić sobie z brakiem przestrzeni osobistej.

Najwyraźniej Gaudí był wielkim miłośnikiem tego święta, ponieważ poświęcił mu cały budynek. Architektura Casa Batlló została zainspirowana legendą o Sant Jordi, zwłaszcza dach, na którym płytki w kształcie łusek przedstawiają grzbiet smoka. Dlatego co roku w dniu Sant Jordi Casa Batlló budzi się pokryta jaskrawoczerwonymi różami.

Sant Jordi Day in Barcelona

@paulisab93

⚡️ Przeczytaj o wszystkich podobieństwach między Sant Jordi Legend i Casa Batlló tutaj.

Poznaj różne dzielnice Barcelony, nie tylko La Rambla w centrum miasta, ponieważ uroczystości odbywają się wszędzie. Zachęcam do spaceru w kierunku parku Ciutadella, Barceloneta i Gràcia, aby zobaczyć inne oblicza Dnia Sant Jordi. Możesz nawet załapać się na występ na żywo!

Hostele Sant Jordi w Barcelonie

Jeśli odwiedzasz Barcelonę podczas Dnia Sant Jordi, dlaczego nie zatrzymać się w hostelu nazwanym na cześć festiwalu? Zaraz, co? Tak, w Barcelonie jest sieć hosteli o nazwie Sant Jordi – tak daleko sięga nasza miłość do Dnia Sant Jordi!

Sant Jordi Alberg

Imprezowy hostel w Dzielnicy Gotyckiej, jednej z najbardziej centralnych i historycznych dzielnic Barcelony. Jest idealny dla osób podróżujących samotnie, ponieważ personel hostelu organizuje wiele zajęć dla gości, aby mogli się poznać.

Sant Jordi Sagrada Familia

Stworzony specjalnie dla miłośników skate’ów, klimat tego hostelu jest w stylu ulicznym. Neony, stare deskorolki na ścianach, sztuka graffiti, a nawet mały skatepark to tylko niektóre z niespodzianek, które tu na Ciebie czekają. No i oczywiście niesamowita atmosfera!

Sant Jordi Hostels Gracia

Ten hostel znajduje się w najmodniejszej dzielnicy Barcelony, Gràcia, i to widać. Możesz wypożyczyć rowery, aby zwiedzać lub wziąć udział w lekcjach jogi na tarasie. Personel i inni podróżni sprawią, że poczujesz się jak w domu i jest bardzo blisko Casa Batlló, więc możesz odkrywać bajkowe arcydzieło Gaudiego.

Sant Jordi Hostels Rock Palace

Ten hostel jest tak wspaniały, że nie potrafię nawet wyrazić tego własnymi słowami. Na szczęście od tego są recenzje: “Nie jestem zwolennikiem zostawiania recenzji, ale ten hostel był niesamowity! Personel był niezwykle przyjazny, pokazał nam świetny czas w obie noce, kiedy tam byłem. Bardzo czyste i ładne udogodnienia. Skończyło się na tym, że drugi dzień spędziliśmy w całości z przyjaciółmi, których poznaliśmy pierwszej nocy, spędzając czas na dole”

Czy kiedykolwiek świętowałeś Dzień Sant Jordi w Barcelonie? Co podobało Ci się najbardziej? Zostaw swoje doświadczenia w komentarzach, aby zainspirować innych podróżników 👇👇

wielkie podziękowania dla @triophotographer za wyróżnione zdjęcie, świetne ujęcie!

Czytaj dalej:

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top