Najlepszy przewodnik po podróżowaniu po świecie jako wegetarianin

Jestem wegetarianką od ponad dziesięciu lat i poznałam nowe, dziwne kuchnie 17 krajów. Odkryłam niesamowicie smaczne wegetariańskie i wegańskie dania wszędzie, od Buenos Aires po Budapeszt. Ale nawet po tak wielu udanych wege przygodach, za każdym razem, gdy wkraczam do nowego kraju, zawsze pojawia się ta wątpliwość, która zżera mnie od środka: czy TO jest bezmięsne?
Wiele się nauczyłem podczas moich podróży, więc chciałbym podzielić się kilkoma wskazówkami i sztuczkami, które pomogą moim kolegom wegetarianom podróżować po świecie szczęśliwym jak małż (a może powinienem powiedzieć “ignam”?). Nie wiem jak Ty, ale dla mnie bycie szczęśliwym jest ściśle związane z dobrym odżywianiem. Podróżując w nowe miejsce, większość wegetarian szuka najfajniejszych wege restauracji (więcej o tym, jak to zrobić później), ale ja jestem pasjonatem możliwości jedzenia dobrego jedzenia absolutnie wszędzie, nie tylko w wege restauracjach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak jeść tam, gdzie miejscowi jedzą jako wege.
Vegetarian travel tips

Wegetariańskie jedzenie w samolocie? TAK, MOŻEMY!

Zacznijmy od początku: Jeśli twój lot trwa tylko kilka godzin, polecam zabrać ze sobą przekąskę do samolotu i zjeść posiłek w restauracji na lotnisku lub w miejscu docelowym – większy wybór, lepszy smak.

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

W przypadku dłuższych lotów warto dostosować posiłek do własnych potrzeb. Prawie każda linia lotnicza oferuje taką opcję – wystarczy wejść na jej stronę internetową po zarezerwowaniu biletów i wybrać jedną z wielu alternatyw, w tym dania wegetariańskie, wegańskie, a nawet bezglutenowe / bez orzechów / laktozy. Nie będzie cię to kosztować ani grosza, a najlepsze jest to, że dostaniesz swoje jedzenie jako pierwszy przed innymi osobami w samolocie. Więc zanim skończą obsługiwać wszystkich innych pasażerów, możesz już szybko zasnąć.

Czy mówisz po wegetariańsku?

Oprócz nauki podstaw języka, takich jak “cześć”, “proszę”, “przepraszam” i “dziękuję”, ważne jest, aby nauczyć się również mówić “wegetariański”. W ten sposób, gdy jesteś głodny, nie musisz pytać w perfekcyjnym węgierskim “Czy to danie jest wegetariańskie?”, Możesz po prostu wskazać coś i powiedzieć “wegetariańskie?”.
Jeśli planujesz spędzić nieco więcej czasu w danym miejscu (ja zazwyczaj spędzam co najmniej miesiąc w nowym kraju), warto nauczyć się kilku innych podstawowych słów kluczowych związanych z jedzeniem. Ale nie skupiaj się na warzywach – jest ich zbyt wiele – zamiast tego spróbuj nauczyć się głównych słów związanych z mięsem. Tak więc, gdy znajdziesz “csirke” w menu w Budapeszcie lub “poulet” w Paryżu, będziesz wiedział, że jest w nim kurczak. Może to być bardzo przydatne, jeśli osoba obsługująca nie wie, że wegetarianie nie jedzą kurczaka ani ryb (a wiemy, że jest to bardziej powszechne niż nie!).
To słownictwo pomoże ci również w supermarkecie, gdy szukasz czegoś smacznego, aby zaimponować nowym znajomym w hostelowej kuchni. W przeciwieństwie do restauracji, często nie ma nikogo w pobliżu, aby poprosić o pomoc, więc znajomość słów “kurczak” lub “wołowina” będzie jeszcze bardziej przydatna. Nadal nie masz pewności, czy coś zawiera mięso? Sprawdź składniki, a w razie wątpliwości skorzystaj z Tłumacza Google!
Vegetarian travel tips

Niezbędne aplikacje dla wegetarian podróżujących po świecie

  • Jedną z najbardziej znanych aplikacji dla wegetarian jest Happy Cow. Ta aplikacja jest świetna, ponieważ poleca nie tylko najlepsze wegetariańskie i wegańskie miejsca, ale także zwykłe restauracje, w których można znaleźć świetne dania wegetariańskie.
  • Foursquare, który jest dość wyczerpujący, a recenzje i zdjęcia od prawdziwych klientów mogą pomóc w uzyskaniu bezstronnego poglądu. Aha, i ostatnio wydarzyło się coś magicznego: Foursquare otrzymał aktualizację, która pozwala na sprawdzenie opinii innych wegetarian po oznaczeniu miejsca jako wegetariańskie. To zmieniło moje życie. Teraz mogę być pewien, że będę mógł zjeść coś w restauracji, jeśli przynajmniej jednemu wegetarianinowi to smakowało. Dzięki, Foursquare!
  • Aplikacje umożliwiające przeglądanie menu restauracji są świetne, ale nie istnieją dla każdego miasta. (Np. Zomato dla Lizbony)
  • Tłumacz Google jest niesamowity, jeśli chodzi o pomoc w dekodowaniu menu w dowolnym miejscu na świecie. Straciłem już rachubę, ile razy uratował mnie przed wieprzowymi kolanami, wątróbkami i innymi mięsnymi niespodziankami!

veggie food travel

Zapytaj społeczność wegetarian

Wspomniane powyżej aplikacje świetnie nadają się do spontanicznych wizyt w restauracjach, ale jeśli masz trochę więcej czasu, opłaca się poszukać informacji w Internecie. Istnieje wielu blogerów wegetariańskich, więc niezależnie od tego, czy są to blogerzy podróżniczy obejmujący wiele różnych miast, czy też lokalni blogerzy udzielający wskazówek na temat swojego rodzinnego miasta, będziesz w stanie uzyskać niesamowite, nieszablonowe wskazówki.
Możesz także zapytać znajomych, nie tylko wegetarian – mam wielu przyjaciół jedzących mięso, którzy uwielbiają świetne dania wegetariańskie i dali mi kilka dobrych wskazówek. A jeśli chcesz mieć coś na wyciągnięcie ręki, pamiętaj, aby zapytać personel i innych podróżników, których spotkasz w swoim hostelu.

Bądź miły

Podejmując decyzję o zamieszkaniu w południowej Hiszpanii wiedziałam już, że będę miała trudności z przyzwyczajeniem się do andaluzyjskiej kuchni. Tradycyjne restauracje są zawsze źródłem kłopotów dla nas wegetarian i może to być frustrujące, gdy nie ma dosłownie nic, co można zamówić z menu oprócz chleba. Ale w takiej sytuacji najlepszą strategią jest bycie miłym. Nie ma co się wściekać, bo wołowina jest nawet w sałatce. To po prostu inna kultura. Spróbuj znaleźć kogoś, kto mówi w twoim języku i poproś go ładnie o dostosowanie jednego ze zwykłych dań. Często będziesz zaskoczony, jak kreatywny może być szef kuchni.
Veggie food tips

Nie bądź wybredny

Szczycę się tym, że jestem w stanie zjeść wszystko, co nie jest mięsem. Ważne jest, aby otworzyć swoje kubki smakowe na wszystko, co może zaoferować miejsce docelowe, pomagając głębiej poznać kraj i jego mieszkańców.
Bycie wegetarianinem wiąże się z pewnymi ograniczeniami, ale dla mnie jest tego warte. Aby to zrekompensować, staram się być tak odważny, jak to tylko możliwe. Kuchnia wegetariańska może być niezwykle zróżnicowana, a nasze poczucie smaku zmienia się przez cały czas, więc zostaw swoje ograniczenia w domu przed wyjazdem w podróż.

Miasta są twoim przyjacielem

Nie zniechęcaj się opowieściami o jedzeniu wyłącznie zwykłego makaronu i chleba przez wiele miesięcy. Oczywiście, są miejsca, w których bycie wegetarianinem jest wyzwaniem, ale jest mnóstwo miejsc na całym świecie, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie można dostać najbardziej niesamowite i zróżnicowane wegetariańskie jedzenie.
Na przykład dużo podróżowałem po Niemczech i chociaż większość miejsc, które odwiedziłem, serwowała tylko sałatkę ziemniaczaną lub mdłą zieloną sałatkę, kiedy dotarłem do Berlina, byłem zdumiony wegetariańską i wegańską sceną kulinarną. Barcelona i Madryt były również miejscami, które naprawdę zaskoczyły mnie coraz bardziej wegetariańskimi perspektywami. Jednak niektóre miasta, takie jak Lizbona i Paryż, wymagały nieco więcej badań.
Veggie travel
O autorze
Dwa lata temu Debbie Corrano i Felipe Pacheco włożyli swoje życie do plecaka, zabrali dwa psy i wyruszyli odkrywać świat. Jako cyfrowi nomadzi mieszkali w ponad pięciu różnych krajach i odwiedzili o wiele więcej. Więcej o ich przygodach można przeczytać na ich blogu: Pequenos Monstros.
Mamy nadzieję, że ten wpis dał ci kilka przydatnych wskazówek i pewność siebie, aby wyruszyć w świat jako wegetarianin! Zostaw swoje doświadczenia w komentarzach poniżej, aby zdobyć punkty wege karmy!

Co czytać dalej?

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top