Wzmacniające historie 9 świetnych właścicielek hosteli

Language Specific Image

Niesamowite kobiety każdego dnia dają nam siłę do bycia najlepszymi sobą. Nie tylko światowi przywódcy i celebryci, ale także nasze mamy, siostry, ciotki, babcie, przyjaciółki… nawet ta dziewczyna na dolnej pryczy, która podróżuje po świecie solo przez ostatnie dwa lata. Samo istnienie w tym patriarchalnym świecie czyni nas bohaterkami, i to jeszcze przed wszystkimi niesamowitościami, które osiągamy każdego dnia! Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet rozmawialiśmy z 9 fenomenalnymi właścicielkami hosteli z całego świata o fantastycznych rzeczach, które robią oraz o ludziach i miejscach, które zainspirowały je do zostania szefowymi, którymi są.

1. Golnar Zamani i Habibeh Fathi – właścicielki hosteli HI Tehran – Teheran, Iran

Golnar i Habibeh są prawdziwymi bohaterkami w swojej dziedzinie, na zawsze zmieniając grę zarówno dla kobiet, jak i podróży w Iranie. Jako pierwsze w kraju właścicielki hosteli, postanowiły zmienić postrzeganie Iranu i sprawić, by więcej podróżników było podekscytowanych odkrywaniem ich fascynującego kraju.

Wiedziałyśmy, że istniało i nadal istnieje wiele nieporozumień na temat Iranu w wyniku polityki i mediów. Jako zapaleni podróżnicy wierzymy, że nie ma nic lepszego niż bezpośrednie doświadczenia, aby zmienić błędną ocenę. W naszym hostelu mieliśmy wielu gości, którzy przyjechali do Iranu, myśląc, że będzie to najbardziej niebezpieczna podróż w ich życiu, a skończyło się na tym, że poszli na lokalne wesela i wrócili ponownie ze swoimi dziećmi lub rodzicami, ponieważ mogli zobaczyć, że Iran to przede wszystkim miłość, kiedy sam go odkrywasz ” – Golnar i Habibeh

female hostel owners, girl sitting on the beach in Iran

golnar

Po tym, jak otwarcie pierwszego hostelu HI Teheran w 2016 roku okazało się ogromnym sukcesem, drugi oddział został otwarty w mieście w 2018 roku, co czyni go pierwszą siecią hosteli w Iranie. Ale jak można sobie wyobrazić, bycie pierwszą kobietą prowadzącą hostel w Iranie nie zawsze było łatwe.

Na początku było bardzo trudno – nikt nie traktował nas poważnie. Uzyskanie pozwolenia było trudne, zwłaszcza że hostele były tak rzadkie – musiałyśmy przedstawić rządowi duże propozycje dotyczące tego, czym w ogóle jest hostel! Co więcej, sam fakt bycia kobietą wystarczał niektórym organizacjom, by nam to utrudnić. Konkurenci i bardziej doświadczeni ludzie w tej branży nie chcieli z nami współpracować i byłyśmy odizolowane. Stopniowo stawałyśmy się silniejsze i było coraz lepiej. Trzeba jednak wspomnieć, że miałyśmy wielu wspaniałych kolegów, konkurentów i towarzyszy, którzy wspierali nas podczas całej naszej podróży”

female hostel owners, girl sitting by wall with carved lion in Iran

habibeh

W ciągu ostatnich kilku lat otwarto coraz więcej hosteli, ponieważ międzynarodowa społeczność podróżnicza obudziła się na cuda Iranu. Ale HI Teheran pozostaje ulubionym miejscem turystów dzięki ciepłu Golnara, Habibeh i ich zespołów. Uwielbiamy ich tradycyjne akcenty i wydarzenia społecznościowe, takie jak sesje artystyczne i rzemieślnicze z mieszkańcami, spacery po okolicy i wieczory z irańską muzyką. Dbają również o zrównoważony rozwój, uprawiając własne owoce i warzywa oraz wdrażając środki oszczędzania wody i energii.

Golnar i Habibeh twierdzą, że ich nadzieją jest umożliwienie innym kobietom z branży rozpoczęcia działalności gospodarczej, a także każdej młodej osobie w Iranie lub poza nim, która ma marzenie, które chce zrealizować. “Naprawdę wierzymy, że nasze cele można osiągnąć, a postęp można osiągnąć tylko wtedy, gdy ludzie, pomimo płci, seksualności, rasy, przekonań i różnic, łączą się ze sobą i tworzą lepszą synergię”

Wiemy, że wszyscy moglibyśmy się czegoś nauczyć od tej pionierskiej pary liderek.

2. Kim Whitaker – właścicielka Once in Cape Town i Once in Joburg – Republika Południowej Afryki

Po podróży z plecakiem po Ameryce Południowej Kim zakochała się w życiu hostelowym i wróciła do Kapsztadu z nowo odkrytą pasją, otwierając swój pierwszy hostel w mieście w 2007 roku w wieku zaledwie 23 lat. Mówi: “Popełniłam mnóstwo błędów! Ale w trakcie tego procesu nauczyłam się wielu cennych lekcji. Nazywam to Uniwersytetem Życia” W 2013 roku otworzyła drzwi do Once w Kapsztadzie, a następnie Once w Joburgu w 2016 roku. Kim jest inspirującą postacią w świecie podróży, współzałożycielką grupy GET (Gender Equal Travel) wraz z trzema innymi kobietami z branży – Stephanie Taylor-Carrillo z hosteli Sandeman, Anne Dolan z hosteli Clink i Marie Louise Henny z hosteli Hans Brinker.

“Siedziałyśmyw Serbii na targach turystycznych i byłyśmy zdumione całkowicie męskim składem prelegentów na targach oraz tym, jak niewiele kobiet było reprezentowanych na wyższych stanowiskach, mimo że branża turystyczna jest w przeważającej mierze kobieca. Postanowiłyśmy coś zrobić i założyłyśmy GET. Od tego czasu zarejestrowałyśmy organizację non-profit w Holandii, organizując regularne spotkania dla kobiet w podróży, promując mentoring i polecając prelegentki na konferencje” – Kim

female hostel owners, Kim Whitaker – owner of Once in Cape Town and Once in Joburg – South Africa

kim

Hostele Once to miejsca towarzyskie uwielbiane przez podróżujących samotnie, z nowoczesnymi udogodnieniami i zabawnymi gratisami, takimi jak tradycyjne grillowanie braai, zajęcia jogi i “no power hours”, impreza z darmowymi drinkami dla każdego, kto nie ma przy sobie telefonu. To otwarte i przyjazne środowisko jest tym, z czego Kim jest najbardziej dumna:

“Uwielbiam synergię między ludźmi z całego świata. W czasach, gdy nacjonalizm i rasizm wydają się być na porządku dziennym, uwielbiam wchodzić do miejsca, które zachęca do swobodnych rozmów i dialogu między podróżnikami. Łączenie się w oldschoolowy, autentyczny sposób, poszerzanie umysłów, poznawanie nowych kultur i rozumienie różnych sposobów postrzegania świata”

female hostel owners, people drinking at once hostel in joburg

oNCE in Joburg

Wraz z Asandą Darazą, Duty Managerem Once, Kim jest również współzałożycielką organizacji non-profit Khwela, co oznacza “wspinać się” w lokalnym języku isiXhosa. Jej celem jest walka z bezrobociem wśród młodzieży w RPA poprzez szkolenie i mentoring młodych kobiet ze społeczności znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, zapewniając im umiejętności do pracy w branży turystycznej. Program obejmuje 6-miesięczny płatny staż i trzytygodniową podróż po RPA.

Nasz cel na 2020 rok? Być bardziej Kim!

3. Tatjana Pia Benkert – właścicielka The Purpose Hostel – Antigua, Gwatemala

Przed otwarciem The Purpose Hostel wiosną 2018 roku, Tatjana szukała sposobu na połączenie swojej miłości do podróży z czymś, co mogłoby wywrzeć pozytywny wpływ na jej miasto, dając Purpose (😉) społeczności. “Kilka lat temu powiedziałam, że otwarcie hostelu jest ostatnią rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobię, ale takie jest piękno życia! Po szalonej przejażdżce kolejką górską jestem tutaj, częścią zróżnicowanego zespołu pełnych pasji osób, które nie tylko pracują razem w hostelu, ale także pracują nad lepszą przyszłością dla siebie i naszej społeczności” – Tatjana

female hostel owners, The Purpose Hostel team - Tatjana top middle

zespół Purpose Hostel – Tatjana u góry w środku

W The Purpose Hostel Tatjana i jej partnerzy biznesowi stworzyli ekologiczny, świadomy społecznie projekt z naciskiem na dobre samopoczucie i naturę – otoczony jest trzema wulkanami, na które goście mogą patrzeć podczas jogi na dachu! Ich praca społeczna obejmuje pomoc pozaszkolną samotnym matkom pracującym na miejskich rynkach, uprawę roślin dla osób starszych w ich ogrodzie na dachu oraz zapewnianie edukacji i szkoleń w zakresie zatrudnienia dla mieszkańców w ich lokalnym centrum umiejętności. Zapraszają gości do wolontariatu w okolicy, korzystając z systemu “pay it forward”, aby szerzyć pozytywne wibracje:

“Za każde 10 godzin spędzonych przez gościa na wolontariacie w naszej społeczności, The Purpose Hostel daje darmowy nocleg innemu podróżnikowi. Wszyscy wygrywają! Nie jesteśmy tylko hostelem, ale czymś więcej. Jesteśmy zróżnicowaną, oddaną, w większości kobiecą grupą, która koncentruje się na podejściu “zapłać za to”, jednocześnie ucząc się i rozwijając razem.

Na przykład wszyscy razem uczymy się gwatemalskiego języka migowego i zapraszamy naszych gości do przyłączenia się do zabawy dzięki bezpłatnym lekcjom języka migowego. W zajęciach uczestniczą również samotne matki i dzieci, które wspieramy w ramach naszego programu pozaszkolnego. Dlaczego akurat gwatemalski język migowy? Pracujemy z niesłyszącymi członkami zespołu, a jeden z moich partnerów biznesowych jest niesłyszący” – Tatjana

Różnica, jaką Tatjana i jej zespół robią w życiu ludzi, jest zdumiewająca. Jeśli podróżowanie z plecakiem po Gwatemali jest w twoich planach na 2020 rok, wolontariat z nimi w Antigua to doświadczenie, które jest satysfakcjonujące i zabawne w równym stopniu.

female hostel owners, woman doing yoga at The Purpose Hostel with mountain in the background

hostel The Purpose

Jakiej rady Tatjana udzieliłaby młodym liderkom?

“Po prostu nie wiesz – nie wiesz, do czego jesteś zdolny i nie wiesz, co życie ma dla ciebie w zanadrzu. Po prostu pokaż się dla siebie i swojej społeczności, a niesamowite rzeczy mogą się wydarzyć!”

4. Tizia Basener – właścicielka Nyumbani Hostel – Arusha, Tanzania

Nyumbani oznacza “w domu” w języku suahili i jest to motto, którym kieruje się Tizia i jej zespół. Założyła hostel w 2015 roku bez dużego budżetu, ale uzbrojona w pasję do hosteli rozwiniętą podczas podróży po Ameryce Łacińskiej, Indiach i Europie oraz miłość do rodzinnego kraju jej męża Tiniego – Tanzanii. Kupili nowe łóżko do swojego rodzinnego domu, który wynajmowali podróżnym, oszczędzając pieniądze na zakup dodatkowego łóżka za każdym razem. Dziś w ich rodzinnym domu znajdują się 22 łóżka, w których śpią nomadzi z całego świata!

female hostel owners, Tizia Basener – owner of Nyumbani Hostel – with her husband and child in Arusha, Tanzania

tizia, Tini i ich syn

Tizia mówi, że przyjmowanie gości jako część rodziny Nyumbani jest jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy w prowadzeniu hostelu. Ale to nie tylko przytulne miejsce na spędzenie nocy – Tizia i Tini wykonują również ważną pracę w swojej społeczności.

“W Tanzanii nadal istnieje duża potrzeba poprawy codziennego życia, zwłaszcza dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Założyliśmy Viva Tanzania, aby wspierać lokalne organizacje pozarządowe, oferując wolontariat i staże. Wspieramy 14 różnych projektów w Aruszy w dziedzinie edukacji, praw kobiet, wzmocnienia pozycji młodzieży, opieki zdrowotnej, opieki nad niepełnosprawnymi, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. Od lipca plan ujemy budowęprzedszkola dla dzieci Masajów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Obecnie zbieramy darowizny i jesteśmy podekscytowani otrzymywanym wsparciem” – Tizia

Można by pomyśleć, że zarządzanie tak niesamowitymi projektami wymaga rewelacyjnej sieci wsparcia – i miałbyś rację. Tizia mówi: “Bez naszych pracowników nasz hostel nie byłby taki sam. Mamy naszego menadżera, który dba o to, aby wszystko działało sprawnie, nasze dwie Mamy, które są doskonałymi kucharkami, a także utrzymują hostel w czystości i porządku, oraz uroczy personel, który robi wszystko, co jest potrzebne, na przykład jeździ, prowadzi lub pilnuje w nocy”

female hostel owners, Nyumbani Hostel
hostel Nyumbani

Tizia odwdzięcza się za to wsparciem, upewniając się, że jej pracownicy zawsze czują się docenieni w gospodarce, która nie zawsze jest stabilna. Otrzymują oni wynagrodzenie powyżej płacy minimalnej, pomoc w budowie domów, elektryczność i bieżącą wodę, a także pokrycie kosztów związanych ze ślubami i chorobami. Dziecko każdego pracownika jest wysyłane do prywatnej szkoły, finansowanej nie tylko przez hostel, ale także dzięki darowiznom gości i wolontariuszy!

5. Marina Moretti – właścicielka Ôde Casa Hostel Bar – São Paulo, Brazylia

W 2007 roku Marina nie była zadowolona z faktu, że jej miasto było pomijane przez większość turystów w Ameryce Południowej. ” W São Paul o nie było niezależnych hosteli dla podróżników, a brazylijskie wydanie Lonely Planet poświęciło miastu tylko 5 z 500 stron. Ludzie po prostu tu nie przyjeżdżali, a ja wiedziałam, jakie to wspaniałe miasto!” W tym czasie mieszkała z przyjaciółmi w bardzo fajnej dzielnicy Vila Madalena i wpadli na szalony pomysł, aby przekształcić swój dom studencki w hostel. “Urządziliśmy go ładnie, opublikowaliśmy na Hostelworld i ludzie zaczęli przychodzić!”

female hostel owners, Marina Moretti owner of Ô de Casa Hostel Bar - São Paulo, Brazil

📷 Marina

Z pewnością tak było. Ô de Casa szybko stał się jednym z najpopularniejszych hosteli na kontynencie, zdobywając przez lata wiele nagród HOSCAR, w tym dla najlepszego hostelu w Brazylii. Jaki był więc sekret sukcesu Mariny?

“Ô de Casa nigdy nie był postrzegany jako biznes, to bardziej jak społeczność. Dbamy o pracujących tu ludzi tak, jakbyśmy byli wielką rodziną z krewnymi na całym świecie, złożoną z ludzi, którzy pracowali tu w różnych okresach. Zapraszamy każdego gościa, który przekroczy nasze drzwi, aby stał się częścią tej rodziny i żył zabawą, gdy tu jest” – Ta zabawa zaczyna się od darmowych caipirinhas po przyjeździe, a kończy na cachaça pongu i imprezach na dachu!

Lokalizacja Ô de Casa w tętniącej życiem, artystycznej Vila Madalena jest ogromną częścią jego tożsamości, więc Marina chętnie oddaje się sąsiedztwu tak bardzo, jak to możliwe, zatrudniając lokalnie, zaopatrując się w lokalne produkty w barze i promując wydarzenia w okolicy. Jest dumna z tego, że między jej pracownikami nie ma różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

female hostel owners,  Ô de Casa hostel

ô de Casa

Zapytaliśmy Marinę o radę dla następnego pokolenia liderek:

“Cokolwiek to jest, podążaj za swoim sercem i po prostu to rób. Rozpoczęcie własnej działalności zmieniło moje życie – otwarcie hostelu jest jak rozpoczęcie własnego małego świata i stajemy się częścią historii każdego, kto przyjeżdża do nas. Jeśli możesz stworzyć społeczność, nie ma nic przyjemniejszego ani bardziej satysfakcjonującego do zrobienia ze swoim życiem. Po drodze spotkasz wspaniałe kobiety, które podniosą cię na duchu – ludzie lubią stawiać kobiety we wzajemnej rywalizacji, ale w rzeczywistości nie mogłybyśmy być bardziej wspierające”

6. Stephanie Duenker – właścicielka Cloudcroft Mountain Park Hostel – Nowy Meksyk, USA

Hostelling jest w DNA Stephanie. Jej dziadkowie prowadzili i mieszkali w hostelu, gdy dorastała w Niemczech, a ona spędziła dużo czasu tam i w innych hostelach w całym kraju z rodziną. Jej wczesne wspomnienia z podróży zasiały ziarno, które ostatecznie doprowadziło ją do otwarcia hostelu w górach Sacramento – “Zawsze uwielbiałam wiejskie hostele w niezwykłych miejscach, takich jak stare zamki w Szkocji czy romantyczne wille we Włoszech”. Lokalizacja Cloudcroft Hostel jest z pewnością niezwykła, na wysokości 6700 stóp i otoczona 28 akrami lasu z niekończącymi się szlakami turystycznymi na wyciągnięcie ręki.

female hostel owners, Stephanie Duenker – owner of Cloudcroft Mountain Park Hostel – New Mexico, USA

stephanie

Ale najbardziej imponujące w tym przytulnym, odległym hostelu jest to, jak się tam znalazł – Stephanie i jej ówczesny partner zbudowali wszystko od podstaw!

“Znaleźliśmy to miejsce w 2001 roku po miesiącach szukania idealnego miejsca na nasz hostel i dom. Nieruchomość, którą znaleźliśmy, została opuszczona wiele lat temu i była pełna śmieci, ale będąc architektem, dostrzegłam jej potencjał. Zburzyliśmy i całkowicie przebudowaliśmy dom – całe 6000 stóp kwadratowych! Przedobrzyliśmy i po roku skończyły nam się pieniądze, więc wróciłem do pracy na pełny etat i budowałem w weekendy, dlatego też minęło pięć lat, zanim ostatecznie otworzyłem hostel w 2006 roku. W 2014 roku zacząłem prowadzić hostel samodzielnie, a teraz, w 2020 roku, w końcu mam Cloudcroft dokładnie tak, jak zawsze sobie wyobrażałem!”

Cloudcroft to prawdziwa praca z miłością, co jest oczywiste dla każdego gościa, którego wita Stephanie. “Sama zarządzam, rezerwuję i sprzątam hostel. Nie mam pracowników, więc często pozwalam gościom zameldować się, gdy nie ma mnie w pobliżu. Lubię ufać ludziom i jak dotąd ludzie mnie nie zawiedli!”

female hostel owners, Cloudcroft hostel

cloudcroft

Dobra, jesteśmy wyczerpani samym słuchaniem o poświęceniu Stephanie! Co sprawia, że cała ciężka praca jest tego warta?

“Uwielbiam, gdy podróżni zatrzymują się w hostelu po raz pierwszy, zakochują się w nim, wracają lub proszą o rekomendacje. To sprawia, że jestem taka szczęśliwa, słysząc przypadkowych nieznajomych siedzących razem, rozmawiających i śmiejących się!”

7. Veronika Karacova – właścicielka Caveland – Santorini, Grecja

Santorini to jedno z najbardziej oszałamiających miejsc na świecie – bielone budynki, oświetlone latarniami ulice i widoki na ocean są spełnieniem naszych podróżniczych marzeń. Gdy popularność tego miejsca zaczęła rosnąć, Veronika i jej mąż wpadli na pomysł otwarcia hostelu w wiosce Karterados, z dala od typowych miejsc turystycznych. Chcieli pozostać wierni tradycji, nie rezygnując z piękna i luksusu, z których słynie Santorini. Tak więc w 2011 roku narodził się Caveland!

“Caveland znajduje siępod ochroną dziedzictwa kulturowego, ponieważ jest doskonałym przykładem typowej lokalnej architektury. Nasze pokoje to tradycyjne santoryńskie jaskinie – wykopane w ziemi dziury nadające się do zamieszkania. Mamy ich w sumie 10, a architektura, projekt i dekoracja są unikalne dla każdego z nich. Nasze miejsce ma mnóstwo charakteru… Wiosna w Caveland jest szczególnie piękna, ponieważ kwitną kwiaty, a nasze ciche zakątki wypełnione są najbardziej kolorowymi roślinami” – Veronika

Veronika Karacova – owner of Caveland – Santorini, Greece

veronika

Każdy zakątek Caveland jest wyjątkowy, od kącików do czytania po tarasy z widokiem na ocean i basen w pastelowych kolorach. Wszystkie dziwaczne meble są pozyskiwane w sposób zrównoważony, a Veronika przeszukuje lokalne pchle targi i upcyklinguje jak najwięcej. Nie ma tu generycznych, płasko zapakowanych rzeczy!

Społeczność i wydarzenia towarzyskie są ogromną częścią doświadczenia Caveland, z wieczorami gotowania, grupowymi wycieczkami do lokalnych restauracji, zajęciami jogi dwa razy w tygodniu i rekolekcjami jogi poza szczytem sezonu. Veronika mówi, że budowanie globalnej rodziny jest jedną z jej ulubionych rzeczy w posiadaniu hostelu – “Jestem dumna, że znam tak wielu wspaniałych ludzi z całego świata, którzy uważają Caveland za swój dom. Nasz personel jest sercem hostelu, a każda osoba, która dla nas pracowała, zostawiła tu swój ślad”

female hostel owners, Caveland – Santorini, Greece

caveland – @gabriellabezeau

Które inne niesamowite kobiety zainspirowały Veronikę do zostania szefową, którą jest?

Mam szczęście, że w moim życiu są niesamowite kobiety – moja mama, ciocia, wiele przyjaciółek. Raz w roku wybieramy się na babski wyjazd i jest to dla mnie bardzo inspirujący czas. Dzielimy się historiami o naszym życiu, dyskutujemy o polityce, pracy, filozofii, rozmawiamy o książkach, które czytamy, dzielimy się historiami o naszych dzieciach i rodzinach. Moje dzieci są moimi największymi nauczycielami, nauczyłam się od nich większej cierpliwości i życia chwilą

8. Marina Hamzah – właścicielka Hikers Sleep Port – Cameron Highlands, Malezja

W samym sercu epickich Cameron Highlands w Malezji, otoczony niekończącymi się szmaragdowymi wzgórzami i plantacjami herbaty, Hikers Sleep Port jest dumnie prowadzony przez Marinę, która mieszka w hostelu z mężem i czwórką dzieci. Mając doświadczenie w hotelarstwie, była rozczarowana brakiem niedrogiego zakwaterowania w Tanah Rata, części regionu, w której jej mąż często pracował jako przewodnik przyrodniczy, śpiąc w samochodzie, aby uniknąć drogich hoteli! Zainspirowało ich to do otwarcia hostelu “dom z dala od domu”, miejsca dla podróżnych, w którym mogliby poczuć “lokalny malezyjski styl życia”.

“Wzięliśmy wszystko, co kochamy w naszej kulturze, aby stworzyć hostel z koncepcjami malajskich domów. Serwujemy lokalne malezyjskie śniadania, które przygotowujemy osobiście w naszej kuchni, więc nasi goście budzą się przy zapachu smażonego makaronu, smażonego ryżu i domowej roboty kaya (dżemu kokosowego), przygotowywanych z miłością każdego ranka. Mieszkamy w hostelu, w którym gościmy naszą globalną “rodzinę”, więc zawsze jesteśmy tam, aby powitać naszych gości w dowolnym momencie!” – Marina

marina

Będąc w tak spektakularnym miejscu (poważnie, jeśli nie wiesz o Cameron Highlands, wygoogluj je teraz), Marina uważa, że ważne jest wspieranie projektów środowiskowych, które pomagają temu obszarowi i pozwalają dzielić się jego wspaniałością z jak największą liczbą osób.

Sponsorujemy i utrzymujemy pobliskie centrum recyklingu od zeszłego roku. Ściśle współpracujemy z Departamentem Leśnictwa Cameron Highland, tworząc nowy szlak turystyczny na górę Brinchang Barat, która jest drugim najwyższym szczytem w tym regionie. W 2018 r. ulepszyliśmy szlak na górę Irau, która jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych lasów na świecie, czyniąc go bezpieczniejszym i wygodniejszym dla turystów. Robimyto bezpłatnie ze względu na naszą miłość do natury

cameron Highlands – Marina

Oprócz pracy na rzecz poprawy stanu Highlands, Hikers Sleep Port wspiera także rdzennych mieszkańców regionu poprzez projekty społeczne, renowację lokalnych obiektów, takich jak biblioteki i place zabaw oraz pomoc w organizacji lekcji języka angielskiego. “Jednocześnie dowiadujemy się wiele o ich kulturze” – Marina.

9. Melissa Oconitrillo – właścicielka Capital Hostel de Ciudad – San José, Kostaryka

Trzy lata temu Melissa miała dość pracy na 12-godzinnych zmianach w hotelu i wiedziała, że jej pasja do podróży marnuje się w niewłaściwym miejscu. “Zaczęłam odczuwać potrzebę otwarcia miejsca, które dałoby coś z siebie naszemu miastu – San José miało niezasłużoną reputację miasta, które nie oferowało niczego wyjątkowego ani kulturalnego, a ja uważałam, że to niesprawiedliwe. Chciałem zachęcić ludzi do dłuższego pobytu w San José i przeżywania lokalnych doświadczeń, w których zakochuję się każdego dnia”. Eleganckie butikowe hostele, które można znaleźć w całej Kostaryce, były nieliczne w stolicy, a Melissa pomyślała, że nadszedł czas, aby podnieść standard.

Pojawił się Capital Hostel de Ciudad, designerski hostel pełen miłosnych akcentów i chłodnej atmosfery, oferujący wydarzenia i piesze wycieczki, aby zaprezentować doskonałość San José. A obok tej innowacyjnej właścicielki hostelu na każdym kroku była inna genialna kobieta – jej mama Mercedes!

female hostel owners, Memelissa Oconitrillo – owner of Capital Hostel de Ciudad – with her mum Mercedes in San José, Costa Rica

melissa i Mercedes

“Obecnośćmojej mamy w tym zespole jest bardzo ważna. Zapewnia stabilność i dojrzałość, którą może dać tylko doświadczenie życiowe. Świetnie się dogadujemy, zawsze jest taka wyluzowana i mimo że nie miała doświadczenia w hotelarstwie, obsługa klienta po prostu płynie w jej żyłach. Każdy, kto ją zna, może powiedzieć, że uśmiecha się i śmieje 24/7. Uwielbia też podróżować, poznawać nowe kultury i próbować potraw z całego świata. Jakmatka, jak córka!” – Melissa

Jaką radę ma Melissa dla następnego pokolenia liderek?

“Ignoruj wszelkie wątpliwości – jeśli nie stracisz koncentracji na swoich celach, wszystko w końcu się ułoży. Nie przejmuj się tym, co myślą inni! Nigdy nie podążałam za tym, czego społeczeństwo oczekuje od kobiet. Mam 30 lat, nie jestem mężatką i nie mam dzieci, ale ten projekt jest tym, co mnie dopełnia. Mój hostel pozwala mi pozytywnie wpływać na życie ludzi, a dla mnie to wszystko”

female hostel owners, Capital Hostel de Ciudad
capital Hostel de Ciudad

Kto jeszcze czuje się wzmocniony po wysłuchaniu tych niesamowitych właścicielek hosteli? Pójdźmy w ich ślady i bądźmy najlepszymi liderami, innowatorami i poszukiwaczami przygód, jakimi możemy być. Patriarchat sam się nie rozwali!

Aby poznać te hostele i tysiące innych, pobierz aplikację Hostelworld!

Czytaj dalej: ⬇️

10 miejsc do odwiedzenia, które wzmacniają pozycję kobiet

10 najlepszych hosteli dla podróżujących samotnie kobiet

dlaczego kobiety podróżują solo: 11 kobiet dzieli się swoimi powodami

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top