Milonga, Malbec i Messi: najlepszy przewodnik po Argentynie z plecakiem

Argentyna jest ósmym co do wielkości krajem na Ziemi, a w jej obszernych granicach mieści się naprawdę wiele. Miasta, mokradła, pustynie, góry, dżungle, plaże, lodowce, winnice, pola narciarskie… Argentyna jest tak różnorodna, jak ogromna, co właśnie sprawia, że ta część Ameryki Południowej jest tak kuszącym celem podróży. Sama skala kraju sprawia, że planowanie podróży jest nieco zniechęcające, więc mamy wszystko, co musisz wiedzieć o podróżowaniu z plecakiem po Argentynie.

backpacking argentina - waterfalls

Przejdź od razu do:

  1. Najlepszy czas na wizytę w Argentynie
  2. Wiza do Argentyny
  3. Gdzie się wybrać w Argentynie
  4. Argentyna – budżet
  5. Gdzie się zatrzymać w Argentynie
  6. Podróżowanie po Argentynie
  7. Plan podróży z plecakiem po Argentynie
  8. Argentyna jedzenie
  9. Argentyna kultura
  10. Argentyna – porady dotyczące podróży

Najlepszy czas na podróż do Argentyny

Argentyna obejmuje około 2,8 miliona kilometrów kwadratowych – mniej więcej tyle, ile Francja, Turcja, Japonia i Nigeria razem wzięte – a cały ten teren jest koszmarem dla meteorologa. Kiedy jeden koniec Argentyny jest upalny, drugi drży, lub jedno miejsce jest spieczone, podczas gdy inne leje. Podczas gdy pogoda w Argentynie jest tak zróżnicowana, jak sam kraj, wiosna (od września do listopada) i jesień (od marca do maja) są na ogół najprzyjemniejszymi porami roku do odwiedzenia, wciśniętymi między zimową hibernację a gorące i lepkie tłumy latem.

Północna Argentyna

Potężne wodospady Iguazú graniczące z Brazylią i Paragwajem są gorące i wilgotne przez cały rok, z dzikimi burzami i ponad 30-stopniowymi temperaturami latem (styczeń i luty), zanim w połowie roku (od maja do lipca) nastaną bardziej suche i chłodne warunki. Wysokie wodospady ryczą najgłośniej podczas opadów deszczu w okolicach Bożego Narodzenia, jeśli jesteś w stanie wytrzymać upał. To samo dotyczy pobliskich rozległych mokradeł Iberá.

Druga strona Argentyny to podobna historia, z upalnymi i nasiąkniętymi deszczem latami ustępującymi miejsca komfortowym, suchym zimom. Położone u podnóża Andów, niedaleko granicy z Chile i Boliwią, odległe prowincje, takie jak Salta i Jujuy, osiągają najlepsze wyniki w czerwcu i lipcu, kiedy jałowe czerwone krajobrazy przypominają coś z Dzikiego Zachodu, a mroźne noce topnieją do 20 stopni w ciągu dnia.

Środkowa Argentyna

Pogoda w Buenos Aires jest wolna od dramatycznych szczytów i spadków, których doświadczają inne części Argentyny, z czterema łagodnymi, konwencjonalnymi i przyjemnymi porami roku. Wyobraź sobie Sydney lub nieco bardziej wilgotne San Diego.

Lato może być parne w mieście – dlatego tak wielu porteños (rdzennych mieszkańców Buenos Aires) ucieka na plaże Mar del Plata pięć godzin jazdy na południe lub Punta del Este nad Rio de La Plata w Urugwaju – ale wiosna i jesień są idealne, zwłaszcza gdy jacarandy dodają odrobinę bzu do Avenida Nueve de Julio, gdy pogoda ociepla się w listopadzie. Nawet w głębi zimy (czerwiec i lipiec), najwyższe temperatury nigdy nie spadają poniżej 15 stopni – idealna pogoda, aby zagnieździć się w jednym ze słynnych steakhouse’ów (parrillas), klubów nocnych (boliches) lub sal tanga (milongas) w stolicy Argentyny.

Klimat jest podobny w Kordobie i Rosario – drugim i trzecim co do wielkości mieście Argentyny, położonym w centrum kraju – podczas gdy Mendoza jest nieco gorętsza w okresie Bożego Narodzenia, osiągając 30 stopni w większość dni. Mekka winiarstwa Ameryki Południowej ożywa podczas sezonu zbiorów każdej jesieni, kiedy to winnice Mendozy mienią się odcieniami złota, pomarańczy i czerwieni w cieniu Andów.

backpacking argentina - girl by hut selling bags and blankets

@flylikebutterfly

Południowa Argentyna

Chłodniejsze klimaty sprawiają, że Patagonia jest najbardziej wrażliwą na czas destynacją w Argentynie – przyjeżdżając w szczycie lata, możesz napotkać tabliczkę “brak wolnych miejsc” wiszącą w oknie hostelu, wrócić kilka miesięcy później, a zostanie ona zastąpiona napisem “zamknięte na zimę”. Ale jeśli planujesz długą podróż z plecakiem po Ameryce Południowej, ośnieżony kraniec kontynentu jest dobrą alternatywą dla pocenia się w mieście latem.

Pogoda w tej brutalnie zimnej części świata jest bardziej nieprzewidywalna niż ślub w Grze o Tron, ale planowanie podróży między listopadem a marcem da ci największą szansę na dobre warunki do odkrywania Tierra del Fuego. Dni są ciepłe, noce łagodne, a słońce świeci długo w noc. Jednak między Wielkanocą a październikiem należy spodziewać się zamknięcia wielu hosteli, barów i restauracji na sezon.

Za smaganymi wiatrem plażami wybrzeża Atlantyku leży Península Valdés, miejsce, które rozgrzewa się w chłodniejszych miesiącach. Stado południowych wielorybów przypływa do zatoki co roku w czerwcu, aby odbyć gody, pozostając w okolicy do grudnia wraz ze wszystkimi fokami słoniowymi, delfinami, lwami morskimi, pingwinami i innymi ptakami morskimi, które się tu gromadzą.

Położona na wschodnim krańcu Andów argentyńska Kraina Jezior jest kolejnym zimowym hotspotem. Podczas gdy polodowcowe jeziora i wulkaniczne szczyty parków narodowych Nahuel Huapi i Lanín są lepszym wyborem na lato, sezon w andyjskich ośrodkach narciarskich rozpoczyna się w czerwcu, kiedy śnieg osiada wokół Bariloche. Za późno? Bez obaw. W promieniach słońca można podziwiać dzikie kwiaty, które każdej wiosny pokrywają Krainę Jezior.

Wakacje w Argentynie

Pogoda w Argentynie może być zmienna. Z drugiej strony wydarzenia w Argentynie działają jak w zegarku. Oprócz Wielkanocy, Bożego Narodzenia i Nowego Roku, kraj obserwuje zatłoczony kalendarz świąt narodowych, w tym Dzień Niepodległości9 lipca, kiedy ogromne tłumy zalewają Plaza de Mayo morzem błękitu i bieli przed Casa Rosada.

Poza stolicą gorączka karnawału ogarnia kraj każdego lutego. Największy – i najbardziej brazylijski – karnawał odbywa się w Gualeguaychu, trzy godziny drogi na północ od Buenos Aires. W Mendozie każdego marca Fiesta Nacional de la Vendimia wyznacza sezon zbiorów winogron w kraju winiarskim, a dalej na południe, w Bariloche, Fiesta de la Nieve przenosi imprezę na śnieg.

backpacking argentina - group taking selfies covered in coloured powder

@juligentx

Kordoba znajduje się ponad 11 000 kilometrów od piwiarni w Monachium, ale maleńka wioska Villa General Belgrano organizuje potężny Oktoberfest, z którego sama Bawaria byłaby dumna. Wracając do Buenos Aires, stolica Argentyny co roku w sierpniu świętuje swój narodowy taniec podczas Festival de Tango, a następnie maluje miasto na tęczowo podczas listopadowej parady Pride.

Argentyna sport

Najbardziej kolorowe imprezy odbywają się na argentyńskich canchas – czyli stadionach piłkarskich – które są wypełnione po brzegi krzyczącymi hinchas (kibicami) od początku sierpnia do końca maja, z przerwą w połowie sezonu w grudniu i styczniu. Oglądanie meczu na La Bombonera w Boca lub El Monumental w River to doświadczenie z listy życzeń każdego szanującego się fana piłki nożnej, więc nie wpadaj tam w czerwcu lub lipcu i nie zastanawiaj się, dlaczego te szanowane sportowe katedry są tak ciche.

Polo to kolejna argentyńska ciekawostka sportowa, która cieszy się swoim czasem w słońcu każdej wiosny, kiedy to najlepsi na świecie gracze polo gromadzą się w Buenos Aires, aby rywalizować w Abierto Argentino i innych ważnych turniejach między październikiem a grudniem. Narodowa drużyna rugby – Los Pumas – walczy z Australią, Nową Zelandią i Republiką Południowej Afryki na rodzimej ziemi od sierpnia do października, podczas gdy Argentina Open sprowadza tenis do Buenos Aires w lutym.

Wiza do Argentyny

Wymagania wizowe do Argentyny

Wymagania wizowe w Argentynie są bezbolesne dla większości podróżnych… uff! Posiadacze paszportów ponad 80 krajów nie potrzebują wizy na pobyt turystyczny do 90 dni. Oznacza to, że obywatele Unii Europejskiej (i tak, obejmuje to Wielką Brytanię – nie otwierajmy jeszcze puszki z robakami po Brexicie), Australii, Kanady, Japonii, Nowej Zelandii, Rosji, RPA, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych oraz praktycznie wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów mogą po prostu wstać z paszportem ważnym przez sześć miesięcy i uzyskać 90-dniową pieczątkę.

Jedna gwiazdka: jeśli przylatujesz samolotem, może być konieczne przedstawienie dowodu dalszej podróży. Argentyńscy urzędnicy rzadko o to pytają, ale twoje linie lotnicze mogą – nie chcą lecieć prosto do domu, jeśli Argentyna cię zawróci, więc odrób swoją pracę domową. Granice lądowe i morskie powinny być proste, nawet jeśli kontrole celne mogą być nieco bardziej szczegółowe niż to, do czego jesteś przyzwyczajony w innych miejscach.

Wspaniała wiadomość dla Australijczyków, Amerykanów i Kanadyjczyków – Argentyna zniosła opłaty za wzajemność, które kiedyś witały cię jak policzek w twarz, gdy wyskoczyłeś z samolotu. W przypadku obywateli USA ten podatek od przyjazdu wynosił aż 160 USD, co w peso argentyńskim pozwala na zakup wielu butelek Quilmes.

backpacking argentina - man walking past painted wall

@eduardoequis

Jeśli Twój kraj nie znajduje się na liście bezwizowej, ale znajduje się na tej liście, możesz ubiegać się o elektroniczną wizę autoryzacyjną (AVE) za 50 USD, o ile posiadasz wizę turystyczną B2 wydaną przez USA lub wizę kategorii C wydaną przez strefę Schengen UE z trzymiesięcznym okresem ważności.

A jeśli zakochałeś się w Argentynie tak głęboko, że nie możesz się oderwać po trzech miesiącach, istnieją dwa sposoby na przedłużenie pobytu. Jednym z nich jest opuszczenie kraju na dzień lub dwa – najprostszą opcją jest 75-minutowy rejs promem z Buenos Aires do Colonii w Urugwaju, kraju, który oferuje również bezwizowy wjazd dla prawie wszystkich posiadaczy paszportów, które posiada Argentyna – a następnie po powrocie uzyskać nowy 90-dniowy stempel.

Innym sposobem jest podszkolenie języka hiszpańskiego poprzez poruszanie się po przypominającej labirynt stronie internetowej Dirección Nacional de Migraciones, gdzie można ubiegać się o przedłużenie wizyty o 90 dni za niewielką opłatą. Nudna biurokracja lub szybka podróż do nowego, ekscytującego kraju… Twój wybór.

Randka na stronie Migraciones jest również wskazana dla osób planujących pracę, studia lub zamieszkanie w Argentynie, które muszą mieć apetyt na miesiące żmudnej papierkowej roboty z niesławnie uciążliwą agencją rządową. buena suerte!

Argentyna wiza Wielka Brytania

Od Wysp Falklandzkich (lub Islas Malvinas) po czerwoną kartkę Davida Beckhama na Mistrzostwach Świata w 1998 roku, Argentyna i Anglia miały napięte stosunki w niedawnej przeszłości. Jeśli jednak gorączkowo wpisujesz w Google “Argentina visa UK”, próbując dowiedzieć się, czy Twój brytyjski paszport będzie mile widziany, gdy wylądujesz w Buenos Aires, nie obawiaj się – posiadacze brytyjskich paszportów mogą wjechać do Argentyny bez wizy na okres do 90 dni.

Gdzie udać się w Argentynie

Sporządzając listę najważniejszych atrakcji Argentyny, musisz zadać sobie pytanie, co Cię interesuje. Wino czy dzika przyroda? Lodowce czy gauchos? Wychodzenie z boliche w Buenos Aires o 6 rano czy ustawianie budzika na ten czas, aby wspiąć się na Mount Fitz Roy? Argentyna to ogromny kraj z doświadczeniami, które pasują do każdego typu backpackera, a to są główne przystanki, w których powinieneś zarezerwować hostel.

Buenos Aires

Buenos Aires to największy, najjaśniejszy i najbardziej błyskotliwy przystanek na tej liście najważniejszych atrakcji Argentyny. Stolica kraju i jedna z najbardziej tętniących życiem metropolii obu Ameryk, to miasto, które trzeba zobaczyć, to odurzający koktajl kultury, chaosu, koloru i szaleństwa, którego każdy turysta musi spróbować.

Skąpane w słońcu parki w każdym barrio. Kosmopolityczne kawiarnie rozlewające się na każdym rogu ulicy. Późno nocne milongi grające zmysłową muzykę tango i światowej klasy kluby nocne do białego rana. Paryska architektura i wyrafinowana scena artystyczna i teatralna. Jedne z najbardziej szykownych sklepów w Ameryce Południowej, a także najdziksze stadiony piłkarskie na kontynencie. Atrakcje można wymieniać bez końca.

backpacking argentina - buenos aires coloured buildings

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się w Buenos Aires? Stolica Argentyny to tętniące życiem barrios, czyli dzielnice. Wysoki Obelisco wyznacza środek Microcentro w samym sercu miasta, granicząc z wąskimi brukowanymi uliczkami rustykalnego San Telmo na południu i gentryfikowanymi dawnymi dokami Puerto Madero na wschodzie. Modne Palermo i ekskluzywna Recoleta to miejsca, do których warto się udać na modnej północy Buenos Aires, a na południu miasta nie można pominąć wycieczki do kolorowych domów La Boca.

Sprawdź nasze hostele w Buenos Aires

Rosario

Rosario to kolejne z największych miast w Argentynie, znane ze swojego stylu i wyrafinowanej włoskiej atmosfery. Położone nad rzeką Parana, trzy godziny jazdy na północny zachód od stolicy, to liczące milion mieszkańców miasto nie przyciąga tak wielu turystów, jak inne atrakcje Argentyny. Rosario jest jednak warte odwiedzenia dla miłośników historii – znajduje się tu potężny pomnik argentyńskiej flagi, która została tu po raz pierwszy wciągnięta w 1812 roku, fascynujące muzeum Museo Histórico Provincial oraz miejsce narodzin szanowanego rewolucjonisty Ernesto “Che” Guevary (tak, tego kolesia na tych wszystkich koszulkach).

Sprawdź nasze hostele w Rosario

Kordoba

Hiszpańska architektura z epoki kolonialnej historycznego bloku jezuickiego sprawia, że czujesz się jak w Europie, ale Kordoba jest tak naprawdę drugim miastem Argentyny. I chociaż budynki mogą mieć 400 lat, setki tysięcy studentów uniwersytetu tworzą młody, imprezowy klimat, który uwielbiają backpackerzy.

Nazwana kulturalną stolicą obu Ameryk w 2006 roku, Kordoba szczyci się żywym przemysłem filmowym i artystycznym, mnóstwem najnowocześniejszych projektantów i awangardowych rynków oraz pulsującym życiem nocnym, które rywalizuje z Buenos Aires… prawie. Miejsce to ożywa każdego września, kiedy Villa General Belgrano gości Fiesta Nacional de la Cerveza – Narodowy Festiwal Piwa, czyli argentyńską odpowiedź na Oktoberfest. Na zdrowie.

backpacking argentina - córdoba - square with statue and flag

Położona w geograficznym centrum Argentyny, pośród gór Sierras Chicas, Kordoba jest również otoczona płynącymi strumieniami i łagodnymi wzgórzami, takimi jak spokojna Agua de Oro, równina Humid Pampa i rdzenne malowidła Cerro Colorado.

Sprawdź nasze hostele w Kordobie

Mendoza

Kolejne z największych miast Argentyny znajduje się w samym środku kraju winiarskiego. Mendoza – niedaleko granicy z Chile, w cieniu ośnieżonych Andów – jest największym regionem produkcji wina w Ameryce Południowej, butelkującym jedne z najlepszych (i najtańszych) Malbeców, jakie kiedykolwiek będziesz miał przyjemność pić z plastikowego kubka w hostelowym pokoju wspólnym.

Jeśli twój kac nie jest zbyt poważny, wskocz na rower, aby zwiedzić dziesiątki bodeg (winiarni) rozsianych po całej Mendozie, a także sąsiednim Maipú, lub zarezerwuj wycieczkę autobusową, jeśli planujesz być tak pijany, że jazda na rowerze nie wchodzi w rachubę. A samo miasto jest uroczym miejscem na wypicie kilku kieliszków lokalnego specjału, zwłaszcza w barach i restauracjach, które pojawiają się na szerokich bulwarach prowadzących do Plaza de Independencia.

backpacking argentina - mendoza - glass of wine on ledge by vineyard

@kymellis

Mendoza jest również świetną bazą wypadową do podboju Andów, w tym góry Aconcagua, najwyższego szczytu obu Ameryk – udaj się do bazy Confluencia, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, tylko nie próbuj upychać zbyt wielu butelek wina w plecaku. Urocze miasteczko Lujan de Cuyo i uprawiająca winorośl dolina Uco to kolejne atrakcje Argentyny.

Sprawdź nasze hostele w Mendozie

Mar del Plata

Szukasz argentyńskich plaż? Nie szukaj dalej. To miasto na wybrzeżu Atlantyku na południe od Buenos Aires jest najgorętszym miejscem do surfowania w kraju i ulubionym miejscem porteños do spędzania leniwej przerwy na plaży. Argentyńskie plaże nie powalą Cię na kolana, jeśli jesteś przyzwyczajony do błyszczących pasów piasku w Australii, Kalifornii lub nad Morzem Śródziemnym, ale miliony ludzi przybywają do Mar del Plata każdego lata, aby cieszyć się słońcem, piaskiem i piwem. Miasto staje się niezwykle zatłoczone w grudniu i styczniu, ale tłumy tworzą atmosferę, która rywalizuje z życiem nocnym, do którego można się przyzwyczaić w stolicy.

Sprawdź nasze hostele w Mar del Plata

Wodospady Iguazú

Atrakcje Argentyny nie są większe niż Iguazú… dosłownie. Rozciągające się na długości 2,7 kilometra i wznoszące się na ponad 60 metrów, te 275 ryczących wodospadów tworzy największy system wodospadów na ziemi, tworząc naturalną granicę między Argentyną, Brazylią i Paragwajem. Spadająca woda ryczy głośniej niż jakikolwiek stadion piłkarski w Argentynie – a to już coś mówi. Nie na darmo nazywają rzekę Garganta del Diablo (Diabelska Gardziel).

backpacking argentina -Iguazú Falls

@calamar_ete

Unikaj coatis (południowoamerykańskich szopów) na szlakach pieszych wijących się między dramatycznymi punktami widokowymi Iguazú, a następnie wybierz się na wycieczkę łodzią, aby zostać ochlapanym przez kaskady. Puerto Iguazú to miasto, w którym zatrzymujesz się po argentyńskiej stronie przepaści, a następnie Foz do Iguaçu w Brazylii – warto przejechać przez granicę, jeśli nie potrzebujesz brazylijskiej wizy.

Sprawdź nasze hostele w Puerto Iguazu

Mokradła Iberá

Na trasie do Iguazú znajduje się ogromny zbiornik słodkiej wody połączony z wodospadami, pełen dzikiej przyrody, dżungli i kultury kowbojów gaucho. Obejmujące mniej więcej tyle terytorium co Słowenia lub Fidżi, te gigantyczne mokradła są domem dla najbogatszej gamy dzikich zwierząt w Argentynie – aligatorów, jaguarów, jeleni, anakond, mrówkojadów, małp, gryzoni kapibary, można je wymienić. W przeciwieństwie do pól pełnych zwierząt, mokradła Iberá nie są jeszcze opanowane przez turystów, więc poczujesz się, jakbyś miał całe to miejsce dla siebie.

Bariloche

Witamy w małym kawałku Szwajcarii umieszczonym w Patagonii. Z drewnianymi domkami, ciemnoniebieskimi jeziorami i ośnieżonymi szczytami, San Carlos de Bariloche – zwykle nazywane po prostu Bariloche – jest uroczym punktem startowym do alpejskich cudów, które go otaczają, spoglądając na spokojne wody Lago Nahuel Huapi w spokojnej argentyńskiej krainie jezior.

Latem warto założyć buty turystyczne, aby przemierzyć dziewicze lasy Bariloche, a gdy większość Patagonii zamyka się na zimę, ośrodki narciarskie w regionie, takie jak ogromny Cerro Catedral, otwierają się na biznes. Wyluzowane miasteczko El Bolsón jest również warte zatrzymania się dzięki spektakularnym wędrówkom, takim jak ta do formacji skalnej Cabeza del Indio.

Sprawdź nasze hostele w Bariloche

Puerto Madryn

Położone na wschodnim krańcu północnej Patagonii Puerto Madryn to kraina dzikiej przyrody, którą każdy miłośnik Davida Attenborough musi odwiedzić. To małe nadmorskie miasteczko jest bramą do Península Valdés, rezerwatu przyrody chroniącego tysiące lwów morskich, fok słoniowych, guanako, rei, pingwinów magellańskich i innych ptaków morskich wzdłuż 400 kilometrów wybrzeża Atlantyku. Może być trochę mroźno na pływanie, ale zima to nadal najlepszy czas na wizytę, kiedy stada południowych wielorybów prawych wykorzystują osłonięte wody Puerto Madryn do rozmnażania się i rodzenia cieląt.

backpacking argentina - two penguins

@pazarando

Sprawdź nasze hostele w Puerto Madryn

El Calafate

Lodowiec Perito Moreno utrzymuje stały strumień turystów wędrujących dalej na południe, gdzie znajduje się wiele wysokiej jakości hosteli w El Calafate. To małe turystyczne miasteczko nad brzegiem Lago Argentino zostało przekształcone przez turystów przybywających do Parku Narodowego Los Glaciares, gdzie znajduje się jedna z kultowych atrakcji Argentyny.

Długa na trzydzieści kilometrów, szeroka na pięć kilometrów i wysoka na 60 metrów Moreno to oszałamiająco duża rzeka lodu. Jednak największą atrakcją jest moment, w którym ogromne kawałki lodu odrywają się od lodowca, a następnie uderzają w wodę, wytwarzając grzmiący plusk, który przypomina efekty specjalne hollywoodzkiego hitu kinowego rozgrywającego się przed oczami i uszami.

backpacking argentina -the perito moreno glacier

@rjarboe

Otoczony ze wszystkich stron hipnotyzującą, odmrożoną scenerią, w okolicach El Calafate jest więcej do zobaczenia niż tylko te budzące podziw bloki lodu. Spłyń kajakiem po kanale Upsala, podziwiaj więcej lodowców podczas rejsu po Lago Viedma lub udaj się do mekki pieszych wędrówek El Chaltén, hipisowskiej wioski, która każdego lata pęcznieje od wspinaczy górskich przygotowujących się do zdobycia oszałamiającej góry Fitz Roy, a także wielu pobliskich tras trekkingowych.

Sprawdź nasze hostele w El Calafate

Ushuaia

Ushuaia – położona na południowym wybrzeżu Isla Grande de Tierra del Fuego – była kiedyś kolonią karną, ponieważ była tak odizolowana, ale teraz zasługuje na swoje miejsce na każdej liście najważniejszych atrakcji Argentyny ze względu na swój status najbardziej wysuniętego na południe miasta na świecie. Samo miasto nie jest zbyt przyjemne dla oka, ale wszystko wokół jest niezwykle piękne – klimat końca świata jest tym, co sprawia, że Ushuaia jest tak wyjątkowa.

Usytuowane pomiędzy pasmem górskim Martial na północy i kanałem Beagle na południu, miasto to jest miejscem, z którego wyruszają rejsy antarktyczne. Ale nawet jeśli nie wybierasz się na tę epicką przygodę aż na Antarktydę, archipelag Tierra del Fuego stanowi małą przystawkę. Wybierz się na wędrówkę po lodowcu Martial i Cerro Castor, pospaceruj po mroźnych lasach Parku Narodowego Tierra del Fuego, sprawdź archeologiczne ruiny tysiącletniego rdzennego ludu Yaghan i przeżyj swój własny sequel Happy Feet na Isla Martillo porośniętej pingwinami.

Sprawdź nasze hostele w Ushuaia

Salta i Jujuy

Łatwo jest zapomnieć o surowym północno-zachodnim zakątku Argentyny podczas planowania podróży z plecakiem. Jeśli jednak planujesz odwiedzić słynne solniska Uyuni w Boliwii lub nieziemską pustynię Atacama w Chile, byłbyś szalony, gdybyś po drodze pominął argentyńskie prowincje Salta i Jujuy.

Ten odległy zakątek Argentyny to bufet krajobrazów, które wyglądają jak wyjęte z innej planety. Suche jak kość Valles Calchaquíes, rwące potoki Río Juramento, postrzępione szczyty Serranía de Hornocal w dolinie Quebrada de Humahuaca, jałowe solniska Salinas Grandes, olśniewające Cerro de los Siete Colores (Wzgórze Siedmiu Kolorów) i zakurzone miasta Cafayate, Humahuaca, Purmamarca i Tilcara.

backpacking argentina - alpaca near flag

@1locoxelmundo

Miasto Salta – tygiel rdzennych wpływów, akcentów gaucho i okazałych budynków z epoki kolonialnej – jest doskonałym miejscem na jednodniowe wycieczki po okolicznych terenach, podczas gdy San Salvador de Jujuy jest stolicą sąsiedniej prowincji, kolejnym przyjemnym miastem, z którego można rozpocząć swoją północno-zachodnią przygodę.

Sprawdź hostele w Salta lub Jujuy

Argentyna budżet

Argentyna waluta

Argentyńskie peso jest mniej więcej tak stabilne jak krzesło z trzema nogami. Jeden dolar amerykański kupił około trzech peso – reprezentowanych przez symbol $ – 10 lat temu, około 6 dolarów pięć lat temu i około 45 dolarów w momencie pisania tego tekstu, chociaż może to być cokolwiek do czasu, gdy to czytasz.

Tylko w ubiegłym roku wartość peso spadła o połowę – jeden dolar był wart 20 USD w styczniu, ale 40 USD przed Bożym Narodzeniem – a rząd wypuścił stos nowych banknotów, aby nadążyć za inflacją, dodając banknoty o nominałach 200 USD, 500 USD i 1000 USD do istniejących 100 USD, 50 USD, 20 USD, 10 USD i 5 USD.

Bankomaty (cajeros automáticos) są wszędzie, ale ich obsługa jest frustrująca. Nie wszystkie międzynarodowe karty działają, więc na wszelki wypadek należy mieć przy sobie zapasową lub dwie. W wielu bankomatach brakuje gotówki, zwłaszcza w obszarach turystycznych lub małych miasteczkach w szczycie sezonu. A limity wypłat mogą być zaskakująco niskie – około 100 USD – z potwornymi opłatami. Bankomaty Banelco oferują większe kwoty – szukaj bordowego logo B.

Karty kredytowe są powszechnie akceptowane, a niektóre miejsca przyjmują nawet dolary amerykańskie lub czeki podróżne, ale będziesz potrzebować gotówki w kioskach i przy mniejszych zakupach. Jeśli chcesz wymienić pieniądze w casa de cambio (kantorze), miej przy sobie ostre banknoty i sprawdź znak wodny na większych banknotach, aby wykryć ewentualne podróbki. Z tego powodu sklepy mogą być nieco zabawne, jeśli chodzi o łamanie dużych banknotów.

Napiwki w wysokości 10-15% w restauracjach są zwyczajowe – pamiętaj tylko, że “gracias” oznacza “zatrzymaj to”, podczas gdy “cambio, por favor” oznacza “daj mi resztę, dzięki amigo”.

Koszty podróży w Argentynie

Szalejąca inflacja oznacza, że Argentyna nie jest tak tania, jak można by się tego spodziewać, zwłaszcza gdy targowanie się nie jest częścią kultury, jak ma to miejsce w innych częściach Ameryki Łacińskiej, ale nadal jest to niedrogie miejsce do podróżowania z plecakiem. Przybliżona zasada dotycząca dziennego budżetu w Argentynie? Około 50 USD lub 2250 AR$ dziennie, w zależności od tego, gdzie znajdujesz się na skali backpackerów/flashpackerów i czy podróżujesz w okresie letniego szczytu.

Nocleg w wysoko ocenianym hostelu kosztuje około 10 USD (450 AR$) – czasami nieco więcej w Buenos Aires lub odległych obszarach, takich jak Patagonia w szczycie sezonu. Dobry posiłek w przyzwoitej restauracji kosztuje podobną kwotę, co wydaje się być okazją – możesz zniszczyć stek i kieliszek wina i nadal otrzymywać resztę z banknotu 500 peso, co z pewnością przewyższa kolejny garnek makaronu instant w hostelowej kuchni.

backpacking argentina - view of the city

@andrea-leopardi

Wino to kolejny dobry zakup – wysokiej jakości butelkę Mendoza Malbec można kupić w supermarkecie za 5 USD (225 AR) lub nieco więcej w barze, podczas gdy piwo kosztuje około 1 USD (45 AR) w supermarkecie i 2-3 USD (90-130 AR) w barze. Rachunek w wysokości 50 peso wystarczy również na uliczną przekąskę, taką jak choripan lub empanada.

Wstęp do muzeów, takich jak MALBA (170 AR$/4 USD) i Museo Nacional de Bellas Artes (200 AR$/5 USD), jest rozsądny, podobnie jak transport w Buenos Aires w porównaniu z innymi dużymi miastami. Przejazd Subte (metro) kosztuje od 11,40 do 19 AR$ (mniej niż 0,50 USD), w zależności od liczby przejazdów na karcie SUBE w miesiącu, podczas gdy przejazd taksówką z Palermo do centrum miasta kosztuje około 200-250 AR$ (5-6 USD).

Koszt transportu między miastami jest jednak dziurą w codziennym budżecie. Loty krajowe często wiążą się z wysokimi cenami, ale autobusy również nie są tanie – bilet z Buenos Aires do Rosario (4,5 godziny) kosztuje 600 AR$ (13 USD), do Mendozy (18 godzin) 1250 AR$ (28 USD) lub do Iguazú (18 godzin) 2600 AR$ (58 USD).

Jeśli więc planujesz spędzić noc w hostelu, wyskoczyć do muzeum i zjeść kilka empanadas na lunch, zaoszczędzić trochę miejsca na stek i kieliszek wina na kolację, a następnie złapać taksówkę z powrotem do akademika, czeka Cię 40 USD lub 1800 AR$ za dzień. Zaoszczędź dodatkowe kilka dolarów na specjalną wycieczkę lub następny autobus, a 50 USD to rozsądna kwota w twoim argentyńskim budżecie dziennym.

Niebieski rynek

Być może słyszałeś o “niebieskim rynku” dolarów amerykańskich od osób, które odwiedziły Argentynę w przeszłości, ale teraz jest on prawie bezużyteczny. Ograniczenia w handlu walutami obcymi oznaczały, że kilka lat temu można było uzyskać prawie dwa razy więcej pesos za zielone dolary od nielegalnych kantorów zwanych arbolitos (małe drzewka) na Calle Florida w Buenos Aires – warto było zaryzykować, aby podwoić swoje pieniądze, w oczach wielu podróżników. Jednak po ostatnich zmianach w prawie, kurs na niebieskim rynku jest niewiele lepszy niż ten, który można uzyskać z bankomatu lub w oficjalnym kantorze, więc nie powinieneś czuć pokusy, by pójść w tango z tymi podejrzanymi postaciami.

Gdzie się zatrzymać w Argentynie

Możesz nieco bardziej rozciągnąć swoje oszczędności, zatrzymując się w jednym z wielu niesamowitych hosteli w Argentynie. Średnia cena za łóżko w pokoju wieloosobowym wynosi około 10 USD (45 AR) – być może nieco więcej w przypadku hosteli w Buenos Aires – co jest kolejnym powodem, dla którego Argentyna jest tak wspaniałym miejscem do podróżowania z plecakiem. Od upałów Iguazú po patagońskie mrozy, oto najlepsze hostele w Argentynie.

Hostele w Buenos Aires

Nie można zacząć mówić o hostelach w Buenos Aires inaczej niż od Milhouse, pary imprezowych hosteli, których reputacja rozciąga się na cały świat. Wybierz spośród Milhouse Hostel Hipo na Hipólito Yrigoyen i Milhouse Hostel Avenue na Avenida de Mayo – oba znajdują się w samym środku centrum miasta i oba szczycą się tętniącymi życiem barami dla backpackerów, które działają długo do rana.

Inne najwyżej oceniane hostele w Buenos Aires to m.in. butikowy obiekt América del Sur wyróżniony nagrodą HOSCAR i ultranowoczesny Circus Hostel w urokliwej dzielnicy San Telmo, przyjazny hostel Benita w Recoleta oraz artystyczny hotspot dla cyfrowych nomadów Selina Palermo.

backpacking argentina - selina palermo hostel - private room with double bed

selina Palermo

Jeśli szukasz bardziej kameralnych hosteli w Buenos Aires, zarezerwuj prywatny pokój w rustykalnym, eleganckim ChillHouse lub 140-letnim hostelu Telmotango Suite bed and breakfast, które oferują wybór dobrych cenowo pokoi jednoosobowych, dwuosobowych, dwuosobowych i trzyosobowych.

Hostele w Mendozie

Hostel Lagares to niewielki obiekt położony w historycznym centrum Mendozy, a jego taras na dachu jest wyposażony w parrillę, dzięki czemu podróżnicy mogą delektować się tradycyjnym argentyńskim asado z butelką (lub trzema) słynnego Malbec z Mendozy.

Hostel Internacional Campo Base na Plaza Independencia, wyluzowany pensjonat Hostel Lao i zacieniony basen przydomowy Hostelu Alamo to inne wysokiej jakości opcje podczas zwiedzania argentyńskiego kraju wina.

Hostele w Bariloche

Hostele w Bariloche mogą być nieco drogie, ale niektóre z nich są warte każdego peso. Hospedaje Penthouse 1004 i Green House Hostel spoglądają na jezioro, Hostel Alchalay jest pełen nowych przyjaciół, La Justina to przytulny domek, a Periko’s Youth Hostel to niezawodny wybór w centrum miasta.

Hostele w Puerto Iguazú

Tangoinn Club Iguazu-Party Luxury Hostel oferuje legendarny basen i imprezową atmosferę, podczas gdy rodzinny hostel Tucan może zapewnić lepszy sen przed odkrywaniem inspirujących wodospadów Iguazú. Ambay Suites & Dorms i Casa Yaguarete B&B to inne spokojne opcje.

Hostele w miejscu takim jak El Calafate

El Calafate jest domem dla lodowca Perito Moreno w Parque Nacional Los Glaciares i stanowi punkt startowy do najbardziej hipnotyzujących krajobrazów Patagonii. Znajduje się tu wiele znakomitych hosteli do wyboru, w tym inny obiekt América del Sur, Schilling Patagonia Travellers, Folk Hostel i Patagonia Republic Hostel – wszystkie ocenione przez gości Hostelworld na co najmniej dziewięć na dziesięć.

backpacking argentina - hostel in el calafate

@marcellc67

Hostele w El Calafate są droższe w ruchliwych miesiącach letnich w styczniu i lutym, więc spróbuj zarezerwować łóżko z wyprzedzeniem.

Hostele w Rio Gallegos

Po drugiej stronie Patagonii, Rio Gallegos jest popularnym przystankiem między El Calafate i Ushuaia. Hostele w Rio Gallegos są ograniczone, chociaż Hysteria La Posada zbiera solidne recenzje za swoje piskliwie czyste udogodnienia.

Znacznie większy wybór jest dalej na południe w Ushuaia, gdzie komfortowy hostel La Posta i Apart, przytulny Galeazzi – Basily B&B i towarzyski Torre al Sur to najlepsze propozycje w mieście.

Hostele w Kordobie

Drugie miasto Argentyny ma wiele fajnych obiektów do wyboru. Alvear Hostel, 531 Hostel i Aldea Hostel to trzy z najbardziej tętniących życiem miejsc dla backpackerów, podczas gdy Onas Hostel & Suites bardziej przypomina elegancki hotel niż niedrogie łóżko.

backpacking argentina -Onas Hostel & Suites

onas Hostel & Suites

Hostele w Mar del Plata

Che Lagarto i Hostel Casa Grande to wygodne domy z dala od domu podczas wakacji na plaży w tym skąpanym w słońcu letnim mieście.

Hostele w Rosario

Miasto Rosario słynie z wyczucia stylu, a hostele nie są tu wyjątkiem. Butikowy hostel Bon Voyage i przytulny Be King mogą pochwalić się ocenami Hostelworld na poziomie dziewięciu lub wyższym.

Hostele w Salta

Północno-zachodni zakątek Argentyny powinien pojawić się na trasie każdego backpackera w Argentynie, a tętniący życiem hostel Prisamata oraz przytulny All Norte to dobre miejsca na pobyt, jeśli planujesz zapuścić się w te nieziemskie krajobrazy w drodze do Boliwii.

Oprócz tych głównych miejsc docelowych dla backpackerów, Hostelworld oferuje również nieruchomości, które obejmują każdy skrawek tego rozległego kraju. Odkryj wszystkie nasze hostele w Argentynie!

Podróżowanie po Argentynie

Argentyński transport publiczny to kolejny powód, dla którego ten kawałek Ameryki Południowej jest tak wspaniałym miejscem do podróżowania z plecakiem. Samoloty, pociągi, autobusy, promy i niewielka armia taksówek tworzą rozległą sieć transportu publicznego w całej Argentynie, pomagając odkryć każdy centymetr kraju.

Samolot

Jeśli przylatujesz z zagranicy, prawie na pewno dotrzesz do Aeropuerto Internacional Ministro Pistarini w Buenos Aires, zawsze znanego po prostu jako Ezeiza. Lokalne autobusy do miasta jadą wieczność – poważnie, dwie godziny, a nikt nie ma na to czasu – ale autobusy wahadłowe Manuel Tienda León (400 AR $ / 9 USD) lub prywatne taksówki zwane remises (1200 AR $ / 27 USD) są znacznie szybsze.

Loty do i z Argentyny mogą być jedyną okazją do odwiedzenia Ezeizy – większość lotów krajowych korzysta z Aeroparque Internacional Jorge Newbery bliżej centrum stolicy. Aerolíneas Argentinas, LATAM, Andes i LADE obsługują loty krajowe, ale przy tak niewielu lotniskach i minimalnych cenach ustalonych przez rząd, większość biletów wykracza poza budżet turystyczny, zwłaszcza w szczycie sezonu letniego.

Autobus

Z drugiej strony autobusy (mikrobusy) są najlepszym przyjacielem backpackera. Są super wygodne, mega częste i stosunkowo niedrogie. Autobusy dalekobieżne mają zwykle tylko trzy miejsca w rzędzie zamiast zwykłych czterech, co jest bardzo luksusowe. Klasy ejecutivo (executive) i coche cama (sleeper) to najwyższe klasy, z ogromnymi rozkładanymi fotelami, jak w klasie biznes w samolocie, a następnie semi-cama (półłóżkowa) i común (zwykła), obie również są w porządku.

Bezpieczeństwo jest dobre, bagaże są oznakowane i bezpiecznie przechowywane pod spodem, a posiłki są często wliczone w przekąski i napoje sprzedawane na pokładzie. Jedynym minusem jest brutalna klimatyzacja – nie zapomnij o swetrze (lub kurtce narciarskiej). Komfortowe warunki sprawiają, że nocny autobus jest atrakcyjną opcją, aby zaoszczędzić kilka pesos na zakwaterowaniu, chociaż hostele w Argentynie są doskonałe i niedrogie.

Istnieją dziesiątki niezawodnych operatorów, a cena zależy od poziomu luksusu, na jaki masz ochotę. Na przykład za 18-godzinną podróż z Buenos Aires do Mendozy zapłacisz 1250 AR$ (28 USD) za semi-cama, 2700 AR$ (60 USD) za cama i 3000 AR$ (67 USD) za ejecutivo.

Bijącym sercem systemu autobusowego jest dworzec Retiro w Buenos Aires – to miejsce jest Disneylandem dla transportu publicznego w Argentynie. Zamiast jednak poruszać się po labiryncie różnych firm obsługujących galaktykę tras, skorzystaj z porównywarki, takiej jak Omnilineas, aby zarezerwować podróż.

Pomimo rozbudowanego systemu autobusowego, niektóre miejsca – szczególnie w Patagonii – są dostępne tylko za pośrednictwem prywatnych pojazdów, zwłaszcza poza szczytem sezonu (styczeń i luty). Aby wynająć samochód, musisz mieć co najmniej 21 lat i ważne prawo jazdy, ale uwaga: jakość dróg jest nierówna, a standard kierowców może być jeszcze gorszy.

backpacking argentina - girl standing by door

@michaelbaronr

Pociąg

Argentyna szczyciła się kiedyś siecią kolejową, która mogła konkurować z każdym miejscem w Europie… ale spóźniliśmy się o około 70 lat, aby się nią cieszyć. Trzy główne trasy to Buenos Aires (stacja Constitución) do Mar del Plata (6,5 godziny, AR$660/US$15 lub AR$795/US$18 w pierwszej klasie), Buenos Aires (Retiro) do Kordoby (19 godzin w nocy, AR$500/US$11 lub AR$1750/US$39 za łóżko) i Buenos Aires (Retiro) do Rosario (6,5 godziny, AR$300/US$7). Sprawdź wszystkie trasy tutaj.

Trasy Tren Patagónico z Bariloche do Viedma i Tren a las Nubes wznoszące się wokół Salty na wysokości ponad 4000 m n.p.m. są spektakularne, ale turystyczne, a ich cena jest adekwatna. W Wielkim Buenos Aires znajduje się także sieć pociągów łączących stolicę z resztą prowincji, która prawdopodobnie będzie potrzebna tylko wtedy, gdy planujesz jednodniową wycieczkę do Tigre z Retiro.

Prom

W Argentynie nie ma zbyt wielu podróży statkiem, ale jest ich wiele. Prom z terminalu promowego BA Buquebus w pobliżu Retiro regularnie kursuje do Colonia del Sacramento (75 minut) i Montevideo (trzy godziny), co jest dobrym sposobem na zaliczenie kolejnego wspaniałego kraju Ameryki Południowej. Promy kursują również do Chile z Lake District, a także na Antarktydę z Ushuaia, jeśli planujesz epicką przygodę.

Taksówki

Flota 40 000 czarno-żółtych taksówek krąży po Buenos Aires jak rój pszczół – to tani i wygodny sposób na poruszanie się po stolicy. Wszystkie te zarejestrowane taksówki radiowe mają cyfrowe liczniki – 10-kilometrowa, 30-minutowa podróż kosztuje około 250 AR $ (6 USD) w BA i podobnie jest w innych dużych miastach, takich jak Kordoba, Mendoza i Rosario.

Dostępne są również prywatne taksówki (Remises), które oferują stałe ceny za określone przejazdy, takie jak podróż do miasta z lotniska Ezeiza. Prawdopodobnie nie są one jednak w zasięgu cenowym zwykłych turystów.

Transport publiczny w Buenos Aires

Stolica jest jedynym miastem w Argentynie z systemem metra, znanym jako Subte. Jest to najszybszy sposób na poruszanie się po BA – podróż z Palermo do Nueve de Julio w samym środku miasta zajmuje 13 minut – ale potrzebujesz karty SUBE, którą można kupić w każdym kiosku (sklepie na rogu) z fioletową flagą SUBE. Koszt przejazdu zależy od liczby przejazdów w miesiącu i wynosi od 11,40 do 19 AR$ (mniej niż 0,50 USD). Pociągi kursują co kilka minut między 5:30 a 23:30 od poniedziałku do soboty lub od 8:00 do 22:30 w niedziele.

backpacking argentina - la perla caminito

@eduardoequis

Nad ziemią nie można przegapić floty niefrasobliwych lokalnych autobusów (colectivos) pędzących ulicą lub nowoczesnych linii Metrobus pędzących pięcioma głównymi arteriami, takimi jak Avenida Juan B Justo, Avenida Nueve de Julio i droga ekspresowa 25 de Mayo. Linie Colectivo kursują po całym mieście przez 365 dni w roku w niesławnie rzadkich odstępach czasu. Ponownie, doładuj swój SUBE w kiosku, a następnie stuknij.

Jednym z przydatnych narzędzi jest zakładka Cómo llego? (“Jak się tam dostać?”), które wyznacza trasę z punktu A do punktu B w BA.

Stolica wprowadziła również system wypożyczania rowerów EcoBici, aby w pełni wykorzystać 200 km dedykowanych ścieżek rowerowych. Te jaskrawożółte kółka są całkowicie bezpłatne – dobre dla budżetu, a nawet lepsze dla środowiska.

W Kordobie, Mendozie i Salcie funkcjonuje podobny system kart typu “tap-on” o nazwie Red Bus, a w Rosario Tarjeta sin contacto. Autobusy i trolejbusy to sposób na poruszanie się po tych mniejszych miastach.

Plan podróży z plecakiem po Argentynie

Plan podróży Argentyna 1 tydzień

O ile nie masz własnego prywatnego odrzutowca – a jeśli tak, to czy masz wolne miejsce na następną przygodę dookoła świata? – po prostu nie jest możliwe, aby zobaczyć każdą część Argentyny w ciągu jednego tygodnia. A jeśli masz tylko siedem dni w kraju, byłbyś szalony, gdybyś nie zaczął od Buenos Aires.

Oprócz tego, że jest to jedno z najbardziej ekscytujących miast obu Ameryk, stolica daje wgląd we wszystko, co Argentyna ma do zaoferowania – tango, steki, piłkę nożną, kulturę i nieprzerwane życie nocne. Możesz z łatwością cieszyć się całym tygodniem tylko w Buenos Aires – jest to jedno z tych miejsc, w których musisz zanurzyć się w stylu życia, a nie ścigać się w odhaczaniu zabytków – ale jeśli masz tylko trzy dni, spędź jeden w środku, jeden na północy i jeden na południu.

Centrum miasta, Microcentro, jest domem dla większości słynnych atrakcji BA: Obelisco, Plaza de Mayo, Casa Rosada, Teatro Colón i księgarnia El Ateneo Grand Splendid, a także odmłodzone doki Puerto Madero za rogiem. Nie brakuje tu uroczych barów i kawiarni, ale w centrum miasta znajdują się także najbardziej kultowe milongi (kluby tanga) Buenos Aires – wypróbuj Maldita i jej orkiestrę El Atronfe, kameralny El Beso i La Catedral w pobliskim Almagro.

Palermo – stylowy wybór kawiarni i restauracji – i Recoleta – z legendarnym cmentarzem – to dzielnice, do których warto się udać na północy. W tej części stolicy znajdują się dwa najlepsze argentyńskie muzea – najnowocześniejsze MALBA i historyczne Museo Nacional de Bellas Artes – a także stadion River Plate El Monumental nieco dalej na północ, jeśli jesteś chuliganem piłkarskim, który również zajmuje się sztukami pięknymi. Palermo szczyci się również najbardziej tętniącymi życiem klubami nocnymi w BA, takimi jak Niceto i Kika, które rozgrzewają się dopiero po północy.

Wybierz się na południe, aby zobaczyć brukowane uliczki San Telmo i kolorowe domy La Boca ułożone jeden na drugim, a także cancha innego gigantycznego argentyńskiego klubu piłkarskiego, Boca Juniors, który co drugą sobotę daje czadu na Bombonerze. El Caminito to główna ulica turystyczna Boca, gdzie steakhousy oferujące pokazy tanga wylewają się na chodnik – trochę tandetne, oczywiście, ale świetny punkt kompleksowej obsługi kultury porteño, jeśli musisz oderwać się od miasta po zaledwie trzech dniach.

backpacking argentina - painting of a man riding an alpaca

@tom-hopcraft

Więc gdzie dalej na tygodniowym planie podróży po Argentynie? Nie będziesz miał szansy zobaczyć wszystkich hipnotyzujących krajobrazów tego kraju w tak krótkim czasie i chociaż Iguazú i Perito Moreno są najbardziej oszałamiającymi atrakcjami Argentyny, bardziej sensowne jest udanie się na północny wschód.

Dlaczego? Ponieważ teren jest tak zróżnicowany. Będziesz mógł zobaczyć zakurzone miasteczka, bujne winnice, dramatyczne szczyty, zachmurzone lasy deszczowe i jałowe solniska, a wszystko to podczas jednodniowej wycieczki z miasta Salta, które samo w sobie jest odurzającym połączeniem rdzennych wpływów i hiszpańskiej kultury kolonialnej z jednymi z najlepszych steków w Argentynie.

Samolot z BA zajmuje nieco ponad dwie godziny, a nocny autobus 20, ale płacisz za wygodę. Spędź pierwszy dzień na zwiedzaniu malowniczego rynku w Salcie i wspinaczce na Cerro San Bernardo, zanim wynajmiesz samochód lub zarezerwujesz wycieczkę na trzydniowe wycieczki – nie brakuje niedrogich touroperatorów, którzy obsługują turystów z plecakami.

Dzień pierwszy zabierze Cię do sąsiedniej prowincji Jujuy, ze starymi wioskami, takimi jak Purmamarca i Tilcara, a także wykutą w czasie doliną Quebrada de Humahuaca i kolorowym Cerro de los Siete Colores. Otoczone bodegami miasto Cafayate jest warte poświęcenia całego dnia na odkrywanie skalistego czerwonego krajobrazu i owocowych lokalnych win Torrontés. Aby zakończyć swój tygodniowy plan podróży po Argentynie, w trzecim dniu zwiedź inne atrakcje północno-wschodniej części kraju – solniska Salinas Grandes, kręte drogi przez zachmurzony las deszczowy Yungas i kaktusy dzikiego zachodu, które pokrywają Valles Calchaquíes.

10-dniowy plan podróży po Argentynie

Ten 10-dniowy plan podróży po Argentynie zaczyna się tak samo jak wersja siedmiodniowa, ale dodaje trzy dni w wodospadach Iguazú, najbardziej poruszającym cudzie natury w kraju. Bezpośrednie dwugodzinne loty są dostępne zarówno z Buenos Aires, jak i Salta, i jest to mądra inwestycja, aby uniknąć wieczności w autobusie i dać sobie dodatkowy czas na zwiedzanie wilgotnego północno-zachodniego zakątka kraju.

Iguazú stanowi naturalną granicę między Argentyną, Brazylią i Paragwajem, a jeśli nie ma problemów wizowych, powinieneś spędzić jeden dzień po stronie argentyńskiej, a drugi w Brazylii. Oba narody zapewniają dwie perspektywy na cud wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – w Argentynie będziesz mógł zobaczyć kaskady z bliska i osobiście, gdzie możesz nawet wybrać się na wycieczkę łodzią do strefy pluskania, podczas gdy Brazylia oferuje lepszą panoramę nad 275 wodospadami, więc to właśnie tam zrobisz swoje najlepsze zdjęcia na Instagramie.

backpacking argentina - Iguazú falls from the top

Argentyńska trasa o długości 10 dni pozostawia miejsce na dzień w pobliskich mokradłach Iberá lub pitstop w zrujnowanych misjach jezuickich na drodze do Iguazú, ale najlepiej zrobić to własnym samochodem lub na zorganizowanej wycieczce – transport publiczny byłby uciążliwy. W przeciwnym razie wykorzystaj dodatkowy dzień, aby poznać Buenos Aires.

Plan podróży po Argentynie na 2 tygodnie

Dwa tygodnie dają więcej czasu na zabawę, zachowując wszystkie przystanki, które pojawiają się powyżej, ale nieco je tasując. Rozpocznij w Buenos Aires, a następnie udaj się do Iguazú, następnie leć do Salty i przytulaj Andy w dół do Mendozy i Bariloche na dwie noce każda. Obie te dodatkowe podróże – z Salty do Mendozy i z Mendozy do Bariloche – zajmują ponad 18 godzin w autobusie, ale mniej niż dwie w samolocie. Jeśli więc loty nie mieszczą się w Twoim backpackerskim budżecie, pamiętaj, aby zarezerwować klasę cama ejecutivo, aby te maratońskie podróże autokarem były nieco wygodniejsze.

Pierwszego dnia w Mendozie zregeneruj siły po nocnej podróży autobusem. Drugiego dnia w Mendozie pozbądź się kaca. Z Andami jako tłem, ten region uprawy winorośli wypompowuje więcej butelek wina niż gdziekolwiek indziej w Ameryce Południowej, więc dobrze jest wypić kieliszek lub sześć światowej klasy Malbec. Możesz z łatwością wypełnić dwa dni jeżdżąc na rowerze między wieloma górskimi bodegami w Mendozie, ale miłośnicy przygód mogą chcieć na chwilę odłożyć kieliszki, aby wspiąć się na Cerro Aconcagua, najwyższy szczyt w obu Amerykach.

Nie można zagłębić się w głębiny Patagonii podczas dwutygodniowego pobytu w Argentynie, ale Bariloche jest dostępnym wejściem do tego pokrytego śniegiem regionu. Malownicza Kraina Jezior ma wiele tygodni zapierających dech w piersiach szlaków pieszych, więc wybierz kilka, aby wypełnić ostatnie dwa dni tego dwutygodniowego planu. Jeśli masz fundusze na przelot samolotem, to zamiast Bariloche na dwutygodniowej trasie po Argentynie możesz wybrać się do antarktycznego Ushuaia lub lodowcowego El Calafate.

Plan podróży po Argentynie na 1 miesiąc

Jeśli możesz sobie pozwolić na spędzenie miesiąca na zwiedzaniu Argentyny, to naprawdę możesz zobaczyć cały kraj… chociaż możesz skończyć potykając się jak statysta w Walking Dead, jeśli spróbujesz spać w zbyt wielu nocnych autobusach zamiast w wielu wspaniałych argentyńskich hostelach.

Te mikrobusy są znacznie wygodniejsze niż autokary w innych częściach świata, ale odległości między miejscami docelowymi w Argentynie są tak duże, że nawet najbardziej luksusowa cama ejecutivo po pewnym czasie zaczyna wydawać się ciasna. Bilety lotnicze są często zbyt drogie, ale nawet jeden lub dwa loty – szczególnie do odległych miejsc, takich jak Iguazú lub Salta na północy lub El Calafate i Ushuaia na południu – mogą drastycznie skrócić czas spędzany na wpatrywaniu się w drogę. Naturalnie, podróżnicy z plecakami będą bardzo dobrze zaznajomieni z argentyńskim systemem autobusowym podczas tej intensywnej 30-dniowej trasy.

Zacznij od pięciu dni w Buenos Aires, wykorzystując jedną z dodatkowych nocy na jednodniową wycieczkę do nadrzecznego Tigre lub nawet na prom do Urugwaju, a drugą na odpoczynek oczu po spędzeniu późnej nocy (i wczesnego ranka) w boliche. Następnie przerwij długą podróż do Iguazú dwiema nocami w Rosario, stylowym mieście pełnym historii w środkowej Argentynie.

Po trzech dniach spędzonych na północnym wschodzie, leć do Salty na kolejne cztery na północnym zachodzie, a następnie zatrzymaj się na dwie noce w Kordobie – klasycznym kolonialnym centrum miasta doprawionym fajną sceną studencką – w drodze do Mendozy na Malbec, Malbec i jeszcze więcej Malbec. Jeśli możesz sobie pozwolić na lot do Patagonii, szczęśliwe dni. Ale jeśli jesteś turystą żyjącym z makaronu instant i przypadkowych składników, które znajdziesz na wspólnej półce w hostelowej kuchni, to autobusy to jest to.

backpacking argentina - 4 baby alpacas

@kyllik

Zacznij od dwóch dni w Bariloche, a następnie kolejne dwa w El Calafate, bramie do Parque Nacional Los Glaciares i kultowego Perito Moreno. Dla wielu podróżników jest to ogromny haczyk na liście rzeczy do zrobienia, a El Calafate znajduje się 3,5 godziny lotu z Buenos Aires, więc jeśli desperacko chcesz usłyszeć trzask i plusk tego potężnego lodowca, ale masz tylko ograniczony czas w kraju, możesz wcisnąć go w krótszy plan podróży.

Nieco dalej na północ, błogo położony El Chaltén oferuje więcej wędrówek wokół góry Fitz Roy, niż twoje małe nóżki mogą sobie poradzić, a jeśli masz trochę luzu w swoim harmonogramie, popuść przez granicę, aby sprawdzić Park Narodowy Torres del Paine w Chile.

Podróż autobusem z El Calafate do Ushuaia trwa około 16 godzin przez Rio Gallegos i Chile, ale ta długa i kręta droga tylko potęguje wrażenie, że podróżujesz na koniec ziemi – i właśnie dlatego powinieneś podjąć wysiłek, aby dotrzeć do tego niezwykle odizolowanego miasta na trzy noce. O ile nie wygrasz na loterii, pełny rejs na Antarktydę nie zmieści się w twoim budżecie, ale rejs po Kanale Beagle zapewni małą próbkę najmniej odwiedzanego kontynentu na świecie. Poświęć pozostałe dwa dni na wędrówkę po dziewiczym Parku Narodowym Tierra del Fuego i wskocz na wycieczkę z pingwinami na Isla Martillo.

W Puerto Madryn jest jeszcze więcej możliwości obserwowania dzikich zwierząt, jeśli masz żołądek na kolejną 20-godzinną podróż z przesiadką w Rio Gallegos. Poświęć dwa dni na obserwowanie wielorybów i innych zwierząt w Reserva Faunística Península Valdés, nietkniętym morskim rezerwacie przyrody na argentyńskim wybrzeżu Atlantyku.

A pod koniec tego 30-dniowego wiru zasłużyłeś na kilka dni z nogami w górze, więc zarezerwuj dwie noce, aby cieszyć się piaskiem Mar del Plata – kolejne 16 godzin na północ – przed stosunkowo krótką pięciogodzinną podróżą z powrotem do Buenos Aires na lot z Argentyny. Ojej, to bardzo pracowity miesiąc.

Argentyńskie jedzenie

Jak parująca miska locro z odrobiną smaku wszystkiego, kuchnia argentyńska jest tyglem smaków z każdego zakątka świata. Rdzenna cywilizacja i miliony śródziemnomorskich imigrantów połączyły się, aby stworzyć unikalne menu dań obejmujące wszystko, od owoców morza i słodyczy po gulasze i kiełbaski.

Wołowina leży oczywiście w sercu tradycyjnej argentyńskiej kuchni, a parrilla (grill) łączy rodziny i przyjaciół (oraz turystów!). Ale osoby, które nie są mięsożercami, nie pozostaną głodne dzięki wykwintnym empanadom, smacznym tamales i pysznym deserom. Od wysokiej klasy restauracji po uwielbiane uliczne przekąski, zanurz zęby w najlepszych tradycyjnych potrawach serwowanych w Argentynie.

backpacking argentina - argentinian food - steak being cut

@joseignaciopompe

Asado

Spuścizna legendarnych gauchos (kowbojów), którzy wędrowali po wsi w XVIII i XIX wieku, żaden posiłek nie oznacza dla Argentyny więcej niż grillowanie wołowiny znane jako asados. Parrillas – grille z otwartym płomieniem, które są powszechne w argentyńskich domach i blokach mieszkalnych, a także słowo używane do opisania restauracji z grillem – są centralnym elementem asado, które odnosi się do samego spotkania towarzyskiego, podczas którego uczestnicy polerują połowę swojej masy ciała w wołowinie, a drugą połowę w butelkach Malbec.

To narodowe danie Argentyny składa się z szerokiej gamy mięs. Spodziewaj się chorizo (kiełbasa), ojo de bife (ribeye), tira de asado (krótkie żeberka), bife de chorizo (polędwica), morcilla (krwista kiełbasa), chinchulines lub chinchus (jelita), mollejas (żołądki), a nawet stek z lamy powoli skwierczący na grillu, lekko doprawiony solą, a następnie posmarowany chimichurri, gdy są gotowe. Patagonia przenosi parrillę na nowy, makabryczny poziom dzięki asado a la estaca, w którym całe jagnięta, kozy lub świnie są smażone na maśle nad płomieniami.

Nie będziesz przytłoczony wegetariańskimi opcjami w parrilla, ale provoleta jest rzadkim bezmięsnym dodatkiem. Te krążki sera provolone wrzuca się na patelnię z płatkami chili, oregano i pomidorami, a następnie pozostawia do stopienia na grillu przed doprawieniem chimichurri i oliwą z oliwek. Karmelizowane na zewnątrz, lepkie w środku i pysznie wędzone.

Chimichurri

Żadne asado nie jest kompletne bez jednego kluczowego składnika: chimichurri, zielonej salsy nakładanej łyżką na mięso

grillowanym mięsem. Nazwana na cześć Anglika o imieniu Jimmy McCurry, który walczył o niepodległość Argentyny (jeśli wierzyć lokalnej legendzie), chimichurri to pikantna mikstura czosnku, pietruszki, oregano, cebuli, oliwy z oliwek i czerwonego octu winnego, która jest czasami używana jako marynata, ale częściej dodawana do bufetu z grillowaną wołowiną z parrilla. I tak, używanie zamiast niej ketchupu to zdrada stanu.

Dulce de leche

W kuchni argentyńskiej krowy są dobre nie tylko ze względu na swoje mięso, a mleko jest kolejną wielką kulinarną obsesją tego kraju. Dulce de leche to karmelizowane mleko skondensowane – gęsta, lepka pasta, którą smaruje się tosty na śniadanie, skrapia ciasta i naleśniki na merienda (podwieczorek) lub siorbie prosto z łyżki podczas bezczelnej wycieczki do spiżarni. A jeśli miałeś szczęście spróbować tego chorobliwie słodkiego deseru, wiesz, że nie ma żadnego wstydu w nurkowaniu bezpośrednio w słoiku. Chimbote i Havanna to kilka najlepszych marek, które można znaleźć w sklepach na całym świecie.

Alfajores

Najbardziej uzależniająca substancja Argentyny pojawia się również w jej ulubionej przekąsce: alfajores, warstwie dulce de leche wciśniętej między dwa małe kruche ciasteczka. Desery te można znaleźć wszędzie, od kiosków na rogu po eleganckie restauracje, często oblane ciemną, białą czekoladą lub wiórkami kokosowymi.

El Capitan del Espacio – z małym kosmicznym kapitanem uśmiechającym się na błyszczącym złotym opakowaniu – to jedna z kultowych marek, która cieszy się kultem, oferując owocową alternatywę dulce de membrillo (pasty z pigwy), a także super-dużą “potrójną” z trzema herbatnikami i dwiema warstwami dulce de leche, coś w rodzaju małego karmelowego Big Maca. Argentyńskie przekąski nie mają sobie równych.

Mate

Przez lata fani piłki nożnej widzieli Lionela Messiego i Sergio Agüero wyskakujących z autobusu drużynowego z termosem w jednej ręce i parującym kubkiem w drugiej. Nie, nie jest to jakiś magiczny eliksir, który nadaje transcendentalne zdolności piłkarskie. To mate, narodowy napój Argentyny.

Mate – wymawiane jako “mah-tay”, a nie “mayt” – pochodzi z rodzimej rośliny yerba mate, której liście i gałązki są suszone i siekane w celu uzyskania tej bardzo gorzkiej herbaty. Liście są pakowane do wydrążonej tykwy i zalewane nie do końca wrzącą wodą, zasysane przez bombillę (słomkę) z sitkiem na dnie, które zapobiega wyrzucaniu ziół, a następnie uzupełniane z termosu podczas przechodzenia przez krąg.

Podobnie jak w przypadku asado, mate jest w równym stopniu rytuałem społecznym, jak i rzeczą, którą wkładasz do ust. Cebador jest odpowiedzialny za przygotowanie mate przed podaniem go zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół kręgu, jak bonga, z wyjątkiem tego, że jedynym szumem jest kofeina. I zapomnij o manierach – słowo “gracias” nie oznacza “dziękuję” w tym kontekście, oznacza “mam dość, proszę przestań podawać mi ten kubek gorącego błota”.

Jeśli smak jest zbyt gorzki, możesz dodać cukier lub miód do tykwy, aby uzyskać słodycz. Można też spróbować mate cocido, gdzie liście są parzone jak zwykła filiżanka herbaty przed dodaniem mleka i cukru.

Empanadas

Każdego dnia cały naród argentyński zajada się tymi małymi kieszonkami w kształcie półksiężyca z mięsem, warzywami, owocami i czymkolwiek innym, co można włożyć do ciasta i włożyć do piekarnika. Podobnie jak malutkie calzone lub kornwalijski pasztecik z latynoską nutą, empanadas mogą być pikantne – nadziewane kurczakiem, wołowiną, warzywami, serem, oliwkami – lub słodkie – wypełnione rodzynkami, dżemem, słodkimi ziemniakami, cynamonem lub dulce de leche, oczywiście.

Prawie wszystko może znaleźć się w środku empanady, ale różne regiony mają różne specjalności. Na północy, w Salcie, empanadas salteñas są pełne ziemniaków, jajek, szczypiorku i mięsa lamy, jeśli czujesz się odważny. Smalec i pojedyncza oliwka to znaki rozpoznawcze opalanych drewnem empanadas sanjuaninas w San Juan. Z kolei w Kordobie do mielonej wołowiny dodaje się cukier i rodzynki, by uzyskać słodki akcent w empanadas cordobesas.

backpacking argentina - empanada

Milanesas

Znane jako escalope na całym świecie lub schnitty w bogatym leksykonie Australii, milanesa to cienki filet z wołowiny, kurczaka, cielęciny lub wieprzowiny pokryty bułką tartą, a następnie smażony na oleju – zawsze podawany z puree ziemniaczanym i często podawany z jajkiem sadzonym lub sosem pomidorowym i roztopionym serem (a la napolitana) na wierzchu.

Nazwana na cześć włoskiego miasta Mediolan, milanesa jest jedną z dziesiątek potraw, które Argentyna zaimportowała z basenu Morza Śródziemnego. Znajdziesz tu pizzę na grubym cieście, talerze fettuccine, tagliatelle, cannelloni i gnocchi (lub ñoquis, aby użyć hispanojęzycznej wersji) oraz jeden ukochany włoski deser.

Lody

Helado to kolejny włoski klasyk, który Argentyna podchwyciła i utopiła w dulce de leche. Latem w Buenos Aires nie można przejść ulicą bez natknięcia się na heladaría (lodziarnię), zwłaszcza gigantyczną sieć Freddo, która szczyci się 150 lokalizacjami w całym kraju.

Freddo jest królem argentyńskiej sceny lodowej, a jego całodobowa usługa dostawy ratuje życie. Najpopularniejszym smakiem jest dulce de leche (duh), ale nie przegap lokalnego faworyta sambayón, zrobionego z żółtek jaj, mleka, śmietany, cukru, wina Marsala i whisky.

Merienda

Kiedy nie jesz kolacji do 22:00, potrzebujesz popołudniowej przekąski. Dlatego Argentyńczycy około godziny 17:00 zasiadają do meriendy (popołudniowej herbaty), popijając mate lub café con leche (kawę z mlekiem) z facturą (ciastem) do skubania. Medialunas – wyjątkowo maślane rogaliki ociekające dulce de leche lub marmoladą – i submarinos con churros – wysoka gorąca czekolada ze smażonymi pączkami – są zawsze ucztą.

Choripan

Chorizo plus pan (chleb) równa się choripan. To proste równanie kryje się za najbardziej lubianym argentyńskim jedzeniem ulicznym. Kolejna specjalność gaucho, która przedostała się do stolicy, to przydrożne stragany w całym Buenos Aires, na których grilluje się kiełbaski z masłem, a następnie wkłada je do chrupiącej białej bułki z odrobiną chimichurri.

Taksówkarze ustawiają się w kolejce po choripan w porze lunchu, a południowoamerykańska kanapka z kiełbasą jest paliwem na każdą wycieczkę do cancha, z dziesiątkami prowizorycznych parrillas karmiących wygłodniałych fanów piłki nożnej.

Locro

Każdego 25 maja Argentyńczycy świętują rocznicę słynnej rewolucji z 1810 roku, spożywając parującą miskę locro. Ten gulasz z mięsa, fasoli i warzyw powstał jako danie andyjskich chłopów, którzy po prostu wrzucali do niego resztki tego, co zostało w kuchni, ale teraz pojawia się na każdej liście tradycyjnych potraw Argentyny.

Carbonada to kolejna zapiekanka z północy kraju, która jest idealna na mroźne zimowe noce, łącząca mięso, ziemniaki, marchew, paprykę, kukurydzę, morele i rodzynki w wydrążonej dyni, która jest pieczona nad parrillą.

Tamales

Gorące tamales to coś więcej niż tylko okropne cukierki o smaku cynamonu – to legalne argentyńskie danie. Ta specjalność z Salta składa się z rozdrobnionego mięsa i kwiatu kukurydzy zawiniętego w łuskę kukurydzy, a następnie gotowanego, podczas gdy przepis Jujuy łączy mięso mielone, kukurydzę i czerwoną paprykę. Tamales są niemal identyczne z inną podstawą północno-zachodniej Argentyny, humitas – słodko-słoną miksturą kukurydzy, cebuli i koziego sera związaną jak świąteczny krakers.

backpacking argentina - tamales

Wino

Malbec może być najsłynniejszym argentyńskim produktem eksportowym od czasów Maradony. Ten francuski szczep został po raz pierwszy zasadzony w XIX wieku i sprawił, że Argentyna stała się piątym co do wielkości producentem wina na świecie, a dwie trzecie krajowego wina wypływa z Mendozy.

Położone u podnóża Andów, różnice wysokości w prowincji zapewniają mikroklimat niezbędny do uprawy wspaniałych winogron. To samo dotyczy Salty, Kordoby i San Juan, które produkują bordoskie czerwone wina, takie jak cabernet sauvignon i merlot, a także białe, takie jak chardonnay i sauvignon blanc, nie wspominając o malbecu, z którego słynie Mendoza.

Fernet

Ten gorzki likier ziołowy nie jest tradycyjnym argentyńskim trunkiem – został przywieziony z Włoch w XIX wieku i stał się bardzo popularny dopiero po lokalnej kampanii reklamowej w latach 80-tych – ale w dzisiejszych czasach Argentyna wypija ponad trzy razy więcej fernetu niż kraj, który go wynalazł.

Fernet-Branca to gigantyczna marka, która zbudowała destylarnię na obrzeżach Buenos Aires – jedyną poza Mediolanem. A jej produkt rzadko jest wrzucany do shotów, zamiast tego prawie wyłącznie mieszany z Coca-Colą – będziesz pasował do miejscowych, jeśli zamówisz fernet con coca od barmana w boliche.

Kultura Argentyny

Argentyńskie jedzenie odzwierciedla kulturę tego kraju – kolorowe połączenie wpływów europejskich i południowoamerykańskich, które tworzą niepowtarzalny smak, którego nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie.

Te tysiącletnie rdzenne społeczności – zwłaszcza Quechua na północnym zachodzie, Guaraní na północnym wschodzie i Mapuche w Pampasach – wciąż kwitną, ale obszary miejskie Argentyny mają wyraźnie europejski klimat. Buenos Aires jest dumne ze swojej reputacji Paryża Ameryki Południowej, podczas gdy niezwykle stylowe Rosario może być miastem przeniesionym prosto z Włoch.

Argentyńczycy

44 miliony mieszkańców Argentyny uważa się za “crisol de razas” – tygiel ras – który składa się głównie z europejskich imigrantów (Włochów, Hiszpanów, Francuzów i Niemców), a także bardziej zróżnicowanych zakątków świata w ostatnich dziesięcioleciach.

Hiszpańska kolonizacja oznacza, że większość kraju jest wyznania rzymskokatolickiego – obecny papież jest Argentyńczykiem, choć być może najsilniejszym dowodem na katolicyzm Argentyny jest to, że większość ludzi mieszka w domu z rodzicami, dopóki się nie ożeni, dlatego też istnieje tak wiele telos (“hoteli miłości”). W całym Buenos Aires można też znaleźć prawosławne kościoły, muzułmańskie meczety i żydowskie synagogi. Ciekawostka z Argentyny: w stołecznym centrum handlowym Abasto znajduje się jedyny koszerny McDonald’s poza Izraelem.

Jedną rzeczą, która łączy wszystkich Argentyńczyków, jest zrelaksowane podejście do czasu, ale znacznie większa intensywność, jeśli chodzi o wyrażanie siebie – spodziewaj się, że miejscowi pojawią się 20 minut później, a następnie będą dziko gestykulować po przybyciu. PDA są również na porządku dziennym. Trzeba przyznać, że lody i fernet nie są jedynymi rzeczami, które odziedziczyli po Włochach.

backpacking argentina - two people on moped by museo de cera historico

Porteños mają reputację nieco aroganckich – Nowy Jork, Londyn, Paryż, Buenos Aires… wymień jedno duże miasto, którego mieszkańcy nie mają takiej opinii – a Argentyńczycy potrafią być dosadni, ale nie ma rzeczy, której nie dałoby się rozwiązać przy kieliszku Malbec w asado. Spodziewaj się powitania miejscowego – mężczyzny lub kobiety – jednym pocałunkiem w prawy policzek i powodzenia, jeśli cenisz sobie przestrzeń osobistą.

Historia Argentyny

Historia Argentyny jest długa, tragiczna i może wywołać kłótnię, więc trzymajmy się tego krótko. Brutalna kolonizacja Hiszpanii rozpoczęła się w XVI wieku i zakończyła się rewolucją majową w 1810 roku, ogłoszeniem niepodległości w 1816 roku i ostateczną federacją republiki w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku.

Kontrowersyjny populista Juan Perón i jego druga żona Eva Duarte – słynna Evita, która zmarła w 1952 roku – przewodzili krajowi w latach 40. i 50., ale niefortunna druga kadencja prezydencka Juana w latach 70. poprzedziła krwawą dyktaturę w latach 1976-83, kiedy to rząd prowadził Guerra Sucia (brudną wojnę) przeciwko własnej ludności, chwytając co najmniej 30 000 desaparecidos (zaginionych).

Las Madres de la Plaza (Matki z Placu) odważnie domagały się sprawiedliwości dla swoich porwanych członków rodziny, protestując na Plaza de Mayo, a do dziś można zobaczyć ich transparenty i graffiti z ich kultowymi białymi szalikami przed pałacem prezydenckim Casa Rosada, a także cotygodniowe czwartkowe marsze. Można również odwiedzić ESMA – szkołę morską, w której więźniowie byli potajemnie torturowani przez dyktaturę – na północy stolicy.

Dyktatura sprowokowała również wojnę z Wielką Brytanią o Wyspy Malwiny (Falklandy) w 1982 r., co do dziś stanowi drażliwy temat. A to tylko jeden temat, którego należy unikać w rozmowach z mieszkańcami – najlepiej w ogóle unikać współczesnej argentyńskiej polityki.

Argentyńskie tango

Łącząc hiszpańskie, słowiańskie i latynoskie wpływy z obskurnych barów i burdeli, z których się wywodzi, tango jest symbolem mozaikowej tożsamości narodowej Argentyny. Tango wyłoniło się z niechlujnych portów i przedmieść Buenos Aires w XIX wieku i eksplodowało w latach trzydziestych XX wieku dzięki piosenkarzom-gwiazdom, takim jak Carlos Gardel, który tragicznie zginął w katastrofie lotniczej w wieku zaledwie 44 lat w 1935 roku.

Melodie są hipnotyzujące, ruchy taneczne zmysłowe, a teksty żałobne – zwykle śpiewane w lunfardo, slangu argentyńskiej klasy robotniczej. Żaden turysta nie może opuścić kraju bez odwiedzenia milongi – słabo oświetlonych klubów tanecznych, w których tancerze tanga prezentują swoje umiejętności – a także legendarnych boliches (klubów nocnych), z których słynie Buenos Aires, gdzie inspirowane kolumbijską cumbią utwory rozbrzmiewają z głośników.

Argentyńska piłka nożna

Argentyński fakt nr 1: Lionel Messi nie jest tutaj tak uwielbiany jak w Europie. W rzeczywistości malutki numer 10 jest uważany przez wielu za “pecho frío” (zimną klatkę piersiową), co jest obelgą, która kwestionuje jego pasję do szanowanej niebiesko-białej koszulki Argentyny. Z drugiej strony Diego Maradona zachowuje status boga.

Zamiast Messiego, sportową pasją Argentyńczyków są ich kluby. Boca Juniors i River Plate to dwaj giganci z Buenos Aires, podczas gdy miejscy rywale San Lorenzo, Independiente i Racing tworzą resztę los cinco grandes (wielkiej piątki). Atmosfera na każdym meczu przyprawia o gęsią skórkę, szczególnie na Bombonerze Boca.

Argentyński fakt nr 2: sportem narodowym nie jest piłka nożna, lecz pato. Nazwane hiszpańskim słowem oznaczającym kaczkę, ponieważ biedny ptak był używany jako piłka, pato jest konną hybrydą koszykówki i polo, którą gauchos wymyślili w 1600 roku i do dziś reprezentuje kulturę Pampasów.

backpacking argentina - argentina football stadium

@nidiapiza

Język argentyński

Hiszpański to język, którym posługuje się Argentyna, ale nie taki, jaki prawdopodobnie znasz. Argentyńczycy używają szeregu dialektów hiszpańskiego, w tym Rioplatense w okolicach Buenos Aires, który jest doprawiony odrobiną francuskiego i włoskiego.

Jedną z większych różnic jest to, że Argentyńczycy używają zaimka vos zamiast tú. Inną jest akcentowanie dźwięków “ll” i “y” – co zamienia calle (ulica) w “ca-she” i mayor (większy) w “ma-shor” – a także brak seplenienia na Z i miękkich C, w przeciwieństwie do Hiszpanii, gdzie piwo (cerveza) wymawia się “ther-ve-tha”.

Wiele słów jest innych – samochód to auto, a nie coche, telefon to celular, a nie móvil, awokado to paltas, a nie aguacates, co jest kluczowe dla nas, millenialsów – ale jeśli możesz zapamiętać tylko jedno, niech będzie to czasownik coger. W Hiszpanii oznacza to wziąć lub dostać – “wsiadam do autobusu” to “cojo el bus”. W Argentynie coger oznacza coś nieco bardziej wulgarnego – czteroliterowe słowo zaczynające się na F, w języku angielskim – więc używaj tomar (co również oznacza brać), chyba że planujesz dzielić rozmowę erotyczną z kierowcą autobusu.

Istnieje mnóstwo żywego slangu, który nie-obcokrajowcy również muszą owijać wokół uszu. Najbardziej cenionym słowem w języku argentyńskim jest boludo, które dosłownie oznacza idiotę, ale jest częściej używane między przyjaciółmi. Są też pibe (chłopak), mina (kobieta), pelotudo (dziura), cheto (fantazyjny), quilombo (dosłownie oznacza burdel, w przenośni szaleństwo), mala leche (dosłownie złe mleko, w przenośni pech) i che – słowna kula, która nadała urodzonemu w Rosario marksistowskiemu rewolucjoniście Ernesto Guevarze jego niezatarty przydomek.

Mówiąc o Che, jest on gwiazdą Diarios de Motocicleta (Dzienniki motocyklowe), lokalnego filmu, który wprowadzi cię w nastrój na południowoamerykańską przygodę. Złoty wiek argentyńskiego kina zakończył się w połowie XX wieku, ale klasyki kryminalne Nueve Reinas (Dziewięć królowych) i El Secreto De Sus Ojos (Sekret w ich oczach), a także uznany dramat z czasów dyktatury La Historia Oficial (Oficjalna historia), to obowiązkowe spojrzenie na kulturę Argentyny.

backpacking argentina - sunset over the city

@sandercrombach

Porady dotyczące podróży do Argentyny

Czy Argentyna jest bezpieczna?

Argentyna jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc do odwiedzenia w Ameryce Łacińskiej, ale nadal rozsądnie jest zadać pytanie: “czy Argentyna jest bezpieczna?” Podróżni muszą kierować się zdrowym rozsądkiem, aby chronić się przed drobnymi kradzieżami. Miej się na baczności przed tymi wszystkimi starymi oszustwami, których próbują na całym świecie – spryskiwanie keczupem, podejrzanie przyjaźni mieszkańcy, fałszywe petycje charytatywne, yadda yadda yadda.

Zawsze miej oko na swój plecak, gdy jesteś na dworcu autobusowym i trzymaj się swoich toreb, jeśli siedzisz w restauracji na ulicy lub spacerujesz po ruchliwej feria (rynku). Ograniczenia importowe oznaczają, że drogie zagraniczne urządzenia elektroniczne, takie jak iPhone’y i laptopy Apple, są bardzo cenne w Argentynie, więc nie należy się z nimi obnosić.

Transport publiczny jest ogólnie bezpieczny, ale zawsze trzymaj się oficjalnych taksówek – nieoznakowane taksówki mogą słodko namówić Cię do środka obietnicami taniej taryfy, zanim zdzierają z Ciebie na drugim końcu. Rozboje stanowią pewne ryzyko w dużych miastach, podobnie jak porwania bankomatów – jeśli niefortunnie zostaniesz złapany w jednym z nich, po prostu zastosuj się, a następnie zgłoś incydent na policję.

Klęski żywiołowe mogą dotknąć niektóre zakątki kraju, w szczególności powodzie podczas deszczowego lata na północy, a także wulkany wzdłuż Andów, takie jak aktywny Copahue na granicy z Chile. Mroźne zimowe temperatury mogą również powodować niebezpieczne warunki na drogach, a jazda samochodem i tak nie jest zbyt przyjemna – argentyńscy kierowcy mają tendencję do traktowania oznaczeń pasów ruchu, sygnalizacji świetlnej i przepisów drogowych jako zwykłych sugestii. Jako pieszy nie spodziewaj się, że pojazdy zatrzymają się na zielonym pasie.

Argentyński system opieki zdrowotnej jest solidny – szpitale, apteki i dentyści są dobrzy, standardy sanitarne są wysokie, a woda z kranu jest bezpieczna do picia prawie wszędzie. Rozważ szczepionki, jeśli martwisz się gorączką denga w północno-wschodniej części kraju. Bezpłatna opieka zdrowotna jest dostępna, ale jej jakość jest różna, więc warto zainwestować w ubezpieczenie podróżne, które obejmuje prywatny szpital, a także kosztowności na wypadek, gdyby coś zostało skradzione.

Czy Buenos Aires jest bezpieczne?

Krótka odpowiedź: tak. Długa odpowiedź, powinieneś podjąć takie same środki ostrożności, jak podczas wizyty w każdym dużym mieście, ale tak. Twoja mama zawsze będzie się martwić, zanim wyruszysz do Ameryki Południowej, ale nie ma się czym martwić.

Zdarzają się kradzieże torebek, kradzieże kieszonkowe i rozboje uliczne – Subte (system metra) i dworzec autobusowy Retiro są szczególnie szczęśliwymi terenami łowieckimi dla chorros (złodziei), więc nie wyciągaj iPhone’a ani lustrzanki za 5000 USD w środku tłumu. Trzymaj się żółto-czarnych taksówek radiowych i nie oddalaj się zbytnio od utartych szlaków w La Boca, gdzie ulice mogą bardzo szybko stać się bardzo szkicowe.

W Buenos Aires nie ma tygodnia bez masowego strajku lub innej manifestacji (protestu) dławiącej Avenida de Mayo, ale trzymaj się z dala od policji i protestujących, a nie znajdziesz się w żadnych kłopotach.

Ta sama rada dotyczy wycieczki do cancha. W ciągu ostatniej dekady w Argentynie doszło do prawie 100 wypadków śmiertelnych związanych z piłką nożną, dlatego rząd zakazał kibicom wyjazdowym przez pięć lat i nadal zabrania kibicom wyjazdowym meczów z udziałem los cinco grandes, w tym Boca i River. Hinchas nie mają problemu z turystami – są bardziej zainteresowani walką z policjantami i sobą nawzajem niż jakimś ciekawskim turystą – więc po prostu zachowaj rozsądek.

Argentyńska waluta

Argentyńska waluta może stanowić problem ze względu na niestabilną gospodarkę. Fałszywe banknoty 100-peso są wszędzie, nieprawidłowe oszustwa związane z wymianą są łatwe do wyciągnięcia z tak dużymi banknotami, a bankomaty często kończą się gotówką w ruchliwych miejscach. Główni sprzedawcy detaliczni w mieście, tacy jak hostel w Buenos Aires, powinni akceptować karty kredytowe, ale staje się to trudniejsze poza stolicą.

Jak wspomniano wcześniej w sekcji budżetu Argentyny, ostatnie zmiany w przepisach dotyczących handlu walutami oznaczają, że niebieski rynek – który kiedyś zapewniał prawie dwa razy więcej peso za dolara niż oficjalny kurs z bankomatu lub kantoru – nie jest tak cenny jak kiedyś i nie jest wart ryzyka dla turystów.

backpacking argentina - mountains by river

@peterconlan

¡Buen viaje!

Ten przewodnik ledwo zaczyna zarysowywać powierzchnię wszystkich przygód, których możesz oczekiwać w Argentynie, od szczytu góry Fitz Roy po dno jednej z butelek czerwonego Mendozy. Teraz nadszedł czas, aby spakować plecak, zarezerwować hostel w Argentynie

Sshh!... This is a secret

Discover the "next hot backpacker destination" this 2024.

Just so you know, we will be able to see if you open our emails to help us monitor the success of our marketing campaigns. You will find further details in our data protection notice.

i wskoczyć do wszystkiego, co ten południowoamerykański klejnot ma do zaoferowania.

O autorze:

Tom Smith jest australijskim pisarzem mieszkającym w Manchesterze. Mając obsesję na punkcie sportu i podróży, Tom oglądał krykieta w Cardiff, piłkę nożną w Fortalezie, baseball w Bay Area i wciąż jest jeszcze wiele do odhaczenia na liście rzeczy do zrobienia. Więcej jego prac można przeczytać tutaj.

Czytaj dalej: ⬇️

najlepszy przewodnik po AmerycePołudniowej z plecakiem

przewodnik z plecakiem po Ameryce Środkowej

🌟 1 0 najlepszych hosteli w Buenos Aires

Get the App. QRGet the App.
Get the App. QR  Get the App.
Scroll to Top